UNESCO Dizaino miestų tinklas: Budapest

2022-01-17

UNESCO Dizaino miestų tinklas: Budapest

Budapest – Vengrijos sostinė, visos šalies prekybos, pramonės bei kultūros centras. Miestą juosia Dunojaus upė, kuri skiria jį į dvi dalis: Buda ir Pest. Abi jos topografiškai skirtingos – Buda kalvota, o Pest išsidėsčiusi lygumoje.

1877 m. įkuriama Műcsarnok (meno salė), kuri jau 1896 m. keičia savo vietą į dabartinę – Hősök tere [Heroes’ Square] esantį, Albert Schikedanz suprojektuotą pastatą. Šiandien ši institucija veikia vadovaudamasi Vokietijos Kunsthalle pavyzdžiu: menininkų valdoma institucija, neturinti savo meno kolekcijos.
Tai šiuolaikinio meno centras, kuris koncentruojasi į šiuolaikinio vengrų bei tarptautinio meno tendencijų pristatymą visuomenei. Vadovaujasi estetinės vertės principu, be jokių amžiaus ar ideologijos apribojimų. Rengia parodas, konferencijas, užsiima leidybine veikla – nuo 2012 m. kas du mėnesius leidžia periodinį leidinį Flash Art Hungary.

1880 m. pradėjo veikti Hungarian Royal National School of Arts and Crafts, dabartinis MOME (Moholy-Nagy University of Art and Design). Įstaigos veiklą pripažino daugelis tarptautinių profesinių organizacijų, todėl 1971 m. kolegija tapo universitetu. 2005 m. institucijos senatas nusprendė, kad universitetas turėtų pasivadinti László Moholy-Nagy vardu, kuris padarė milžinišką įtaką, poveikį visai vizualinei ir dizaino kultūrai. Šių dienų MOME yra vienas didžiausių Vengrijos kūrybinių centrų, kuris 2012 m. ir 2014 m. buvo išrinktas tarp 100 geriausių Europos dizaino ir meno institucijų. 2013 m. Ministry of Human Capacities pripažino MOME kaip geriausiai vertinama aukštąja mokykla.
2014 m. lapkritį nuspręsta pradėti didžiausią Vengrijos investiciją į kūrybinę pramonę – atnaujinti MOME miestelį:
1. Pastatyti “TechPark” pastatai MOME ONE ir TWO
2. Bendruomenės erdvių “MOME UP” ir “MOME Ground” statyba
3. Miestelio sodo apželdinimas

1987 m. į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukiami Dunojaus upės krantinės bei Buda Castle District pastatai ir paminklai.
Keli jų:
• Gellért Bath
• Castle of Buda
• Parliament building
• Roosevelt Square
• Trinity Square
• Andrássy Avenue

2002 m. baigtas statyti National Theatre (Nemzeti Színház) kompleksas. Trijų skirtingų erdvių pastatą sudaro: Didžioji salė, studija, pavadinta aktorės Hilda Gobbi vardu ir Attila Kaszás hall – repeticijų salė. Teatro eksterjerą sudaro parkas, komponuojantis daugybę meno atributų: baseine paniręs buvusio National Theatre pastato timpanas, vengrų aktorių statulos, taip pat ‘ziggurat’, kuris naudojamas kaip parodų salė.

2005 m. atidaromi Müpa Budapest meno rūmai. Šis pastatas buvo kurtas norint užpildyti tuštumą Vengrijos kultūroje”. Jungdamas daugybę skirtingų meno sričių (džiazo, operos, šiuolaikinės, klasikinės bei populiariosios muzikos, kino, šiuolaikinio cirko ir literatūros) tampa ne tik itin funkcionaliu, tačiau ir išvaizdžiu, aukšto lygio architektūros kūriniu, neturinčiu analogo visoje Vidurio Europoje.
Jį sudaro:
• Béla Bartók National Concert Hall
• Ludwig Museum
• Festival Theatre
2006 m. Müpa Budapest pelnė FIABCI Prix d’Excellence – vadinamą architektūros ir nekilnojamojo turto plėtros “Oskaru”.
2007 m. Müpa Budapest taip pat pelnė FIABCI audience award

2014 m. įkurta Design Terminal, inovacijas skatinanti įmonė, kuri fokusuojasi į mados pramonę, dizainą, inovatyviąsias technologijas, urbanistiką.

2015 m . Budapest tampa UNESCO City of Design

2019 m. Godot Gallery (1999) įsteigia Godot Institute of Contemporary Art (GICA). Tai Golberger fabriko pastate įsikūrusi parodų, projektų erdvė, tapusi ryškia vieta Vengrijos meno sferoje.
Veikla:
• 2016 m. pradėta rengti Godot Young Generation paroda bei Godot meno mugė
• Rengiama Godot Mezőszemere meno stovykla, kurioje kiekvieną vasarą 10 jaunieji menininkai turi galimybę susipažinti su žinomais vengrų menininkais
• Rengiama Godot tapybos stovykla
• 2020 m. kartu su jaunų menininkų grupe Godot Labor atidaroma nauja galerija bei internetinė galerija byGodot.hu, kurioje galima įsigyti 2 000 150 menininkų darbų

Projektai, kultūrinės, meninės iniciatyvos

Liget Budapest Project – tai vienas ambicingiausių Europoje miesto kultūros plėtros projektų. Tikslas – atkurti Városliget – vieną seniausių viešųjų parkų ne tik Vengrijoje, bet ir visame pasaulyje. Norima sukurti žaliąją oazę miesto centre, kuri taip pat būtų įtraukta į Budapest kultūrinį gyvenimą.

Design Week Budapest – tai kasmetinis renginys/festivalis, kurio tikslas pristatyti dizainą kaip priemonę, kuri gali būti integruota į įvairias verslo ar kultūrines įmones bei įstaigas, suteikti joms pridėtinę vertę. Taip pat, supažindinti su dizaino galimybėmis kuriant paslaugas ar produktus. Pirmą kartą surengta 2004 m. Programą sudaro tiek plačiai auditorijai, tiek verslo, prekybos atstovams skirti renginiai: parodos, konferencijos, diskusijos, dirbtuvės, seminarai, parodos ir kt. Organizatoriai siekia žanrinės įvairovės, todėl festivalyje pristatomos plataus spektro dizaino kryptys: mada, architektūra, pramoninis dizainas, grafinis dizainas, paslaugų dizainas.

Budapest Design Map – tai Budapest dizaino gidas, žemėlapis, kuriame pristatomi įvairūs dizaino sferos reiškiniai: galerijos, parduotuvės, seminarai bei renginiai ir kt. Nuo 2020 m, atsižvelgiant į tvarumo aktualumą, leidinys pradėtas platinti internetu.

Budapest Central European Fashion Week – tai vienas didžiausių mados renginių visoje Vidurio Europoje, kurio metu rengiamos dizainerių parodos, pristatomos naujos tendencijos, suteikiama galimybė pažinti iš arčiau mados dizainą ir įsigyti menininkų produktus.

OFF-Biennale Budapest – tai didžiausias šiuolaikinio meno renginys visoje Vengrijoje. Nuo 2014 m. veikianti iniciatyva buvo sukurta nedidelės menininkų grupės, kurie išreiškė norą stiprinti vietinę meno sceną, kelti ir spręsti politinius, socialinius bei aplinkosaugos klausimus. Tai nefinansuojamas bei su valstybinėmis meno institucijomis nebendradarbiaujantis projektas. Tokiu būdu siekianti išsaugoti meninės raiškos laisvę bei profesinį sąžiningumą. Dalelytė OFF reiškia nukrypimą nuo pagrindinės srovės, ieškant savo krypties ir formos.

Foto:  archdaily.com

 

Sekite socialiniuose tinkluose

Naujienlaiškis

.

Visos teisės saugomos: dizainaskaune.lt 2020