Kaunas šiais metais gali pasigirti ne tik Europos kultūros sostinės titulu, bet ir tuo, kad pamažu tampa tikru dizaino traukos centru. Nuo parodų, festivalių iki pirmą kartą į miestą atvykstančių pasaulinės svarbos tarptautinių organizacijų – artėjančiam rudeniui „Kaunas 2022“ programa „Dizainas laimei“ paruošė ne vieną siurprizą.
Kaunas yra pirmasis miestas regione, kuriam buvo suteiktas UNESCO Dizaino miesto statusas. Tai – ir svarbus įvertinimas, ir rimtas įsipareigojimas, kurį miestas vykdo itin atsakingai. „Siekiame, kad Kaunas šiais metais dizaino pasaulyje taptų miestu–atradimu,“ – pasakoja „Kaunas 2022“ programos „Dizainas laimei“ kuratorė Donata Jutkienė. „Kartu su partneriais rudenį pasitinkame ruošdami išties turiningą ir išaugusią programą, kurioje – ne tik Lietuvos gyventojams, bet ir tarptautinei auditorijai aktualūs renginiai, susitikimai ir parodos. Tikimės, kad jie prisidės prie dizaino kultūros populiarinimo tiek mūsų šalyje, tiek ir už jos ribų.“
Kaune ir Kauno rajone – nauji objektai bei instaliacijos
Kas pirmiau – gamta mieste ar miestas gamtoje? Apie tai susimąstyti jau rugsėjo 9-25 d. kvies landšafto dizaino festivalis „Magenta“. Kauno ir Kauno rajono gyventojų lauks beveik 20 naujų dizaino, taktinio urbanizmo ir landšafto objektų, kurtų Lietuvos ir užsienio menininkų, architektų ir fotografų. Festivalio programoje – net tik naujų objektų ir meno kūrinių pristatymas, bet technologinio meno instaliacijų paroda bei tarptautinė landšafto dizaino konferencija „Nature. Human. City“.
Svarbi programos dalis skirta ir jaunajai kartai. 8-12 m. vaikų lauks kūrybiškumo dirbtuvės „Laimingas miestas“, kurias ves dizaineriai Neringa ir Denis Orlenok, o studentai galės sudalyvauti beveik savaitės trukmės užsiėmimuose „Atominė bazė“.
Atidžiai dairytis verta ir miesto centre – Steigiamojo Seimo aikštėje įsikūrusi net 15-os įmonių, dizaino agentūrų ir mokslo institucijų kurta „K Totem“ skulptūra nuolat atsinaujina. Vizualinį erdvinės skulptūros apipavidalinimą kuria vietos ir užsienio menininkai, taip kūrėjams suteikiant galimybę visuomenei pristatyti savo darbus, o praeiviams – jais pasigrožėti.
Išskirtinės dizaino parodos – kiekvieno skoniui
Rugsėjo 29 – spalio 22 d. apsilankę Kauno centriniame pašte galės susipažinti su 7-9 deš. Lietuvos grafinio dizaino istorijomis. „Kauno ASORTI: 1964–1984 m. grafinio dizaino istorijos“ ekspozicijoje – lietuvių autorių sukurti plakatai, saldainių ir suvenyrų pakuotės, prekių ženklai, dizainerių vardiniai vokai ir artefaktai. Visi jie ne tik papasakos apie dizaino istorijos procesus, pačius kūrėjus ir jų darbus, bet ir savaip kalbės apie laiką, tapatumą ir tvarumą.
Tomis pačiomis dienomis Kauno centriniame pašte malonus siurprizas lauks ir porceliano meno mėgėjų. XXI tarptautinė kaulinio porceliano simpoziumo paroda „Porceliano miestas“ dedikuota Kauno miesto porceliano istorijai, post-industrinio keramikos meno tendencijoms. Tarptautinė menininkų komanda pristatys meno kūrinius iš kaulinio porceliano, sukurtus simpoziumo metu naujose VDA Kauno fakulteto keramikos dirbtuvėse. Parodą papildys teminė ekspozicija, apžvelgianti Kauno porceliano istoriją, „Jiesioje“ kurtus porceliano indus ir mažo tiražo dizaino pavyzdžius, Kauno dailės instituto keramikos ir porceliano katedros sukurtus indų, servizų projektus.
Spalio 1-14 d. bus galima aplankyti unikalią parodą „Austinis menas“ – Kauno menininkų namuose duris atvers kilimų ekspozicija, kurią pristatys menininkai iš Prancūzijos, Austrijos, JAV, Suomijos, Alžyro ir kitų šalių. Lankytojai galės išvysti Vienos secesijai, pirmiesiems art deco laikotarpio metams, modernistiniam laikotarpiui būdingus raštus ir puošybą.
Kaune susitiks svarbiausios pasaulio dizaino organizacijos
Augantys tarptautiniai ryšiai ir Europos kultūros sostinės titulas į miestą pritrauks ne tik parodas ar festivalius – Kaune pirmą kartą susitiks ir svarbiausios pasaulio dizaino organizacijos: UNESCO Dizaino miestų tinklas, ICoD, BEDA ir EIDD. Spalio 14 d. Kaune vyksiantis Tarptautinių dizaino tinklų forumas koncentruosis į laimingo miesto sąvoką ir kūrimą bei ieškos atsakymo į klausimą, ką galime padaryti, kad žmogus savo aplinkoje jaustųsi pilnavertiškai. Forumo metu vyksiančiose kūrybinėse dirbtuvėse dalyvaus ir Lietuvos savivaldybių atstovai – kartu su kitais dalyviais jie ieškos originalių būdų spręsti miesto problemas pasitelkiant dizaino siūlomas galimybes.
„Renginys dėl čia dalyvaujančių organizacijų svarbus ne tik ilgalaikei tinklaveikai – lietuvių dizainerių, urbanistikos, architektūros ir kitų sričių specialistų įsitraukimui, bet ir yra aktualus savo tematika. Manau, kad svarbu ir būtina kalbėti apie miestą ir žmogų, jų tarpusavio sąveiką,“ – pasakoja „Kaunas 2022“ programos „Dizainas laimei“ kuratorė Donata Jutkienė.
Visi šie renginiai – dar ne pabaiga. „Dizainas Laimei“ organizatoriai ateityje pažada ne vieną malonų netikėtumą. Sekti renginių programą galima čia.
Europos kultūros sostinės programa Kaune ir Kauno rajone tęsiasi visus metus – 2022-aisiais suplanuoti šimtai tradicinių ir debiutuojančių renginių, tarp kurių parodos, festivaliai, spektakliai ir kitos veiklos, kuriamos vietos ir tarptautinių menininkų bei Kauno bendruomenių. Visą „Kaunas 2022“ programą rasite www.kaunas2022.eu ar mobiliojoje programėlėje.