Modernizmas ateičiai

Inspiracija:

Kauno kaip laikinosios sostinės statusas (1919-1940 m.) išprovokavo didžiulį statybų bumą, įkvėptą optimistinio tikėjimo nepriklausoma ateitimi. Daugiau nei 6000 šio laikotarpio pastatų išliko iki šių dienų, tačiau ne visi jie buvo puoselėjami ir mylimi.

Motyvacija:

Pirmoji paskata Europos kultūros sostinės kontekste kurti programą, skirtą šiam istoriniam sluoksniui, buvo 2015 m. Kauno modernizmo architektūrai kaip reiškiniui suteiktas Europos paveldo ženklas.

Tyrimas:

Europos kultūros sostinės titulas suteikė Kaunui galingą impulsą kurti sėkmingą modernistinio paveldo išsaugojimo istoriją. Šiam istoriniam sluoksniui kūrybiškai tyrinėti programa įvairių projektų rėmuose nuo 2017 m. būrė vietos paveldo bendruomenę.

KAUNO MODERNIZMO OBJEKTŲ ŽEMĖLAPIS

20172022 metais „Modernizmas ateičiai” programoje dalyvavo:

lankytojai

dalyviai

mokymų dalyviai

dalyvavę profesionalai

Į įvairias veiklas įsitraukė daugiau kaip 360 gyventojų iš daugiau kaip 365 modernistinių pastatų. Privačiuose butuose, įstaigose ir viešose erdvėse buvo organizuojamos tarpdisciplininės menininkų rezidencijos ir kiti meno projektai.

Skaičius 360 simbolizuoja visas įmanomas modernizmo perspektyvas: kultūrinę, politinę, ekonominę ir t.t. Skaičius 365 skirtas atkreipti dėmesį į kasdienybės paveldą. Tai ne tik bažnyčių, muziejų, įstaigų lankymas ypatingomis progomis, bet ir kasdienybės architektūra: gyvenamieji namai, pramonės pastatai, laisvalaikio vietos.

Interpretacija:

Autentiški gyventojų liudijimai apie modernaus Kauno kūrimą ir jausmą gyventi mieste šiandien tapo paskata kurti naujas paveldo pažinimo formas – modernizmo interpretacijas, ir įkvėpimu šiuolaikiniam menui.

Klostės (angl. Pleats arba Folds) – tai 67 minučių trukmės juodai baltas nebylus filmas, sukurtas Kauno gyventojų ir menininkės Aideen Barry.

Filme įkvėpimo semtasi iš Kauno tarpukario modernizmo architektūros ir magiško miesto paslapčių. Po beveik dvejus metus trukusio kūrybinio proceso dalyvaujant daugiau nei 500 vietos gyventojų, filmas pristatomas tarptautiniuose kino festivaliuose nuo 2022 m. kovo mėn.

DAUGIAU APIE FILMĄ
ŽIŪRĖTI FILMĄ

20172022 metais „Modernizmas ateičiai” programoje vyko:

renginiai

kitos veiklos

Vietos partnerių įgūdžiai ir kūrybiškumas šioje programoje vaidino lemiamą vaidmenį. Jie įgyvendino dešimtis projektų, įkvėptų modernistinizmo epochos.

Šiuolaikinis pasakojimas apie Kauno modernizmą kuriamas fotografijos, instaliacijos, šiuolaikinio šokio, eksperimentinės muzikos ir kitomis formomis.

VIDEO

20172022 metais „Modernizmas ateičiai” programos veiklos įtraukė:

vietos partnerių

tarptautiniai partneriai

Interpretacijos metodas programoje vienijo ir profesionalus. Tarptautinėse konferencijose, vasaros mokyklose, seminaruose ir forumuose apibendrinta ir įprasminta Kauno patirtis bei buvo tęsiamos diskusijos apie kūrybišką paveldo suvokimą, paremtą įvairių kultūrų ir regionų patirtimi.

Bendradarbiaujant su tarptautiniais partneriais iš modernistinių miestų (Lvovo, Brno, Kortrijko ir Tel Avivo) per du metus įgyvendinome meninių rezidencijų mainų projektą. Pakvietėme 26 vietinius ir tarptautinius menininkus kurti tarpdisciplinines interpretacijas apie įvairius modernistinius pastatus ir vietas.

TARPAUTINĖ VASAROS MOKYKLA
TARPTAUTINĖ KONFERENCIJA

Komunikacijos priemonėmis pasiekta:

auditorija

Programos metu sukurta:

išliekamųjų produktų

Europos kultūros sostinės atidarymo metu modernistiniame Kauno centriniame pašte atidaryta paroda. Joje pristatyta 18 meninių projektų.

VIDEO
SKAITYTI DAUGIAU

WWW.MODERNIZMASATEICIAI.LT ARCHYVAS

WWW.MOKYKLA.MODERNIZMASATEICIAI.LT ARCHYVAS

WWW.KONFERENCIJA.MODERNIZMASATEICIAI.LT ARCHYVAS

PROGRAMĄ KŪRĖ:

Kuratoriai:

Viltė Migonytė–Petrulienė

Vaidas Petrulis

Koordinatoriai:

Žilvinas Rinkšelis

Ugnė Marija Andrijauskaitė

Vaiva Marija Bružaitė

Monika Pociūtė