Kortreiko miestas (Belgija) iš Flandrijos vyriausybės gaus 100 tūkst. eurų, kurie bus skirti vystyti bendradarbiavimą su Kaunu, besiruošiančiu Europos kultūros sostinės titulo metams. 2021 ir 2022 metais kultūros ir dizaino lauko atstovai iš Flandrijos ir Lietuvos sujungs savo pajėgas, taip vieni kitus sustiprindami kultūriniu ir socioekonominiu požiūriu. Šiais metais Kaune bus taikomas ir išmėginamas „Designregio Kortrijk” „5X5®“ metodas taip siekiant padidinti vietos mažų ir vidutinių įmonių konkurencingumą per prasmingų produktų ir paslaugų bei gero dizaino kūrimą.
Kaune vykdomo projekto ir Flandrijos įmonių rezultatus bus galima išvysti parodoje, kuri taps „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dizaino programos dalimi. Koks tai metodas, kokią vertę miestams kuria partnerystė ir kokie bus meninių interpretacijų rezultatai? Apie tai – pokalbis su organizacijos „Desinregio Kortreijk“ ir projekto „5X5®“ koordinatoriumi Stijn Debaille.
– Kortreiko miestas gaus 100 tūkst. eurų Vyriausybės paramos, kuri skirta bendradarbiavimo su Kaunu vystymui. Kuo tai bus naudinga jūsų miestui ir Kaunui?
– Abu miestai – Kortreikas ir Kaunas – turi savo kūrybiškumo istorijas. Kūrybiškumas Kortreiko regione yra nukreiptas į problemų sprendimus ir verslumą. Kaunas taip pat trykšta kūrybiškumu, miestas ypatingą dėmesį skiria architektūros kokybei, ryšiui su verslumu. Ir, be abejo, Europos kultūros sostinės titulas taps svertu 2022 metais. Mes norime prisidėti prie šios istorijos. Abu miestai susipažino būdami UNESCO kūrybinių miestų tinkle, abu jie – jo nariai. Pažvelgus į praeitį – tai ne atsitiktinumas. O jei pažiūrėsime į ateitį, galime matyti vien tik galimybes naujiems bendriems projektams, kurie svarbūs ir kalbant apie Kortreiko ambicijas laimėti Europos kultūros sostinės titulą 2030 metais. Bendri projektai 2021 ir 2022 metais sustiprins abiejų miestų socialinį-ekonominį ir kultūrinį lygius.
– Ar galite apibūdinti „5X5®“ dizaino programą ir jos metodus?
– Būti vikriems – būtina, jei įmonės nori žengti priekyje šiame besikeičiančiame pasaulyje. Daugiau nei 10 metų „Designregio Kortrijk“ mokė virš 40 įmonių, kaip tapti paslankiems, naudojantis „5X5®“ inovacijų programa, įgyvendinant nestandartinius bendrus projektus su dizaineriais, integruojant dizaino mąstymą įmonėje. Dalijimasis patirtimi veda prie sinergijos, arba vienas plius vienas būna trys. „5X5®“ sujungia penkias mažas ar vidutinio dydžio įmones su dizaineriu komanda. Jos naudojasi išbandytu, detaliu planu, kad sukurtų ir reklamuotų produktą ar paslaugą.
– Kokios projekto naudos kompanijoms? Dizaineriams, organizacijoms?
– Įmonė įdiegia dizaino mąstymo metodus labai praktiniu būdu. Įtraukiami visi – nuo generalinio direktoriaus iki paprastų darbuotojų. „5X5®“ suteikia jiems saugią aplinką diegiant naujoves, pasitelkiant išorinius ekspertus. Dizaineriai į potencialių klientų grupę patenka gerokai lengviau. Įmonės, supratusios projekto tikslą, skatina inovacijas regione.
– Su kokiais sunkumais susiduriate, organizuodami tokį projektą? Kokie sunkumai iškyla įmonėms?
– Inovacijos reikalauja metodiškumo. Pirmiausia tai reikia įtraukti į dienotvarkę prie kitų svarbių kasdienių darbų. Kas geriausias partneris, kuris padėtų kurti inovacijas? Kokia yra tikroji problema? Ko imsimės toliau? Kada reikia sustoti? Ir kaip užtikrinti, kad klientai pamatytų, jog aš turiu pasiūlyti kažką naujo? Ši inovacijų programa panaikina baimes, nes mes esame tam, kad padėtume.
– Kaip jūs, kaip organizatorius matote šio projekto ateitį? Kaip planuojate plėtrą?
– Mes šią programą Kortreike vykdome jau daugiau nei 10 metų, nuo 2017 metų, esame UNESCO kūrybinių miestų tinklo nariai. Esame laimingi, galėdami pasidalinti savo patirtimi su kitais pasaulio miestais ir padėti jiems didinti inovacijų augimą mažose ir vidutinio dydžio įmonėse. Dirbome daugiau nei su 40 įmonių. Tai buvo nauji produktai, naujos paslaugos. Kai kurie įsitvirtino rinkoje, kai kurie – ne. Bet kiekvienu atveju įmonės sako, jog daug išmoko ir šias žinias galės pritaikyti ateityje.
– Kas buvo sukurta – paslaugos, produktai?
– Rezultatai labai skirtingi. Baldai, techniniai mechanizmai, skaitmeninės programos. Tai parodo, jog metodiškumas galioja kiekvienoje industrijoje. Programos tikslas – įmonių augimas. Dažnai augimą lemia ir nauja rinka. Pavyzdžiui, daržo priežiūros mechanizmus siūlanti įmonė „Eliet“ dirbo pagal modelį verslas-verslui. Dabar ji taip pat tiekia produktus ir tiesiai privatiems klientams, mažmeninei rinkai.
– Kokie bendri projektai bus vykdomi tarp Kauno ir Kortreiko miestuose per artimiausius kelis metus?
– 2022 spalio mėnesį rezultatus pristatysime parodoje Kaune, taip pat supažindinsime ir su geriausiais Kortreiko miesto programos rezultatais. Kalbant apie bendrus projektus, Kortreiko autobusų stotyje esanti K-TOTEM – trijų dimensijų figūra, kuri buvo sukurta Kortreike 2015 metais bendradarbiaujant 15 įmonių ir dizaino agentūrų. 3,5 metrų aukščio skulptūra atskleidžia vietinių kūrėjų talentą, o kas tris mėnesius vietos grafikos dizaineris ar iliustratorius sukuria skulptūrai naują įvaizdį. „Designregio Kortrijk“ 2021 m. naują K-TOTEM eksportuos į Kauną. Viešojoje erdvėje jis padės geriau atsiskleisti dizainerių talentui ir papildys Europos kultūros sostinės renginių programą. Kiekvienais metais „Designregio Kortrijk“ organizuoja įkvėpimo misiją įvairiems miestams. Jau esame buvę Kopenhagoje, Grace, Nante, Sent Etjene, Taline, Turine, Ciuriche, o 2022 metais tokia įkvėpimo kelionė bus Kaune. Kaunas savo pateiktais pažangaus verslo, viešųjų erdvių, švietimo, architektūros, dizaino ir ryšių mezgimo geraisiais pavyzdžiais įkvėps Flandrijos verslininkus, dizainerius, architektus, miestų planuotojus, politikos formuotojus ir švietimo specialistus. Dalyviai susitiks su Kauno verslininkais.
– Kortreikas 2030 pretenduoja tapti Europos kultūros sostine. Galbūt Kauno gerosios patirtys taps ir jūsų programos dalimi?
– Kol kas dar nėra aišku, ar mes ja tapsime, bet ruošiamės. Tikimės daug išmokti iš jūsų ir tapti ilgalaikiais partneriais.
– Jūsų nuomone, kuo svarbus yra toks kultūrinis bendradarbiavimas?
– Tai dalijimasis praktika ir mokymasis vienas iš kito.
– Jūsų nuomone, ar kokybiško viešųjų erdvių dizaino paklausa ateityje didės? Kokių permainų tai atneša miestui?
– Kokybiškas viešų vietų dizainas prisideda prie žmonių laimės. Mūsų atsakomybė yra investuoti į gerą dizainą ir kurti jį.
Kiekvienas miestas turi savo ypatybes. Pavyzdžiui, Kortreike yra Leie upė, kuri teka pro miestą. Aplink upę yra suprojektuotos labai gražias viešosios erdvės šeimoms. Siūlau ir jums pas mus apsilankyti.
Į šį projektą kviečiamos jungtis ir įmonės. Planuojate į rinką paleisti naujus produktus ar paslaugas? Ieškote įkvėpimo, kaip nustebinti savo verslo ar veiklos sektorių naujovėmis? O gal jūsų verslas ar veikla nukentėjo nuo pandemijos ir ieškote naujo postūmio, išeinant iš sąstingio? Flandrijos vyriausybė ir Kaunas 2022 suteikia unikalią galimybę. Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Kauno skyrius kartu su Flandrijos (Belgija) partneriais “Designregio Kortrijk” ir Kaunas 2022 kviečia įmones bei organizacijas pasinaudoti unikalia galimybe vienerius metus dirbant kartu su dizaineriais vystyti naujus ir tobulinti jau esamus produktus, paslaugas ar procesus.
Atvirą kvietimą galite rasti paspaudę čia.
 
Teksto autorė – Jurgita Lieponė, „15min“ žurnalistė. Tekstą portale 15min.lt galite rasti čia.
Nuotr. autorius – A. Aleksandravičius