Su trenksmu ir purslais praūžė didžioji „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022“ SANTAKA. Tačiau Kaune gegužės 21-22 d. vyko ir mažoji santaka – prie Kauno pilies, „Kario“ skulptūros pašonėje šurmuliavo Kūrybinio patirčių miestelio „Santaka“ gyvenimas. Jau nuo Kauno pilies prieigų miestiečius į svečius kvietė Kūrybinių patirčių miestelio vėliavos, o informaciniai stendai prie trijų paviljonų skelbė kūrybinių edukacijų programą.
Šis renginys – tarsi patirčių kaleidoskopas. Pirmiausia didžiulės, kupinos atradimų patirties pasisėmėme mes, organizatoriai (VšĮ „Kultūros kiemas“). Atradimas – Kūrybinės edukacijos tai tarsi terapija visai šeimai, o bendrai kuriamas darbas konsoliduoja šeimos narius, netgi tėčius įtraukdamas į kūrybinį procesą! Atradimas – Kūrybinės patirtys neturi amžiaus cenzo! Net tokį „kietą“ meną kaip mozaika mažieji, padedami tėvelių „krimto“ su didžiuliu malonumu. Bet apie viską nuo pradžių.
Kaip skelbė informaciniai stendai gegužės 21 d. rytinėje sesijoje kauniečių ir miesto svečių laukė „santaka“ su lino raižiniu, mozaika ir aitvarais.
Mozaikos kūrimo paslaptis atskleidė ir su mozaikos trencadis technika dalyvius supažindino dirbtuvių vadovas Konstantinas Klimavičius, jam talkino nepamainomas padėjėjas Stepas Galkinas. Mozaikos paviljone smagu buvo stebėti, kaip tėvelis rėžtuku pjausto keramikines plyteles, mama replėmis – karpo, o mažasis klijuoja mozaiką! Vaikams smagiausia buvo plyteles skaldyti plaktuku, gal todėl šis paviljonas tapo berniukų traukos centru. Dirbtuvių metu dalyviai gamino mozaikos padėkliukus. Šie darbeliai, parkeliavę namo dar ilgai primins apie pirmąją santaką su mozaika.
Didelio dėmesio sulaukė ir lino raižinio kūrybinės dirbtuvės. Su profesionalia grafikos technika kauniečius ir svečius supažindino ir dar nepramintu lino raižinio keliu vedė kūrybinių dirbtuvių vadovė Loreta Valantietienė ir jos pagalbininkės Rūta bei Eglė Valantiejūtės. Lino raižinys pakankamai „aštrus“ menas – čia būriavosi vyresni vaikai, tačiau grafikės Loretos vedami sėkmingai įveikė šią santaką – išraižė ir atsispausdino daug mielų kūrinėlių.
Klubo „Lietuvos aitvarų judėjimas“ meistrės Giedrės Aleksandravičiūtės dėka Kūrybinių patirčių miestelis turėjo aitvarus! Dirbtuvių vadovei Giedrei jos pagalbininkams Jurgai-Jomantei Varškevičiūtei, Saulei Varškevičiūtei, Minijai Žebrauskaitei sumaniai vadovaujant, Aitvarų kūrimo dirbtuvėse vėl darbavosi šeimos – tėveliai padėjo sutverti aitvarus, vaikai juos išradingai spalvino ir bendro kūrybinio darbo pasekoje aitvarai pakilo!
Gegužės 21 d. popietinėje sesijoje Kūrybinių patirčių miestelį užklupo lietus ir audra, tačiau edukatoriai laikėsi stoiškai ir miestelis toliau sėkmingai gyveno savo gyvenimą.
Viename paviljone įsikūrė „Pelkių žolė“ Indraja Raudonikytė ir smilkalų kvapų šleifas pasklido po visą miestelį. Natūralių smilkalų rišimo iš Lietuvoje augančių aromatinių žolynų dirbtuvėse dalyviai išgirdo smilkalų istoriją, aromatinių augalų panaudojimo galimybes ir savybes, susirišo bei susikūrė unikalius smilkalus…
Kitame paviljone keramikė Ramunė Savickytė pakvietė į susitikimą su keramika, jai talkino menininkas Jokūbas Bateika. Čia edukacijos dalyviai pasinėrė į molio magiją, kuomet molio gabalėlis sušildytas žmogaus rankų šilumos tampa mažu stebuklu…
Trečiasis paviljonas pasipuošė iš vytelių pintomis gėlėmis. Vytelių pynimo dirbtuvių metu Agnė Vodčicienė ir jos pagalbininkas Tomas Mačiulskas supažindino su senovės lietuvių amatu – vytelių pynimu. Tai itin kruopšti, bet kartu ir labai kūrybiška veikla, kurios metu dalyviai nusipynė mielą namų puošmeną – gėlės žiedą…
Gegužės 22 dieną, nušvitus saulei, Kūrybinių patirčių miestelį tiesiog užplūdo lankytojai!
Menininkė Loreta Valantiejienė pakvietė dalyvius pažaboti sapnus – susikurti unikalią sapnų gaudyklę. Tai labai kruopštus ir didelės kantrybės reikalaujantis darbas, todėl šis paviljonas labiau traukė suaugusiųjų dėmesį. Siūlai, karoliukai, plunksnos, susikaupimas, kantrybė ir… unikali sapnų gaudyklė keliauja namo, laukti gražių, spalvotų sapnų…
Mozaikos kūrybinėse dirbtuvėse, šį kartą laukė sunkesnė užduotis – mitinės Kauno žuvies kūrimas! Edukacijos dalyviai, menininko Konstantino Klimavičiaus padedami, vėl skaldė, pjaustė, karpė keramines plyteles ir… spalvingos mozaikos žuvelės pasklido po santaką!
Į Ebru meno pasaulį pakvietė edukatorė Meda Navakauskaitė (VšĮ „Meda Project”). Čia skambant ramiai muzikai, ant vandens neskubėdamos liejosi spalvos… Dalyvius pakerėjo galimybė susikurti unikalų paveikslėlį – savo sielos atspindį. Prie Ebru paviljono nusidriekė norinčiųjų eilė, tačiau Meda su asistentų Kristupo Nikoforo, Rytės Liutkauskaitės, Jogailės Gražulytės pagalba sėkmingai suvaldė srautus ir vandens bei spalvų magiją pajuto visi norintys.
Ačiū kauniečių ir miesto svečių šeimoms, mamoms, tėveliams, seneliams ir svarbiausia vaikams, kad buvote ir kūrėte! Mūsų misija įvykdyta – žmogaus ir kūrybos santakoje gimė nauja patirtis!
Dėkojame visiems edukatoriams lydėjusiems į kūrybinių patirčių SANTAKĄ!
Dabar apie tuos kurie lieka „už kadro”. Iš pat ankstyvo šeštadienio ryto mus pasitiko, mums talkino bei dvi dienas „ir skausme ir džiaugsme” su mumis buvo bei tvarką Kūrybinių patirčių miestelyje prižiūrėjo nuostabūs žmonės – savanoriai! Nuoširdžiausias ačiū Kauno Rokų gimnazijos savanoriams Ugniui Stulgai, Justui Sabastijanskui, Ugnei Jucytei, Emilijai Savickaitei ir kitiems gimnazistams bei jų vadovėms Ingai Dubovijienei ir Daiva Lydekienei. Geležine ranka reikalus tvarkė ir žaibiškai problemas sprendė Tomas Sinonis. Be jūsų pagalbos gyvenimas miestelyje nebūtų buvęs toks darnus!
Neįkainojama patirtis – 9 kūrybinės dirbtuvės, 12 val. edukacinio-kūrybinio veiksmo, 27 edukatoriai, virš 1200 dalyvių!
Kūrybinių patirčių miestelio šurmulys nurimo, tačiau sukirbo mintis – o gal vis tik didžioji SANTAKA įvyko čia – mažam žmogučiui susitikus su didele kūrybine patirtimi…
VšĮ „Kultūros kiemas“ pirmą kartą organizavo tokį atsakingą renginį. Ačiū, Kaunas 2022 SANTAKOS renginio organizatoriams, kad patikėjote mumis ir leidote lydėti mažuosius kauniečius ir ne tik, kūrybinių patirčių upe.
Čia susiliejo žmogus ir kūryba, o ši santaka davė pradžią naujai patirčiai…
Tekstas: VšĮ „Kultūros kiemas”
Daiva Klimavičienė, projektų vadovė, VšĮ „Kultūros kiemas“