2022-09-01
Landšafto dizaino festivalis MAGENTA, inicijuotas „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, rugsėjo 9–25 dienomis grįžta į Kauną ir įžengia į Kauno rajoną.
Artėjant „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ metų pabaigai, festivalis Kauno miesto ir Kauno rajono gyventojams dovanoja beveik dvidešimt naujų dizaino, taktinio urbanizmo ir landšafto objektų. Žiūrovų laukia plati programa, kviečianti susimąstyti, kas pirmiau – gamta mieste ar miestas gamtoje.
Unikalus renginys Lietuvoje
Gamtai ir urbanistikai dedikuotas tarptautinis festivalis MAGENTA vyksta nuo 2019 metų. Nors urbanistinio landšafto festivalių Europoje yra ne vienas, Lietuvoje MAGENTA išsiskiria iš panašių architektūrinių, dizaino ar žemės meno festivalių.
„Tuščiose aikštėse, apleistose teritorijose, ant šaligatvių ar gatvėse pop-up renginiais ir įvairiomis aktyvacijomis miestai visame pasaulyje įgyvendina trumpalaikius, nesudėtingus projektus, bandydami rasti ilgalaikius sprendimus, susijusius su žmonių saugumu gatvėse, sveika gyvensena ir socialiai draugiška aplinka. Kaune jaučiame nuolatinį architektūrinį augimą, aplinkos urbanizavimą, pastebime žalių plotų užstatymą, nejautrų ir netvarų požiūrį į aplinką ir miesto gyventojų ateitį. Tad šis festivalis Kaune pradėtas neatsitiktinai – siekiame paskatinti visuomenę kūrybiškai pažvelgti į savo aplinką, kurti draugišką ir sveiką santykį su mieste egzistuojančia gamta, žvelgti į ateitį atsakingai“, – teigia festivalio vadovė Ingrida Vainauskienė.
Festivaliu nesiekiama kurti priešpriešos tarp miesto augimu besidžiaugiančių ir gamtą saugančių visuomenės atstovų. Festivalis, kaip ir magenta spalva – harmoningas viduriukas tarp raudonos ir mėlynos, – siekia kurti emocinį balansą ir sutarimą, miestą auginti žalią, tvarų ir draugišką visiems.
Išskirtinis dėmesys taktinio urbanizmo objektams
Jau trečius metus sėkmingai vykstantis festivalis kviečia įvairius kūrėjus meno objektais ir instaliacijomis tyrinėti gamtos mieste temą. Šiemet viešose erdvėse žiūrovai ir praeiviai galės pamatyti Lietuvos ir kitų šalių menininkų, architektų, fotografų, landšafto dizainerių kūrinius, pasklidusius po visą miestą.
„Svarbi festivalio MAGENTA naujiena – užmegztas ryšys tarp „Kaunas 2022“ ir „Tartu 2024“. Ypač džiugu, kad šiai partnerystei pavyksta atsiskleisti Kauno rajone“, – teigia „Kaunas 2022“ kuratorius Gediminas Banaitis-Skrandis.
Raudondvario dvaro parke MAGENTA kartu su meno ir technologijų ūkiu „Maajaam“ iš Estijos, oficialiu „Tartu – Europos kultūros sostinė 2024“ partneriu, šiemet pristatys technologinio meno rezidencijų ir parodų programą „Wild Bits“, kurios kulminacija numatoma 2024 m. vasarą kalvotame Pietų Estijos kraštovaizdyje. Festivalio MAGENTA metu Raudondvario dvaro parke bus eksponuojamos trijų „Wild Bits“ parodoje dalyvaujančių menininkų – „heidundgriess“, Julijono Urbono ir Timo Toots – instaliacijos.
MAGENTA konferencijos tikslas – Europos žalioji sostinė Kaunas
Kaunas, kaip ir kiti pasaulio miestai, dėl didėjančių klimato kaitos iššūkių mieste, karščio salų, poplūdžių, nykstančios biologinės įvairovės, didėjančios oro ir vandens taršos privalo ieškoti neatidėliotinų sprendimų. Landšafto dizaino festivalis MAGENTA kartu su partneriais „Bluma“ kviečia Lietuvos savivaldybes imtis lyderystės, keisti savo principus bei prioritetus ir užtikrinti savo gyventojų sėkmę ir gerovę ateityje.
Konferencijos „GAMTA. ŽMOGUS. MIESTAS“ tikslas – supažindinti Kauno miesto bendruomenę, verslą ir įvairių sričių ekspertus su žaliosios infrastruktūros tema, pasidalyti inovatyviais žalinimo įrankiais ir praktikomis iš Jungtinės Karalystės, Austrijos, Suomijos, Prancūzijos ir sukurti terpę diskusijai apie Kauno galimybes pritaikyti ir išnaudoti žaliosios infrastruktūros potencialą kuriant tvarią miesto ateitį ir siekiant Europos žaliosios sostinės vardo.
Glaudi partnerystė šviečiant jaunimą
Į šių metų festivalio MAGENTA programą įtraukta ir partneryste grindžiamų edukacinių projektų – dvejos dirbtuvės jaunimui. Kartu su „Kaunas 2022“ programa „Dizainas laimei“ kviesime 8–12 metų vaikus pažvelgti į miesto urbanistiką, vykstančius architektūrinius procesus ir sprendimų visumą. Kūrybines dirbtuves „Laimingas miestas“ vaikams ves profesionalių produkto dizainerių pora – Neringa ir Denis Orlenok.
Į studentams skirtas beveik savaitės trukmės dirbtuves „Atominė bazė“ kviesime kartu su KTU Statybos ir architektūros fakultetu ir Prancūzų institutu Lietuvoje. Dirbtuvių metu studentai kartu su Lietuvos ir Prancūzijos architektais dirbs su unikalia Lietuvos teritorija – apleista branduolinių raketų R12 baze Karmėlavoje. Studentų idėjos ir projektiniai pasiūlymai bus viešinami konferencijos „GAMTA. ŽMOGUS. MIESTAS“ metu Žalgirio arenoje.
Festivalį pristato „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, festivalio partneriai – fondas „EU-Japan fest“, „Bluma“, Prancūzų institutas Lietuvoje, KTU Statybos ir architektūros fakultetas.
***
Visi festivalio renginiai nemokami.
***
Visos teisės saugomos: dizainaskaune.lt 2020
Klaida: Kontaktų forma nerasta.