Kitą savaitę prasideda „Architektūros fondo“ kuruojamos programos „Building Narratives“ (liet. Materialūs pasakojimai) renginiai, skirti tyrinėti architektūros ir ją supančių istorijų santykį. Savo 2020 m. programoje ir renginių serijoje rugpjūčio 26–rugsėjo 3 dienomis „Architektūros fondas“ ieško negirdėtų istorijų, naujas jungtis kuriančių projektų, reikšmes keičiančių objektų ir kitų pavyzdžių, demonstruojančių pasakojimo galią.
Pastatus formuoja ne tik tradicinės medžiagos – plytos ir betonas, dabar ne mažiau svarbiu fizinės erdvės konstravimo elementu tampa pasakojimai. Nesvarbu ar jie yra sukurti vardan viešųjų ryšių ar susiformavę savaime, pasakojimai kuria mūsų požiūrį į aplinką. Juos girdėdami ar skaitydami galime nuspręsti ar mus supanti aplinka yra gera, naudinga ir graži. Naujų pasakojimų atsiradimas gali pakeisti seniai suformuotą požiūrį į erdvę. Tai kas anksčiau buvo netinkama, gali tapti naudinga, kas buvo negražu, gali pasirodyti patrauklu – visa tai gali įvykti be jokių fizinių pokyčių.
„Manome, kad kalbėjimas apie architektūrą gali ją transformuoti. Taigi, programa „Building Narratives“ yra eksperimentas, kurio metu siekiame tyrinėti ir suprasti, kaip skirtingi kalbėjimo apie architektūrą būdai gali formuoti jos ateitį. Programos metu sieksime atrasti autentiškus ir asmeniškus pasakojimus, paskatinti menininkus, architektus ir kritikus įsitraukti į jų kūrimą“, – sako viena programos kuratorių Sandra Šlepikaitė.
Įgyvendinant 2020 metų programą, „Architektūros fondas“ bendradarbiauja su šešiais kūrėjais ir kūrėjų kolektyvais iš „Future Architecture“ platformos. Materialių pasakojimų temą tyrinėti pakviesti kūrėjai savo projektuose eksperimentuoja ieškodami naujų požiūrio taškų į architektūrinius pasakojimus ir jų ateitį.
Programą „Architektūros fondas“ rengia įsiliedamas į tarptautinę, žinomiausius architektūros muziejus, festivalius ir kitus operatorius Europoje vienijančią platformą „Future Architecture“. Platformos misija yra skatinti idėjas apie ateities miestus ir architektūrą, suteikti galimybę talentingiems mąstytojams ir praktikams pristatyti savo idėjas plačiajai visuomenei. Šio tinklo nariu „Architektūros fondas“ tapo 2019 metais, ir šiemet, drauge su kitomis stipriausiomis architektūros organizacijomis – MAXXI muziejumi Romoje, Mies van der Rohe fondu Barselonoje, Oslo architektūros trienale ir kitais, pirmą kartą prisideda prie 2020 metų Europos architektūros programos kūrimo.
Renginių serija „Building Narratives“ (Materialūs pasakojimai) yra „Future Architecture“ platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą kofinansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa.
„Architektūros fondo“ strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.
Projektai Eiguliuose, Kaune įgyvendinami bendradarbiaujant su „Kaunas 2022“ programomis – „Modernizmas ateičiai“ ir „Visi kaip vienas“.
„Building Narratives“ programa 2020 rugpjūčio 26–rugsėjo 3 dienomis:
Rugpjūčio 26 d., trečiadienis
„FLUID PERSPECTIVES“
Renginio vieta: Neries upė (nuo Valakampių iki Žvėryno)
Įvietinta diskusija ant vandens, laisvai žemyn upe plaukiančios platformos, su vietos menininkais, architektais, kritikais ir kūrėju iš „Future Architecture“ platformos Will Jennings.
Diskusijos kuratoriai ir moderatoriai – Justinas Dūdėnas, Tautvydas Urbelis.
Rugpjūčio 27 d., ketvirtadienis
„BUILDING NARRATIVES. EIGULIAI“
Renginio vieta: kiemas tarp Ukmergės g. 4, 8, 12, 16 ir S. Žukausko g. 5, 9 Eiguliuose, Kaune
Trijų „Future Architecture“ kūrėjų – Godos Verikaitės, Povilo Jankūno ir Sonjos Lakič – projektų, išvystytų bendradarbiaujant su vietos bendruomene, pristatymai. Kūrėjai kvies permąstyti ir naujai pamatyti mūsų visų ir tuo pačiu niekieno miegamuosius rajonus, įvietindami jiems dedikuotus kūrybinius tyrimus:
Goda Verikaitė „Ką kalba Eiguliai?“;
Povilas Jankūnas „Fantastiškas rajonas“;
Sonja Lakič „P.S. I love you: love letters to/from Eiguliai” (P.S. Aš tave myliu: meilės laiškai Eiguliams / iš Eigulių).
Rugsėjo 2 d., trečiadienis
„MAPPING HERITAGE“
Renginio vieta: Vilniaus koncertų ir sporto rūmai
Kūrybinės dirbtuvės, tyrinėjančios mūsų fizinės erdvės pasakojimus – Vilniaus koncertų ir sporto rūmų tyrimas.
Dirbtuvėms vadovaus „Future Architecture“ kūrėja Tatiana Letier Pinto kartu su Benu Gerdžiūnu.
Norint dalyvauti dirbtuvėse reikalinga išankstinė registracija.
Rugsėjo 3 d., ketvirtadiens
„BALTIC LOGS“
Tarpdisciplininio tyrimo, žvelgiančio į miškų kirtimų militaristinėms reikmėms Lietuvoje istoriją ir dabartį, bei siekiančio pažymėti naujų ekosistemų kūrimą, formuojant karinius kraštvaizdžius, pristatymas ir filmo peržiūra.
„Future Architecture“ kūrėjų komanda – Un-War Space Lab: Armina Pilav, Damir Ugljen, Karla Crnčević, Jonas Langbein, bendradarbiaujant su Ilona Jurkonyte.
Kontaktinis asmuo:
Programos kuratorė Sandra Šlepikaitė
Tel.: +370 626 42 326
El. paštas: [email protected]