2018-ieji Europos Sąjungoje paskelbti Europos kultūros paveldo metais, įprasminant Europos kultūros paveldą kaip atminties, tapatybės, dialogo, sanglaudos ir kūrybiškumo šaltinį. Ši iniciatyva sutampa su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiu, tad Lietuvoje, ypač Kaune, vis daugiau dėmesio skiriama vienam svarbiausių modernizmo ženklų – architektūrai, tuometinės Europos veržlumo ir optimizmo liudininkei.
Projektas „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ , architektūros paveldo aktualumo didinimui skirtą programą „Modernizmas ateičiai“ įvardinantis kaip vieną svarbiausių savo veiklų, 2018 m. pristato tris tarptautinius renginius, skirtus architektūriniam Europos paveldui, susiformavusiam tarp dviejų pasaulinių karų.

Tai – birželio 25-29 dienomis vyksianti tarptautinė vasaros mokykla „Siekiant šiuolaikiškumo: istorinis modernizmo miestovaizdis ir jo vertė“ bei rugsėjo 12-13 dienomis organizuojama tarptautinė mokslinė konferencija „Modernizmas ateičiai“. Taip pat „Kaunas 2022“ prisideda prie Europos modernizmo miestų forumo, į Kauną specialistus iš viso žemyno sukviesiančio rugsėjo 11 d.


Kauno technologijos universitete vyksianti Paveldosaugos ir architektūros studentams bei profesionalams skirta vasaros mokykla yra Jungtinio programavimo iniciatyvos „Kultūros paveldas ir globaliniai pokyčiai – nauji iššūkiai Europai“ programos „Paveldo praktika“ dalis. Įvadinių paskaitų ir ekskursijų metu susipažinę su istorinėmis Kauno miesto dalimis mokyklos dalyviai bus pakviesti parengti eksperimentinius ateities raidos architektūrinius scenarijus pasirinktoms atvejo studijoms. Dirbtuvių rezultatai bus pristatyti visuomenei, vyks atvira diskusija su miesto bendruomene. Registracija į vasaros mokyklą jau prasidėjo ir bus atvira iki balandžio 15 d. Dalyvavimas mokykloje yra nemokamas, tačiau atrinkti dalyviai turės pasirūpinti kelionės išlaidomis.
Europos modernizmo miestų forumas 2018-ųjų – Europos paveldo metų kontekste – sieks atskleisti modernizmą kaip svarbų Europos identiteto fragmentą. Šio renginio, vyksiančio istorinėje Kauno karininkų ramovėje, tikslas – suburti Europos miestus ir vietoves, kuriuose ankstyvojo modernizmo paveldas yra svarbi istorinio palikimo dalis, bei aptarti jo potencialą, formuojant šiuolaikinį miestų identitetą, jo išsaugojimą bei panaudojimą turizmui.

Forume kviečiami dalyvauti savivaldybių atstovai, paveldo vietovių valdytojai, akademinė bendruomenė, kultūros paveldo ir turizmo verslo atstovai bei kitos organizacijos, kurioms yra aktualūs XX a. pirmosios pusės architektūrinio paveldo valdymo ir komunikavimo klausimai. Forumo pranešimai bus skaitomi ir diskusijos vyks anglų kalba.


Tarptautinė mokslinė konferencija „Žalgirio“ arenos amfiteatre organizuojama siekiant geriau pažinti XX a. trečiojo ir ketvirtojo dešimtmečio Europos modernizmo architektūrinio palikimo įvairovę, sąveikas, panašumus bei individualius bruožus. Konferencijoje bus nagrinėjamas ne tik istorinis reiškinio kontekstas, tačiau ir šiuolaikinės modernizmo įpaveldinimo bei interpretacijos patirtys.


Dvi dienas truksiantį renginį sudarys keturios sesijos: „Nacionaliniai modernizmai“ (kuratorė prof. Giedrė Jankevičiūtė), „Modernizmo įvairovės“ (kuratorė dr. Marija Drėmaitė), „Istoriniai modernizmo miestovaizdžiai UNESCO pasaulio paveldo sąraše“ (kuratorius Vaidas Petrulis) ir „Meninės modernizmo interpretacijos“ (kuratorė Viltė Migonytė-Petrulienė). Konferencijos pranešimų, kurie bus skaitomi anglų kalba su sinchroniniu vertimu, pagrindu parengti tekstai bus publikuoti kaip atskiras mokslinis leidinys.