Debiutiniame dueto „Tykumos“ albume „Nemuno septyni“ skamba upių žemkasės, tarpukario vandens rezervuarų bei dekonstruotų liaudies dainų garsiniai motyvai

„Tykumos“, G. Skrandžio Banaičio nuotr.

Duetas „Tykumos“ melomanams dovanoja debiutinę plokštelę „Nemuno septyni“. Šį pavasarį autorine muzikine kompozicija ir gyvu koncertu užgimęs projektas viniliniame (12“ / 180 gr) formate pasirodė spalį. Muzikos kūrėjai Kristijonas Lučinskas ir Donatas Bielkauskas (padedant perkusininkui Viktorui Rubežui) plėtoja „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ projekto „Nemuno7“ vertybes, skelbiančias vandens, tvarumo ir dialogo būtinybę. Šiuokart dialogo, kuris įvyksta tarp industrinio paveldo istorijos ir šiuolaikinio klausytojo, tarp tradicinės lietuvių liaudies dainos ir garsinių naujadarų, tarp vietos bendruomenės ir profesionalių meno kūrėjų.

„Nemuno7“ atidarymas, M. Plepio nuotr.

Albumą siejanti gija – vanduo, kaip visos gyvybės šaltinis, esminis žemės elementas, nuolatinės kaitos simbolis. Požeminės, geologinės, žmogaus(-nių) vidinės, matomos - nematomos, tikros ar tik nujaučiamos... Emocijų, santykių, laiko, vandens, smėlio, žvyro... upės bei tėkmės... Visos jos teka atskirai, susikerta vienos su kitomis, teka kartu, vėl atskirai ir taip be atvangos. Upės formuoja ir įtakoja vienos kitą. Visų jų sąveika sudaro prielaidas ir mūsų esačiai.

„Nemuno7“ atidarymas, G. Giedraitytės nuotr.

Muzikinės kompozicijos pagrindą sudaro aplinkos ir objektų garsų įrašai, kuriuos duetas „Tykumos“ įrašė Žaliakalnio tarpukario vandens rezervuaruose Kaune. Šiuos įrašus kūrėjai sujungė su autorine atmosferine muzika bei Kęstučio Jakeliūno vadovaujamo Kauno kultūros centro mišraus choro „Kamertonas“ (solo partiją atlieka Ilona Zajančkauskienė) atliekamomis repertuaro dainomis („Anoj pusėj Dunojėlio“, kompoz. Vaclovas Augustinas, ir „Už Raseinių ant Dubysos“, kompoz. Juozas Naujalis). Pastarosios K. Lučinsko ir D. Bielkausko buvo dekonstruotos, Ieškant įdomių skambesių ir šiuolaikiškos interpretacijos.

Galutinis albumo skambesys gimė projekto „Nemuno7“ atidarymo koncerto metu 2022 m. gegužės 22 d. Zapyškyje ant upių žemkasės „Nemuno 7“ denio. Unikalus 1965 m. Čekoslovakijoje statytas technikos paveldas, šiemet perkurtas į kultūros ir renginių erdvę bei landšafto dizaino objektą, koncerto metu tapo ir gyvu muzikos instrumentu kūrėjams.

„Nemuno7“ atidarymas, M. Plepio nuotr.

Albumas bus pristatytas koncertuose: lapkričio 24 d. UAB „Kauno vandenys“ Žaliakalnio rezervuaruose („Kaunas 2022“ Šiuolaikinio Kauno mito trilogijos III-iojo veiksmo „Sutartis“ programoje) bei lapkričio 17 d. Tarptautiniame menų festivalyje „Plartforma“ Klaipėdoje.

„Tykumos plokštelė“, D. Bielkausko nuotr.

Pastarieji metai duetui „Tykumos“ ir jo nariams buvo itin sėkmingi. Su koncertine programa „Grynas takas“ duetas prisistatė Kaune, Klaipėdoje, Nidoje, Švėkšnoje, Kartenoje, Salantuose, ktr. 2021 m. Donatas Bielkauskas išleido autorinį albumą „Mirštantis. Miestas. Gyvenimui“, kuris per dvejus metus viešai pristatytas per 10 kartų (šiuolaikinės muzikos festivalyje „Permainų muzika“, Landšafto dizaino festivalyje „MAGENTA“, Vilniaus Energetikos ir technikos muziejuje, festivalyje „Mėnuo Juodaragis“, NOASS meno centre Rygoje, ktr.). Pernai pasirodė ir Donato Bielkausko autorinė vinilinė plokštelė „Švilpiai“, kurios muzika skamba dokumentiniame rež. Lino Mikutos filme apie skulptorių Antaną Mončį. 2021 m. D. Bielkauskui suteiktas Meno kūrėjo statusas.
Kristijonas Lučinskas 2021 m. kaip muzikos bendraautorius, atlikėjas, garso režisierius dalyvavo „Neringa - Lietuvos kultūros sostinė 2021“ atidarymo renginyje, sukūrė ir atliko muziką spektakliui „Tarp žemės ir dangaus“ (rež. K. Jurkštaitė) bei garso takelį Klaipėdos Universiteto projektui apie senąsias kareivines „Migrantas“.
https://www.facebook.com/tykumos

Albumo prodiuseriai: Goda Giedraitytė, Gediminas „Skrandis“ Banaitis
Albumo partneriai: VšĮ „Kaunas 2022”, Kauno rajono savivaldybė, UAB „Kauno vandenys“, „Nemuno7“, „Disco4U“ Albumo leidybos Rėmėjai: AGATA ir LATGA
Nuoširdi padėka Klaudijai Aleksandravičiūtei ir Tadui Ivanauskui

Kontaktai: Goda Giedraitytė, tel. 8 615 31052, [email protected]


„Kaunas 2022“ organizatoriai atskleidžia „Sutarties“ programą: paskutinė galimybė sudalyvauti Europos kultūros sostinės renginiuose

„Kaunas 2022“ užkulisiai, M. Plepio nuotr.

Pusšimtis renginių, pasaulinio garso parodos, nemokamas elektroninės muzikos žvaigždės „Ten Walls“ koncertas ir įspūdingas renginys „Žalgirio“ arenoje – taip užbaigti Europos kultūros sostinės metus žada trečioji Šiuolaikinės Kauno Mito trilogijos dalis „Sutartis“. Anot programos organizatorių, net keturias dienas – lapkričio 24-27 d. – truksianti programa kvies leistis į nepamirštamas „Kaunas 2022“ kultūrines patirtis bei pažadėti nuo šiol gyventi ilgai ir laimingai.

„Šiuolaikinio Kauno mito trilogija – kelionė per tris didžiuosius Europos kultūros sostinės renginius tarsi per tris žmogaus gyvenimo etapus: supratimą, kas esu, savęs priėmimą ir susitarimą būti geresniu sau ir savo bendrapiliečiams, savo miestui“, – unikalų trilogijos konceptą pristato idėjos autorius Rytis Zemkauskas.

Sausį visos Europos akivaizdoje Kaune ir Kauno rajone įvyko kultūrinis „Sukilimas“ – taip pažymėta ambicingiausio miesto istorijoje projekto pradžia. Gegužę miestą užliejusi „Santaka“ nuteikė menu įkrautos vasaros tempui, o „Sutartis“ lapkričio 24-27 dienomis iš tiesų pakvies sudaryti sutartį su savimi ir savo miestu.

„Ten Walls“, asmeninio archyvo nuotr.

Uždarymas Kauno rajone – su nemokamu „Ten Walls“ koncertu

Kauno rajone trečioji Šiuolaikinio Kauno mito trilogijos dalis „Sutartis“ prasidės lapkričio 25 d. 19 val., Raudondvario dvare, kur vyks nemokamas pasaulinės žvaigždės „Ten Walls“ audiovizualinis koncertas po atviru dangumi. Raudondvario dvaro teritoriją viena didele šokių aikštele tą vakarą pavers ir elektroninės muzikos atlikėjai „Merimell“ (Estija, „Tartu – Europos kultūros sostinė 2024“) bei „Bulp“ (Slovakija, „Trenčín – Europos kultūros sostinė 2026“), o parką puoš šviesų šou ir „Kaunas 2022“ programos rezultatus Kauno rajone apžvelgianti fotoinstaliacinė paroda. Vakaro metu bus galima dalyvauti įvairiose veiklose – orientaciniame žaidime, asmenukių konkurse ir kitose veiklose.

„Žalgirio“ arenoje – Čiurlioniškų motyvų aidas ir daugiau kaip 150 atlikėjų

Ko gero, laukiamiausias programos įvykis – trečiasis „Šiuolaikinės Kauno mito trilogijos“ renginys „Sutartis“, kuriame – operos, elektronikos, džiazo, čiurlioniškų motyvų aidas ir daugiau kaip 150 atlikėjų, aktorių ir šokėjų, kuriančių masišką muzikos ir teatrinių elementų kupiną pasirodymą.

Didžiojo „Sutarties“ renginio, vyksiančio „Žalgirio“ arenoje, autoriai – Nacionalinės premijos laureatė Zita Bružaitė, režisierius Gediminas Šeduikis, „Auksinių scenos kryžių“ laureatės dramaturgė Daiva Čepauskaitė bei choreografė Agnija Šeiko. Scenoje pasirodys Kauno bigbendas, Šeiko šokio teatro šokėjai, šokio trupė „Nuepiko“, „Giunter Percussion“, Kauno styginių kvartetas ir kiti. Kartu jie kurs poetišką miesto viziją, pinamą iš faktų, legendų, mitų ir vaizduotės.

„Sutartyje“ įpinsime jau atrastų elementų, tai – Kauno Žvėris, stichijos, įvairios geografinės nuorodos, užuominos į praėjusį laiką ir dabartį, miesto kūrimą ir gyvenimą jame – ši gija vienija visus tris spektaklius“, – akies krašteliu į visu pajėgumu vykstantį kūrybinį procesą leidžia dirstelėti Z. Bružaitė.

Skulptūra „Mitinis žvėris“, G. Jovaišos nuotr.

Kauno Mitinio Žvėries žaidimas

Didžioji uždarymo programa „Sutartis“ neįsivaizduojama be Europos kultūros sostinės talismano – Kauno Mitinio Žvėries. „Sutarties“ metu mažuosius savo gerbėjus jis pakvies į paslaptingą žaidimą, kuriame – Žvėries draugijos narių paieška ir maršrutas, vedantis į svarbiausius programos renginius.

Lapkričio 26-27 d. informacijos centruose, atsiėmę „Sutarties“ programėlę, dalyviai bus kviečiami nurodytu laiku užsukti į visame mieste vyksiančius renginius ir rinkti juose laukiančių Žvėries draugijos narių antspaudus. Organizatorių sudarytas maršrutas kvies aplankyti muziejus, galerijas, vaizdo ir garso instaliacijas bei įvairius mieste išsibarsčiusius objektus. Lapkričio 26- 27 d. Žvėries draugijos nariai slėpsis 10-yje renginių.

Surinkus 3 antspaudus, dalyvių lauks staigmena – speciali „Sutarties“ pasirašymo ceremonija, kuri vyks K. Mindaugo požeminėje perėjoje, po M.K. Čiurlionio tiltu. Vaikai galės ne tik išgirsti Žvėrį, bet ir susipažinti su Karalaite, o galiausiai, bus apdovanoti ypatinga Sutartimi, kuri primins, kad Kaunas yra amžinas miestas.

Keturių dienų programoje – nuo koncertų iki instaliacijų

Meno ir kultūros mėgėjų maršrutai lapkričio 24–27 dienomis vingiuos per visą miestą ir Kauno rajoną. Beveik pusšimtį renginių siūlanti programa pakvies į koncertus, spektaklius, parodų atidarymus, teatro ir fotomeno patirtis, o mieste išsibarstys įvairios instaliacijos ir objektai. Programa skirta ne tik suaugusiems, bet ir mažiesiems kultūros gerbėjams – jų lauks kūrybinės dirbtuvės, spektaklis, ekskursijos ir kt.

„Kaunas 2022“, M. Plepio nuotr.

Turai su vietiniais ir nakvynė autentiškuose apartamentuose

Į Kauną atvykstančius iš kitų miestų, „Kaunas 2022“ kviečia išbandyti svetingumo programą „Patirk Kauną“. Unikali programa siūlo miestą pažinti per autentiškas patirtis: apsistoti tarpukario apartamentuose, dalyvauti vietinio vedamoje netradicinėje ekskursijoje ar keliauti vietovę pažįstančių, Kauno paslaptis atskleisiančių šoferių automobiliais.

Patyriminė viešnagė stipriai išsiskirs iš įprastos nakvynės šiuolaikiniuose viešbučiuose. Paliesti, pamatyti, užuosti ir net išgirsti laikotarpio atmosferą padės kruopščiai apgalvotos kambarių detalės: nuo autentiškų baldų iki laidinių telefonų ar laikmetį atspindinčių knygų.

Kultūros konsjeržai pasiruošę papasakoti apie Putvinskio gatvę, atskleisti Vilijampolės paslaptis ar net supažindinti su miesto tuneliais ir požemiais… Kauniečių lūpomis prabyla istorijos apie mylimiausius restoranus, vaikystės nuotykius ir rajonų legendomis tapusius akcentus.

„Patirk Kauną“ pagalvojo ir apie svečius, turinčius mažiau laiko, bet ne mažiau noro pažinti Kauną. „Kaunas 2022“ organizatoriai visiems skubantiems bei tiems, kurie nori pamatyti pėsčiomis sunkiau pasiekiamas vietas, siūlo išbandyti privatų turą automobiliu kartu su Kauno kultūros gurmanu. Šios iniciatyvos centre – už vairo besišypsantys kultūros renginių entuziastai, menininkai ir fotografai – vietiniai miesto žinovai, galintys pasidalinti ne vienu svarbiu patarimu.

Visą uždarymo renginių programą „Sutartis“ rasite ČIA. Įsigyti bilietus į „Žalgirio“ arenoje vyksiantį pasirodymą galite ČIA.


Garso ir judesio spektaklis „Nemiga“ sukurtas tarp raketų apšaudomo Lvovo, nuo karo pavojų pasitraukus į Paryžių ir būdraujančios bei pagalbą teikiančios Lietuvos

„Nemiga“, organizatorių nuotr.

Lapkričio 9 d. 19 val. Klaipėdos kultūros fabrike Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ pristato premjerą – garso ir judesio spektaklį „Nemiga“. Tai – keturių Lietuvos ir Ukrainos kūrėjų bendras darbas, sukurtas per nuotolį ir analizuojantis nemigos temą.

Keli mėnesiai kūrybinio proceso būnant atskirai ir matantis tik zoom platformos pagalba, net nežinant ar pavyks galiausiai spektaklį parodyti gyvai. Toks kūrybinis procesas lydėjo keturis kūrėjus Yana Shliabanska ir Mariya Salo iš Ukrainos bei Donatą Bielkauską ir Petrą Lisauską iš Lietuvos. Ir štai jau kelios dienos kaip jie dirba kartu Lietuvoje, o lapkričio 9 d. savo jungtinį kūrybinį rezultatą pristatys Klaipėdos žiūrovams.

Šio spektaklio kūrybine ašimi tapo nemigos idėja. Mintis sujungti skirtingas patirtis turinčius menininkus ir reflektuoti jų išgyvenamą nemigą ir nerimą karo akivaizdoje kilo prodiuserei Godai Giedraitytei ir garso menininkui Donatui Bielkauskui. Bendradarbiaujant su Viktoru Rubanu, šokio kūrėju ir prodiuseriu iš Ukrainos, prie projekto prisijungti buvo pakviestos dvi Ukrainos kūrėjos.

Garso ir judesio spektaklis „Nemiga“, D. Bielkausko nuotr.

Nemiga – tai priešprieša miegui. Tai – būsena, kurioje nuolat esame budrūs... nes virš galvų krinta raketos ir bombos, ir tu negali sudėti bluosto... bet, iš kitos pusės – turi būti visada pasiruošęs. Tai – pasipriešinimo ženklas, neleidžiantis užmigti karo akivaizdoje ilgainiui atsirandančio abejingumo, nuobodulio, rutinos jausme. Negalima ištrinti atminties... Nemiga, tai ir bėgančių nuo karo žmonių palydovas... tai ir priimančių pabėgelius žmonių bendražygė. Karo akivaizdoje mes nebemiegame... mes nuolatinėje būdravimo būsenoje... nerimas, pyktis ir viltis užgniaužia miegą...

Garso ir judesio spektaklis „Nemiga“, D. Bielkausko nuotr.

Garsines interpretacijas šia tema ir vedami asmeninių patirčių Yana Shliabanska kūrė Paryžiuje, kur pasitraukė prasidėjus karui Ukrainoje, o Donatas Bielkauskas Klaipėdoje. Šiandien jų itin stipri muzika tampa pagrindu choreografiniams dviejų šokėjų –– sprendimams. Dar vos prieš keletą dienų Mariya repetavo raketų apšaudomame Lvove, o Petras Lisauskas Molėtuose. Dabar kartu plėtoja savo solo partijas Klaipėdoje, kurios apsijungs į vientisą 45 minučių trukmės spektaklį.

Spektaklio scenografija minimali. P. Lisausko rankose retkarčiais įsišviečiantis telefono ekranas – nuoroda į informacijos iš Ukrainos šaltinį ir „gelbėtoją“ nuo nemigos. Tamsią salę retkarčiais perskrodžia prožektorių šviesos, primenančios šiandien tamsoje skendinčią Ukrainą, o pabaigoje įsišviečiantis šviesos šaltinis virš galvos – bent nedidelis vilties ženklas žmonijai. Šviesas spektakliui kuria šviesų dizaineris Stasys Jamantas ir D. Bielkauskas.

Garso ir judesio spektaklis „Nemiga“, D. Bielkausko nuotr.

Po premjeros Klaipėdoje spektaklis bus rodomas ir kituose Lietuvos miestuose. Spektaklio pristatymai vyks:
• lapkričio 9 d. 19 val. Klaipėdos kultūros fabrike Tarptautinio menu festivalio Plartforma programoje;
• lapkričio 11 d. 19 val. Kauno Centriniame pašte, kur šiuo metu vyksta Šiuolaikinio Ukrainos meno trienalė
“UKRAINE! UNMUTED” (Kaunas 2022 projektas);
• lapkričio 12 d. 22:30 val. Naktinėje teatrinių įvykių sesijoje COM•MOON•A Alytaus miesto teatre
• lapkričio 15 d. 19 val. Šiuolaikinio meno festivalyje VIRUS Šiauliuose.

Spektaklio pastatymą parėmė Lietuvos kultūros taryba.

Idėja: Goda Giedraitytė ir Donatas Bielkaukas
Choreografija ir atlikimas: Mariya Salo (UA) ir Petras Lisauskas
Garsas: Yana Shliabanska (UA) ir Donatas Bielkauskas
Šviesos: Stasys Jamantas ir Donatas Bielkauskas
Produkcija: asociacija “Žuvies akis” ir Tarptautinis menų festivalis Plartforma
Prodiuserė: Goda Giedraitytė
Partneriai: Viktor Ruban / Ruban Production ITP (UA)

Kontaktinis asmuo:
Goda Giedraitytė, tel. 8 61531052, [email protected]