Šiandien, kovo 17 d., tarptautiniu mastu pripažintas rumunų menininkas Danas Perjovschi jungiasi prie Kaune vykstančios karą išgyvenančios Ukrainos ir jos žmonių palaikymo akcijos. Simbolinėje vietoje, buvusioje Kauno aviacijos gamyklos teritorijoje Aleksote, ant betoninės sienos bus perkelti jo kritiški ir karo absurdiškumą atskleidžiantys piešiniai. Ši meninė akcija – tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) organizuojamo tarptautinio kongreso „CoHappiness“ (partneris – Kaunas 2022) programos dalis.

Autorius: D. Perjovschi

D. Perjovschi kūrinius perduoda neatlygintinai: jam skirtą honorarą jis aukoja nuo karo nukentėjusiems Ukrainos gyventojams remti. Jo darbus perpieš gatvės menininkas Tadas Šimkus.

Įkvėptas žiniasklaidoje nušviečiamų aktualijų, D. Perjovschi savo piešiniuose ir instaliacijose tyrinėja tokias temas kaip kariniai konfliktai, tarptautinių organizacijų politika, kapitalizmas, ekstremizmas ir kt. Jo kūriniai eksponuojami ir pristatomi muziejuose, viešose erdvėse ir laikraščių puslapiuose. Menininkas yra surengęs parodas Modernaus meno muziejuje (MoMA) Niujorke, Venecijos bienalėje, „Manifesta“, „Documenta“ parodose, taip pat – personalinėse parodose Hamburgo, Tokijaus, Helsinkio, Stambulo, Berlyno, Liuksemburgo muziejuose ir kt. Jis yra pelnęs Europos kultūros fondo Princesės Margriet premiją, J. Mačiūno premiją ir kt. apdovanojimus. Jo darbai yra įtraukti į muziejų kolekcijas MoMA Niujorke, „Pompidou“ centre Paryžiuje, „Moderna Museet“ Stokholme, „Tate“ Londone ir kitur.

Menininko kūriniai Aleksote atsiras neatsitiktinai. Kaip teigia viena iš kongreso organizatorių VDU docentė dr. Jūratė Tutlytė, buvusioje karinėje teritorijoje esanti siena Ukrainos karo fone yra stiprus simbolinis užtaisas. Vėliau ant jos gali atsirasti daugiau menininkų kūrinių, tiriančių karo beprasmybę, laisvės sąvoką, – taip ji taptų atvira galerija, kurios segmentai su kūriniais vėliau gali būti perkelti į kitas miesto vietas, tęsti diskusiją.

Autorius: D. Perjovschi

Menininkas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) kvietimu, turėjo dalyvauti pirmajame tarptautiniame kongrese „CoHappiness. Permąstant laimę“, kuris, prasidėjus karui Ukrainoje, buvo atidėtas. Paskaitą apie savo kūrybą D. Perjovschi sutiko perskaityti Kaune vėlesniu laimingesniu metu. Kongresą konsultuojantys menininkai Nomeda ir Gediminas Urbonai sako: „Dan Perjovschi pakvietėme į Lietuvą, nes jo kūriniai pasižymi nuginkluojančiu humoru bei taupia piešinio išraiška, ir verčia žiūrovą šypsotis ar juoktis žvelgiant absurdui ir siaubui į akis. Tokie taiklūs komentarai šiandien yra ypač svarbi atsvara neviltį skleidžiančiai destruktyviai propagandai.“

Piešimo veiksmas gyvai gali būti stebimas ketvirtadienį, 9.30–11.30 val. netoli Lakūnų plento esančioje teritorijoje (koordinatės – https://maps.app.goo.gl/1mJ4rDRgkNvPAqVL7).

Menininkas į Lietuvą planuoja atvykti spalio mėnesį. Jo vizitas yra tarptautinio kongreso „CoHappiness. Permąstant laimę“, kurį birželio 1–3 dienomis organizuoja Vytauto Didžiojo universitetas, programos dalis. Renginio partneris – „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022“.

Akcijos partneris – tarptautinis projektas „T-Factor“ (partneriai KTU ir KMS).