Pirmoji praktinė moksleivių ugdymo programa „Kauno iššūkis“ – viena iš projekte „Kaunas 2022“ užgimusios „Kultūros tempo akademijos“ sudedamųjų dalių, įgyvendinamų kartu su VDU Verslo praktikų centru, kurios tikslas tobulinti kūrybinius ir kultūros valdymo jaunimo (15-19 m.) įgūdžius. Tai proga jauniems, veržliems, idėjų turintiems moksleiviams susipažinti su kultūros lauku bendraujant su profesionaliais, kruopščiai atrinktais mentoriais ir įgyvendinant savarankiškus projektus. Įdomus pokalbis su pirmojoje programos sesijoje dalyvavusia moksleive apie įgytus gūdžius ir patirtus įspūdžius.
Kodėl panorai dalyvauti jaunimo programoje „Kauno iššūkis“?
Mėgstu įsitraukti į įvairias visuomenines veiklas. Mane sudomino pavadinimas. Jis pirmasis „pakvietė“ išbandyti jėgas projekte, nors tuomet dar net nenumaniau, ką iš tiesų jame reiks veikti.
Ko tikėjaisi iš programos ir ar visos viltys pasiteisino?
Tikėjausi išbandyti savo verslumą, susipažinti su naujais žmonėmis ir geriau pažinti patį projektą. Visi mano lūkesčiai pasiteisino. Projekto metu pažinau tikrai nemažai nuostabių žmonių, su kuriais subūrėme puikią komandą. Kartu dirbome ir išbandėme tam tikras programas, kurių pagalba mokėmės inicijuoti ir vystyti savo idėjas, taip išmėgindami savo verslumą.
Ar galėtum trumpai papasakoti apie savo patirtį šiame projekte?
Viskas prasidėjo dvi dienas trukusia įžangine dalimi, kurios metu buvo suburtos komandos. Pirmosiomis dienomis, vyko susipažinimo procesas. Kartu pradėjome gvildenti tam tikrus klausimus, mėginome sukurti kokį nors produktą ir visapusiškai jį pristatyti, kaip tai daroma ir versle. Vėliau sekė kartą per savaitę vykę susitikimai, kurių metu turėjome įgyvendinti įvairias užduotis. Kiekvienai komandai teko koks nors iššūkis ir klientas, turintis tam tikrų klausimų ar problemų. Mėginome perprasti tas problemas ir pasiūlyti tinkamą jų sprendimo būdą. Tai buvo įdomi patirtis, leidusi išmėginti savo jėgas ir išmokiusi argumentuotai ir konkrečiai reikšti savo nuomonę. Man tai padėjo suprasti, kad verslas ir kultūra – man artima sritis.
Ką tau reiškia kultūra?
Stengiuosi dalyvauti pačiose įvairiausiose iniciatyvose. Pastebėjau, kad kuo pilnesnė mano dienotvarkė, tuo labiau džiaugiuosi savo gyvenimu, nes dėl to jis tampa tik įdomesniu. Mano kasdienybę užpildo įvairios parodos, laisvos paskaitos, koncertai, susitikimais su žymiais žmonėmis, diskusijos, savanorystė. Manau, kad kultūra padeda mums save realizuoti.
Dalyvaudama šioje programoje, supratau, kad vystyti kultūrą nėra taip lengva, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tai labai didelis iššūkis.
Ar manai, kad mieste egzistuojanti kultūros pasiūla yra pakankamai įvairi? Galbūt kažkas, Tavo akimis, galėtų būti kitaip?
Kaip moksleivė, dažnai susiduriu su problema, kad tam tikri renginiai vyksta pamokų metu. Mokykla – mano prioritetas, todėl kartais dėl to tenka praleisti net ir labai gerus renginius.
Negana to, pastebėjau, kad kultūriniai renginiai metų bėgyje išsidėstę labai netolygiai. Būna mėnesių, kai miestas tarsi snaudžia, o tada netikėtai viskas, tarsi, apsiverčia aukštyn kojomis – vienas renginys seka kitą, darosi sunku, ar net neįmanoma, juose visuose sudalyvauti. Būtų puiku, jei pavyktų atrasti tam tikrą balansą.
Tačiau iš esmės, nemanau, kad Kauno kultūrinei pasiūlai ko nors trūksta. Negaliu skųstis kultūros stygiumi mieste, tačiau būtų gerai, jei žinia apie šiuos dalykus žmones pasiektų lengviau.
Ar kada teko susidurti su požiūriu, kad Tavo nuomonė nėra svarbi ar pakankamai vertinama?
Taip. Manau, kad kiekvienam iš mūsų tenka vienaip ar kitaip su tuo susidurti. Jei kas nors nepriima mano nuomonės, nevertinu to blogai ypač jei man prieštaraujančio žmogaus nuomonė – argumentuota. Esu įsitikinusi, kad jei mano idėja tikrai gera, niekas negali man sutrukdyti mėginti ją įgyvendinti.
Vis dėlto, kai kurių žmonių idėjas nuslopinti lengviau nei manąsias. Atvejų, kai daugelyje projektų dalyvaujantiems moksleiviams tenka išgirsti kandžių replikų, tokių kaip, „ką tu mėgini įrodyti visur dalyvaudamas?“ arba „kas tau iš to?“, labai daug. Daugeliui dažnai tai girdint gali nusvirti rankos ko nors imtis. O aš kiekvienąkart išgirdus ką nors panašaus, tiesiog pagalvoju, kad stengtis dėl kitų man patinka, taip pat, kaip ir kažką daryti, ko nors siekti, tobulėti ne tik akademinėje erdvėje, bet ir už jos ribų. Norėčiau, kad kiekvienas galėtų save realizuoti ir, kad jokios idėjos nebūtų nuslopintos.
Ar programa „Kauno iššūkis“ leido pajusti dar didesnį įvertinimą ir susidomėjimą Tavo mintimis?
Taip, nes supratau, kad bet kokią idėją verta bent jau užrašyti, kad ji neliktų užmiršta ir, kad ją būtų galima įgyvendinti vėliau. Tai pat supratau, kad nereikia nustoti ties pirmu pasitaikiusiu sunkumu. Jei nepavyksta kokios nors problemos išspręsti tuoj pat, galbūt vėliau pavyks rasti jos sprendimą, ieškant atsakymo jau į visai kitą klausimą.
Kokių kompetencijų, įgūdžių jautiesi įgijusi programos dėka? Kokius jau turimus įgūdžius pavyko atskleisti, patobulinti?
Visuomet labai domėjausi maketavimo menu, tačiau niekada nebuvau to išmėginusi praktiškai. Kurti vizualinius sprendimus „Kauno iššūkio“ pristatymams buvo tikras iššūkis, tačiau man tai labai patiko.
Kėliau sau iššūkį, nedaryti visko paskutinę dieną, ar net minutę. Supratau, kad tolygiai susidėliojusi savo savaitės dienotvarkę, patiriu daug mažiau streso. Gražiai „sužaisti“ su laiku – toks buvo pagrindinis mano, pačios sau keltas, iššūkis.
Kaip žvelgi į savo profesinę ateitį? Ar sieji ją su Kaunu? Ar matai šiame mieste galimybių?
Visuomet norėjau kur nors išvykti, tačiau pamažu pradedu suprasti, kad Kaunas man pernelyg artimas miestas, kurio palikti nenoriu. Savo ateitį sieju su Lietuva ir Kaunu ir, manau, kad savo norą kur nors išvykti, kuo puikiausiai, galiu pakeisti kelionėmis ir tai nereiškia, kad mano idėjos negalės paplisti už Lietuvos ribų.
Kuo toliau, tuo labiau pastebiu, kad Kaunas atviras jauniems žmonėms, tobulėjimui ir plėtrai, miestas. Projektas „Kauno iššūkis“, paskatinęs moksleivius generuoti turimas idėjas ir tapti dar didesnių projektų dalimi, – puikus to pavyzdys. Manau, jei ir toliau bus įgyvendinami tokie ir panašūs projektai, jaunimui tikrai netruks galimybių save išreikšti ir lengviau atrasti savo kelią.
Kaip įsivaizduoji save ir Kauną 2022-aisiais metais?
Įsivaizduoju miestą su daugiau šypsenų ir mažiau pilkumos. Galvodama apie Kauną 2022-aisiais metais, įsivaizduoju ne patį miestą, o jo žmones. Tikiuosi, kad jie labiau džiaugsis gyvenimu ir pamažu supras, kad Kaunas išskirtinis miestas, kuriame gera gyventi ir, kuriuo galime didžiuotis.
Nuotraukos autorius: Andrius Aleksandravičius