Vasaros festivalių kalendorių atidaro „Optimismo“: per savaitę industrinė Kauno erdvė pakeista neatpažįstamai
Dabartiniai kauniečiai šią vietą žino kaip kartodromą „Vilkas“, vyresnieji galbūt mena čia veikusį „Pergalės“ metalo fabriką. XIX a. užgimęs pramoninis Kauno centro kvartalas pirmąjį birželio savaitgalį išgyvens dar vieną virsmą. Čia vos dviems paroms įsikurs šiuolaikinės elektroninės muzikos festivalis „Optimismo“.
Per savaitę keliasdešimties žmonių jėgomis industrinės lauko ir vidaus erdvės transformuotos į avangardinį tūrį, peržengiantį įprastos klubinės patirties rėmus. Festivalyje birželio 3-5 dienomis pasirodys 17 atlikėjų, iš kurių net tuzinas – iš užsienio šalių nuo Australijos ir Kinijos iki Nyderlandų ir Vokietijos. Vizualinius „Optimismo“ sprendimus kūrė tokie profesionalai, kaip Eugenijus Sabaliauskas ir Andrius Pukis, techninius – Tomas „Teex“ Sinonis.
Grįžimas į klubinės kultūros pradžią
Elektroninės šokių muzikos vakarėliai pramonei nebereikalingose industrinėse erdvėse – tokia buvo klubinės kultūros pradžia JAV ir Anglijoje. Keturios garso kolonėlės, užtemdyti langai, tvankiose studijose ar net namuose gimę kūriniai – tokie paprasti savaitgalių receptai ilgainiui transformavosi į pasaulinį judėjimą, tapusį svarbia popkultūros dalimi. Tokie festivaliai, kaip „Optimismo“ – kelionė į tradicijos pradžią, pagilinama moderniausiais audiovizualiniais sprendimais, kuriuose kokybė visuomet svarbesnė už gausą.
„Kai pirmąkart įžengiau į šį fabriką, pasakiau – laikykitės“, – diriguodamas savo komandai komentuoja Tomas „Teex“ Sinonis, renginių techninis prodiuseris. Jau 30 metų šioje srityje dirbantis Tomas teigia, kad „Optimismo“ atveju senokai neremontuotame pastate, kurio plotas – tūkstančiai kvadratinių metrų, siekta sukurti pirmapradės klubinės vietos efektą, paliekant atvirą perspektyvą į efektingai sušviestas pastato lubų konstrukcijas. Pradedant darbus teko išmontuoti čia įprastai veikiančio kartodromo trasą, tuomet atsivėrusį tūrį sudalinti minimaliai jį varžančiomis detalėmis.
Optimizmo paieškos muzikoje – iš viso pasaulio
„Optimismo“ festivalio autorių idėja – atsigręžti į „optimistiniu“ vadinamą Kauno modernizmą, į XX a. pradžią, kuomet dabartinė Europos kultūros sostinė tik žmonių užsidegimo dėka išaugo septynis kartus, ir istorijoje paieškoti įkvėpimo naujai kasdienybei, sužavėjo ne vieną muzikos kūrėją. Į Kauną birželio 3-5 dienomis atvyks prodiuseriai ir didžėjai iš Kinijos, JAV, Anglijos, Australijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Vokietijos, kurių kilmės šaknys siekia Kongą, Filipinus, Vietnamą, Keniją. Ne vienas nustebo, kiek netikėtų paralelių galima išvesti tarp šimtmečio senumo įvykių ir to, kaip jie gyvena, mato pasaulį ir kuria šiandien.
Prie tokių šiuolaikinės elektronikos avangarde esančių vardų, kaip Corin, „Animistic Beliefs“, Nick Klein, Krikor, Slikback, eea, Nkisi, „Tapan“, Osheyack, Pandora’s Jukebox, Bambounou ir Black Zone Myth Chant, prisijungs ir festivalį organizuojančių komandų atstovai. Tai „Digital Tsunami“ trio Ernestas Sadau, Eivydas K ir Times New Roman bei kauniečiai „Ghia“ nariai Shapoka ir Weevil.
„Tapan“: https://www.youtube.com/watch?v=f6kDPDUbV3A&ab_channel=ElephantStudio
„Animistic Beliefs“: https://www.youtube.com/watch?v=EXpXHOJMpT4&ab_channel=AnimisticBeliefs
Slikback: https://www.youtube.com/watch?v=d7j1-rD9tYI&ab_channel=BoilerRoom
Programa lauke ir viduje
Birželio 3 d., penktadienį „Optimismo“ fabriku virtusio industrinio parko vartai atsivers 20 valandą. Skambant pirmiesiems muzikos garsams viduje, dar bus laiko apžiūrėti tvariai, iš čia pat liejamų betono elementų, sukurtų skulptūrinių ansamblių parką bei keletą istorijos epochų menančio Karmelitų kvartalo erdves. Šeštadienio dieną muzikinis veiksmas persikels į lauką, o sutemus lankytojai grįš į spinduliais ir garso bangomis virpinamą buvusio metalo fabriko erdvę.
Išankstiniais pigesniais bilietais į „Optimismo“ prekiauja „Paysera“, ribotas jų kiekis bus parduodamas ir prie įėjimo. Festivalis yra „Kaunas 2022“ programos „Modernizmas ateičiai“ dalis.
Atverti duris ir langus kauniečius ir vėl kviečia „Kultūra į kiemus“
Šiais metais kultūros Kaune išvengti nepavyks – koncertai, renginiai, parodos laukia pačiose netikėčiausiose erdvėse. Vasarą pastarieji atkeliaus net ir į daugiabučių kiemus. Skambančia muzika ir kultūriniais pasirodymais į lauką (ar bent pro langą) išlįsti pakvies bene daugiausiai šypsenų kauniečiams padovanojusi iniciatyva „Kultūra į kiemus“. Išaugęs renginys tęsia pasirodymų maratoną ir šiltąjį sezoną žada padovanoti daugiau nei pusšimtį renginių.
„Kultūra į kiemus“ – „Kauno – Europos kultūros sostinės 2022“ bendruomenių programos „Fluxus Labas!“ idėja, sulaukusi tarptautinio pripažinimo ir siekianti kultūriniais pasirodymais nuskaidrinti kauniečių kasdienybę. Profesionalūs menininkai ir atlikėjai jau antrus metus susiburs tam, kad kiemų bendruomenės mėgautųsi įvairiais muzikiniais, teatro, šiuolaikinio cirko pasirodymais ir bent trumpam atsidurtų renginių sūkuryje. Žiūrovams tereiks užsiimti vietas balkonuose ar savo kiemuose ir pasimėgauti unikaliais renginiais. Pasirodymai džiugins net 11 savaičių ir aplankys tiek pat skirtingų Kauno miesto seniūnijų.
Kauniečių pamiltas projektas pastebėtas ir už Lietuvos ribų. 2020-ais metais jis buvo išrinktas tarp dešimties geriausių projektų su pandemija kovojančioje Europoje Politikos inovacijų instituto apdovanojimuose, o 2021 m. iniciatyva įvertinta kaip unikaliausias muzikos projektas pasaulyje „Classical: NEXT 2021 Innovation Award“ apdovanojimuose.
Anot „Kaunas 2022“ bendruomenių programos „Fluxus Labas!“ koordinatorės Godos Pomerancevos, renginio idėja kilo dar pandeminiu laikotarpiu, kuomet galimybės lankytis koncertų salėse ar renginiuose paprasčiausiai nebuvo. Tuomet iniciatyva atrodė lyg gurkšnis šviežio oro tiek menininkams ir atlikėjams, tiek ir žiūrovams. Kadangi renginiai sulaukė daugybės teigiamų atsiliepimų, nuspręsta iniciatyvą pratęsti. Šiandien projektas vyksta karo akivaizdoje – tad ir vėl norisi nešti šviesą bei viltį.
„Šiais metais projektas aplankys net 88 kiemus ir palies tiek pat skirtingų bendruomenių. Mūsų tikslas – kultūrą atnešti į erdves, kuriose, galbūt, niekuomet nevyko joks veiksmas ir dovanoti ją žmonėms, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali dalyvauti renginiuose. Tikiu, kad daugiabučių kiemuose galima rasti daug atvirų, smalsių gyventojų, norinčių sužinoti ką nors naujo. Pastebėjome, kad mūsų auditorija auga – vis daugiau žmonių sužino apie renginius ir į juos atvyksta, laukia pasirodymų. Nuo veiksmu besidžiaugiančių vaikų iki senjorų – „Kultūra į kiemus“ pritraukia skirtingus žmones ir pamažu netgi augina savo gerbėjų ratą,“ – šypsosi koordinatorė.
Pasirodymuose – nuo kūrybinį kelią pradedančių iki puikiai žinomų atlikėjų
Unikalioje projekto programoje – renginiai kiekvieno žiūrovo skoniui. Nuo spektaklių, šiuolaikinio šokio ir cirko pasirodymų, dirbtuvių, fotografijos parodų iki koncertų. Įvairios meninės iniciatyvos ir pasirodymai vyks Šilainiuose, Eiguliuose, Dainavoje, Šančiuose, Panemunėje, Gričiupyje, Žaliakalnyje, Petrašiūnuose, Vilijampolėje, Aleksote ir miesto cente. Pastaruosius dovanos tiek pradedantieji, tiek ir puikiai žinomi atlikėjai – Dominykas Vaitiekūnas, grupė „Kūjeliai“, Vytautas V. Landsbergis, Jurga Šeduikytė, grupės „Gamka“, „Flash Voyage“ ir kiti.
Nors surengti pasirodymą daugiabučių kieme atlikėjams sukelia nemažai iššūkių, į iniciatyvą jie žiūri itin pozityviai. „Daug kas tokiuose koncertuose vyksta ekspromtu – dažniausiai negali tinkamai pasiruošti, nežinai ko tikėtis. Visgi tai būna nuotaikingas, tikras ir nuoširdus susitikimas su klausytojais. Juk kūryba pasidalini praktiškai žmonių namuose, o tai suteikia savotiško intymumo – kai kurie mojuoja ir džiaugiasi, kiti – net susigraudina. Manau, kad tokios iniciatyvos parodo, jog kiekvienas žmogus, kiekviena šeima, gyventojas ir svečias yra svarbūs. Tai gražus gestas parodyti vienas kitam rūpestį, meilę, tiesiog ateiti pas žmogų ir nieko už tai neprašyti“, – teigia Julius Vaicenavičius, grupės „Kūjeliai“ narys, kuris Kauno kiemuose žada surengti ir savo solinį pasirodymą.
Birželio programoje – pasirodymai Eiguliuose, Dainavoje iš Šančiuose. Daugiau informacijos ir pasirodymų programą galite rasti čia.
Europos kultūros sostinės programa Kaune ir Kauno rajone tęsiasi visus metus – 2022-aisiais suplanuoti šimtai tradicinių ir debiutuojančių renginių, tarp kurių parodos, festivaliai, spektakliai ir kitos veiklos, kuriamos vietos ir tarptautinių menininkų bei Kauno bendruomenių. Visą „Kaunas 2022“ programą rasite www.kaunas2022.eu ar mobiliojoje programėlėje.