2021-11-22
Bilbao – uostamiestis Šiaurės Ispanijoje, didžiausias Baskų krašto miestas. Jis įsikūręs palei Nerviono upės žiotis, 11 km į šalies gilumą nuo Biskajos įlankos. Dešiniajame šios upės krante – senamiestis, o kairiajame – naujamiestis. Abi miesto dalis jungia ne vienas ir ne du tiltai – jų per ne pilną kilometrą net keturi. Tai pagrindinis Ispanijos uostas, metalurgijos pramonės, laivų statybos ir bankininkystės centras. Miestas, jau 1987 metais pasipuošęs C. Pelli, J. Stirling, N. Foster ir kitų garsių architektų pastatais, o pasaulyje ypatingai nuskambėjęs garsiojo J. Gehry 1993-1997 m. pastatytu Guggenheim muziejumi, suteikusiu miestui tarptautinio kultūros centro statusą.
Iš nuosmūkio į pokytį
Iki pramonės epochos griūties Bilbao miestas vertėsi prekyba, tačiau įsigaliojus postmodernistinei santvarkai turėjo permąstyti savo ekonominę ir sociokultūrinę padėtį. Dėl nestabilios ekonominės padėties Bilbao tapo izoliuota nuo kitų šalių ne tik ekonomiškai, bet ir kultūriškai. Virto “nykia, apleista pramonine teritorija”. Po tokio pilko laikotarpio, Bilbao miestas turėjo ieškoti naujos tapatybės ir jis pasuko kultūros, turizmo keliu.
Po pertvarkos Bilbao tapo tarptautiniu prekybos ir verslo kelionių centru, kuriame vyksta svarbūs renginiai (konferencijos, parodos ir kt.) Bilbao parodų centre (BEC), Euskalduna konferencijų centre ir koncertų salėje, Guggenheimo muziejuje, Alhóndiga Bilbao ir kitose miesto vietose. Isozaki Atea, Zubizuri tiltas ir Iberdrola bokštas prisidėjo prie Bilbao, kaip avangardinio miesto, įvaizdžio. Miesto, kuris, nepaisant modernaus dizaino, niekada nepamiršta savo tradicinio paveldo: Arriaga teatras, Dailės muziejus, Erribera turgus.
Bilbao – dizaino miestas
• Kardinalus miesto pertvarkos planas Bilbao pelnė net keletą apdovanojimų bei premijų. Viena iš jų – 2010 m. Nobelio premija novatoriškam miestui (1st Lee Yew World City Prize),
• 2014 m. miestui suteiktas UNESCO Dizaino miesto vardas buvo pripažinimas, kad Bilbao miestas sėkmingai tampa kūrybinių ir kultūrinių industrijų miestu,
• Bilbao Design Week organizavimas buvo pagrindinė priemonė siekiant, kad plačioji visuomenė bei verslas sužinotų, ką dizainas gali pasiūlyti įmonėms inovacijų srityje,
• Buvo įkurta “Bilbao Bizkaia Design Council” – taryba, kuri bendradarbiaudama su Bizkaia provincijos valdžia siekia skatinti miesto kūrybiškumą bei dizaino plėtimąsi,
• Design Corner at Azkuna Zentroa – erdvė, kurioje vieneriems metams užleidžiami darbuotis dizaino kūrėjai, įmonės. Tai mokslo, meno ir kitų įvairių disciplinų centras, 2018 metais laimėjęs “Global Award for Excellence 2017-2018”, kurį įteikė Urban Land institutas.
• 2018 m. Urbanistikos apdovanojimuose Bilbao buvo pripažintas Europos metų miestu.
Bilbao dizaino įvykiai
International BIAAF Contest – tarptautinis mados dizaino konkursas, skirtas 18-35 metų amžiaus pradedantiems dizaineriams iš viso pasaulio. Jiems skiriama žinomų mados ir kultūros pasaulio profesionalų pagalba, siekiant praturtinti tarpkultūrinę erdvę skirtingais požiūriais į meną. Skatinama madą suprasti kaip tikrą kultūrinę vertybę.
Bilbao International Art And Fashion (BIAAF) – tai platforma, kurios scena – menas ir mada, o pagrindiniai veikėjai – jaunieji dizaineriai. Skatinamos tokios vertybės kaip kūrybiškumas, verslumas, tarptautiškumas, inovacijos ar tvarumas. Platformos ryškiausia veikla – kas dvejus metus rengiamas tarptautinis mados dizaino konkursas (International BIAAF Contest)
Bilbao Bizkaia Design Week – kasmetinis renginys, siekiantis skatinti kūrybinių industrijų plėtrą. Jis apima daugybę renginių: konferencijas, pristatymus, seminarus ar parodas, vykstančias įvairiose miesto vietose. 2021 metais Lietuvą šiame renginyje atstovavo architektas Gintaras Balčytis, juvelyrė Gerda Liudvinavičiūtė ir modernizmo interpretacijų paroda “Designing Optmism“.
BALA – tai ne vienerius metus Bilbao mieste vykstanti meno leidinių mugė. Jos tikslas – skatinti šiuolaikinių menininkų leidybinę veiklą ir kurti su jais dialogą.
URBANBAT – tai tarptautinis festivalis, skirtas nagrinėti urbanistiką ir socialines inovacijas tarp miesto ir piliečių. Tai programa, kurioje susipina urbanistinis dizainas ir kolektyvinė kūryba. Organizuojamos veiklos: seminarai, konferencijos, diskusijos, kino forumai, idėjų konkursai, kolektyvinio dizaino dirbtuvės, urbanistiniai tyrimai.
SELECTED – festivalis, kurio tikslas sukurti atmosferą, kurioje dalyviai galėtų susipažinti su naujausiomis dizaino ir vizualiųjų menų tendencijomis, išsakyti savo nuomonę apie jas dalyvaudami debatuose, įsigilinti į verslo ir dizaino sąsajas.
Visos teisės saugomos: dizainaskaune.lt 2020
Klaida: Kontaktų forma nerasta.