„Nemiga“, organizatorių nuotr.

Lapkričio 9 d. 19 val. Klaipėdos kultūros fabrike Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ pristato premjerą – garso ir judesio spektaklį „Nemiga“. Tai – keturių Lietuvos ir Ukrainos kūrėjų bendras darbas, sukurtas per nuotolį ir analizuojantis nemigos temą.

Keli mėnesiai kūrybinio proceso būnant atskirai ir matantis tik zoom platformos pagalba, net nežinant ar pavyks galiausiai spektaklį parodyti gyvai. Toks kūrybinis procesas lydėjo keturis kūrėjus Yana Shliabanska ir Mariya Salo iš Ukrainos bei Donatą Bielkauską ir Petrą Lisauską iš Lietuvos. Ir štai jau kelios dienos kaip jie dirba kartu Lietuvoje, o lapkričio 9 d. savo jungtinį kūrybinį rezultatą pristatys Klaipėdos žiūrovams.

Šio spektaklio kūrybine ašimi tapo nemigos idėja. Mintis sujungti skirtingas patirtis turinčius menininkus ir reflektuoti jų išgyvenamą nemigą ir nerimą karo akivaizdoje kilo prodiuserei Godai Giedraitytei ir garso menininkui Donatui Bielkauskui. Bendradarbiaujant su Viktoru Rubanu, šokio kūrėju ir prodiuseriu iš Ukrainos, prie projekto prisijungti buvo pakviestos dvi Ukrainos kūrėjos.

Garso ir judesio spektaklis „Nemiga“, D. Bielkausko nuotr.

Nemiga – tai priešprieša miegui. Tai – būsena, kurioje nuolat esame budrūs… nes virš galvų krinta raketos ir bombos, ir tu negali sudėti bluosto… bet, iš kitos pusės – turi būti visada pasiruošęs. Tai – pasipriešinimo ženklas, neleidžiantis užmigti karo akivaizdoje ilgainiui atsirandančio abejingumo, nuobodulio, rutinos jausme. Negalima ištrinti atminties… Nemiga, tai ir bėgančių nuo karo žmonių palydovas… tai ir priimančių pabėgelius žmonių bendražygė. Karo akivaizdoje mes nebemiegame… mes nuolatinėje būdravimo būsenoje… nerimas, pyktis ir viltis užgniaužia miegą…

Garso ir judesio spektaklis „Nemiga“, D. Bielkausko nuotr.

Garsines interpretacijas šia tema ir vedami asmeninių patirčių Yana Shliabanska kūrė Paryžiuje, kur pasitraukė prasidėjus karui Ukrainoje, o Donatas Bielkauskas Klaipėdoje. Šiandien jų itin stipri muzika tampa pagrindu choreografiniams dviejų šokėjų –– sprendimams. Dar vos prieš keletą dienų Mariya repetavo raketų apšaudomame Lvove, o Petras Lisauskas Molėtuose. Dabar kartu plėtoja savo solo partijas Klaipėdoje, kurios apsijungs į vientisą 45 minučių trukmės spektaklį.

Spektaklio scenografija minimali. P. Lisausko rankose retkarčiais įsišviečiantis telefono ekranas – nuoroda į informacijos iš Ukrainos šaltinį ir „gelbėtoją“ nuo nemigos. Tamsią salę retkarčiais perskrodžia prožektorių šviesos, primenančios šiandien tamsoje skendinčią Ukrainą, o pabaigoje įsišviečiantis šviesos šaltinis virš galvos – bent nedidelis vilties ženklas žmonijai. Šviesas spektakliui kuria šviesų dizaineris Stasys Jamantas ir D. Bielkauskas.

Garso ir judesio spektaklis „Nemiga“, D. Bielkausko nuotr.

Po premjeros Klaipėdoje spektaklis bus rodomas ir kituose Lietuvos miestuose. Spektaklio pristatymai vyks:
• lapkričio 9 d. 19 val. Klaipėdos kultūros fabrike Tarptautinio menu festivalio Plartforma programoje;
• lapkričio 11 d. 19 val. Kauno Centriniame pašte, kur šiuo metu vyksta Šiuolaikinio Ukrainos meno trienalė
“UKRAINE! UNMUTED” (Kaunas 2022 projektas);
• lapkričio 12 d. 22:30 val. Naktinėje teatrinių įvykių sesijoje COM•MOON•A Alytaus miesto teatre
• lapkričio 15 d. 19 val. Šiuolaikinio meno festivalyje VIRUS Šiauliuose.

Spektaklio pastatymą parėmė Lietuvos kultūros taryba.

Idėja: Goda Giedraitytė ir Donatas Bielkaukas
Choreografija ir atlikimas: Mariya Salo (UA) ir Petras Lisauskas
Garsas: Yana Shliabanska (UA) ir Donatas Bielkauskas
Šviesos: Stasys Jamantas ir Donatas Bielkauskas
Produkcija: asociacija “Žuvies akis” ir Tarptautinis menų festivalis Plartforma
Prodiuserė: Goda Giedraitytė
Partneriai: Viktor Ruban / Ruban Production ITP (UA)

Kontaktinis asmuo:
Goda Giedraitytė, tel. 8 61531052, [email protected]