Sveikas, Moderniste!

Apie 6000 tūkstančiai pastatų – tiek išlikusių modernizmo objektų suskaičiuojama mieste ir Kauno rajone. Nuo prabangių mūrinių vilų, bažnyčių, visuomeninių pastatų, mokyklų ir kultūros įstaigų, iki nedidelių medinių namelių. Šie pastatai – tai ne tik vietos oficialiam lankymui, juose mes šiandien gyvename, dirbame, pietaujame, siunčiame ir atsiimame siuntas, studijuojame, mokomės, gydomės ir kuriame savo kasdienybę. Kiekvienas jų savaip įdomus, turtingas istorijomis, atradimais, galintis tapti atviru kūrybinėms ir bendruomeninėms iniciatyvoms. Kiekvienas jų – tai galimybė. Daugeliu atveju, vis dar neišnaudota.

Ką kartu galime padaryti, kad tai pakeistume? Kaip Kaunui sukurti modernistinio paveldo išsaugojimo sėkmės istoriją?

Norite dalyvauti ar prisijungti? Susipažinkite su mūsų ir partnerių projektais.

Ką ir kaip mes veikiame?

Projektu siekiame, kad ne tik tarpukario laikotarpis, bet ir fizinis jo palikimas – modernioji architektūra – taptų atminties, tapatybės, dialogo ir kūrybiškumo šaltiniu. Nes kiekvienas iš mūsų gali kurti paveldo vertę!

Nuo 2018-ųjų atvėrėme modernizmo paveldo socialinį tinklą – www.modernizmasateiciai.lt. Šioje žinių ir emocinių patirčių kaupykloje vienijame aktyvią ir pilietišką modernizmo gerbėjų ir puoselėtojų bendruomenę.

  • Svetainėje rasite modernistinių pastatų žemėlapį, skirtą ne tik ieškoti ir tyrinėti. Taip pat galite tapti aktyviu jo kūrėju. Registruokite ir žemėlapyje pažymėkite modernizmo pastatą, kuriame gyvenate ir trumpai jį aprašykyte. Net jei tokiame pastate ir negyvenate, bet turite savo mylimiausią ir juo domitės – tapkite virtualiu jo šeimininku ir pildykite aprašymo turinį.

Kūrybinių dirbtuvių, ekskursijų, susitikimų ir kitų praktinių veiklų metu klausomės ir dalinamės žiniomis bei gerosiomis patirtimis, kartu siekiame tapti socialiai atsakingais ir mokomės pasakoti apie paveldą.

  • Kartu su modernistinių pastatų gyventojais, Lietuvos bei užsienio šalių paveldo žinovais, vykdome viešas pastatų elementų restauracijos dirbtuves;
  • Partnerių iniciatyva EKSKURSAS kauniečiams ir miesto svečiams atveria pamirštų ar iki šiol neatrastų pastatų duris ir siūlo ekskursus – galimybes nutolti nuo įprasto ekskursijų formato bei įdomiai praleisti laisvadienius.

Modernizmo palikimas – tai inspiracija šiuolaikiniam menui. Kviečiame įvairių sričių menininkus tapti modernizmo interpretatoriais, kūrybiškai ir šiuolaikiškai pažvelgti į modernizmo paveldą ir jo istoriją.

  • Specialią muzikos programą 2022 metais netikėtose ir tradicinėse modernistinėse erdvėse Kaune ir Kauno rajone organizuos VšĮ „GM Gyvai“, organizuodami PASAULIO MUZIKOS RENGINIUS KAUNUI. VšĮ „Skaitmeninis cunamis“ – OPTIMISMO festivalyje per šiuolaikinę, eksperimentinę muziką ir garso meną interpretuos Kauno modernizmo paveldą.
  • 2022 metais šokio teatras „Aura” kurs interaktyvių ekskursijų ciklą PULSUOJANTIS KAUNO MODERNIZMAS, kuriame gido pasakojimas bus papildytas gyvu pasirodymu.
  • Lietuvos dailinininkų sąjungos Kauno skyrius projekte 100 KAUNO ATVAIZDŲ pristatys vieno kūrinio parodų ciklą 40 tarpukarinių erdvių Kaune ir Kauno rajone.
  • Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyrius parengs plačią REZIDENCIJŲ PROGRAMĄ: FOTOGRAFIJA – DOKUMENTAS ATEIČIAI, skirtą tyrinėti ir reprezentuoti Kauno modernizmo kontekstą tarptautiniame kontekste. Sulauksime kūrėjų iš Vokietijos, Škotijos, Olandijos ir kitų šalių.
  • Kauno menininkų namai organizuoja REZIDENCIJŲ MAINŲ PROGRAMĄ TARP KAUNO, NICOS, NOVI SADO IR DERRY-LONDONDERRY, kurios tikslas kurti tarptautinį, mainų principu veikiantį įstaigų / rezidencijų organizatorių tinklą.
  • Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius pristato du projektus, skirtus tyrinėti ir kūrybiškai pasakoti apie Kauno 20 amžiaus architektūrą. Projektas „[NE]MATOMA ARCHITEKTŪRA“ (aut. Rasa Chmieliauskaitė) skirtas regos sutrikimus turinčių gyventojų dalyvavimo įtraukimui į architektūrinės aplinkos pažinimą per naujų taktilinių priemonių naudojimą. Projektas „GEISMO [ARCHITEKTŪRA]“ (aut. Tautvydas Urbelis) tęsia tarptautinės partnerystės su „Architecture of Shame“ (Matera 2019, Italija) metu pradėtą gėdos jausmo architektūroje tyrimą ir pristatys interpretaciją, susijusią su įvietintomis geismo apraiškomis Kauno mieste.

Bendradarbiaudami su VšĮ „Modernizmo interpretacijų centras” siekiame sužadinti atsakomybę mus supančiai aplinkai, inicijuoti tarptautinius tyrimus bei sugrąžinti Kauno modernizmą į europinį bei pasaulinį kontekstą.

2018-uosius, Europos kultūros paveldo metus pasitikome su tarptautine moksline konferencija „Modernizmas ateičiai”, skirta pažinti XX a. 3-4 deš. Europos modernizmo architektūrinio palikimo įvairovę, sąveikas, panašumus bei individualiuosius bruožus. 2022 metų konferencijoje dėmesį skirsime bendruomenių ryšiui su paveldu, tarptautinėje auditorijoje permąstysime jo tvarius ir kūrybiškus ateities scenarijus.

Nuo 2018 metų organizuojame kasmetines tarptautines modernizmo vasaros mokyklas. Tai eksperimentinės paveldo laboratorijos, siekianti atsakyti į klausimą, kaip kurti šiuolaikiškas erdves, užtikrinant naują gyvenimo kokybę ir išsaugant istorinį modernizmo paveldą Kauno ir Kauno rajono atvejais: https://mokykla.modernizmasateiciai.lt

Nuo 2019 metų organizuojami tarptautiniai simpoziumai, forumai, skirti modernistinių miestų tinklo kūrimui. Kartu su ekspertais iš Asmaros, Berlyno, Braziljos, Gdynios, Le Havro, Rabato, Čandigaro, Tel Avivivo ir kitų modernizmui svarbių pasaulio miestų, sprendžiama, kaip istorinį modernizmo palikimą pasitelkti kuriant tvarų ir gyvybingą šiuolaikinį miestą.

  • 2018 m. bendras Lietuvos kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato projektas – paroda „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas”, 1918-1940 apkeliavusi 5 Europos miestus, „Kaunas 2022” iniciatyva tęsia kelionę ir yra pristatoma kitų užsienio šalių meno ir mokslo centrų erdvėse. Parodą lydi paskaitos, diskusijos, kūrybinės dirbtuvės ir katalogo (anglų kalba) pristatymai: juos pamatyti galite čia.
  • Sudaromi ir leidžiami konferencijų, vasaros mokyklų ir kt. renginių leidiniai.

Projektu siekiame sukurti 45 minučių trukmės video meno kūrinį ir pristatyti 2022 m. Europai ir pasauliui apie Kauno modernizmą ir jo vertę ateities kartoms. Projektą įgyvendina Aideen Barry – profesionali vizualiųjų menų menininkė iš Dublino (Airija), savo projektuose skirtingomis priemonėmis tyrinėjanti ir interpretuojanti vietos bendruomeninį, istorinį ir kultūrinį kontekstą, dirbanti su bendruomene, įtraukiant į kūrybos procesą ir jį organizuojanti kaip žaidybinį patyrimą-mokymąsi. Projektas „Heterotopija” vykomas nuo 2020 m. su įvairaus amžiaus ir interesų grupėmis: Kauno moksleivius, video ir garso meno studentus, savanorius, modernistinių pastatų gyventojus, kūrybinio rašymo entuziastus ir kt.

Plačiau apie menininkę – čia.

Video meno projekto premjera numatoma 2022 m. Kaune, sausio 20-22 d. Tais pačiais metais projektas keliaus į tarptautinį filmų festivalį. Norite prisijungti? Susisiekite su mumis!

Tai didysis programos atidarymo renginys 2022 metais. Jame bus apjungtas modernizmo paveldas, jo idėjos ir urbanistinė miesto aplinka. Šviesų interpretacijas kviesime kurti vietos menininkus ir bendruomenę. Modernaus Kauno simbolis – Kristaus Prisikėlimo bažnyčia, yra vienas iš labiausiai įkvepiančių europietiškų vokiečių ekspresionisto Bruno Taut „miesto karūnos“ idėjos pavyzdžių. Statant bažnyčią, buvo planuojama ją apšviesti galingomis elektros šviesomis. Ši idėja niekuomet nebuvo įgyvendinta. Tarpukariu bažnyčia buvo tik pradėta statyti, o sovietmečiu – paversta radijo gamykla. Šviesų festivalio metu įvairiais konceptualiais sprendimais šis ir kiti miesto pastatai nušvis naujomis spalvomis. Festivalio pastatų žemėlapis bus kuriamas: www.modernizmasateiciai.lt.

Programos kuratorė:

Viltė Migonytė-Petrulienė

[email protected]

Programos koordinatorius:

Žilvinas Rinkšelis

[email protected]

Programos koordinatorė:

Ugnė Marija Andrijauskaitė

 ugne@kaunas2022.eu

Oficiali programos svetainė:

Modernizmas ateičiai