Festivalis „Audra“ įpusėjo: meninės iniciatyvos, nemokami pasirodymai ir kūrėjos GIA RAM rekomendacijos
Prieš kelis mėnesius žadėję, jog visas Kaunas penkioms dienoms taps griausminga šiuolaikinio meno, kultūros ir muzikos scena, birželio 29-liepos 3 dienomis vykstančio festivalio „Audra“ organizatoriai pažadus tesėjo su kaupu: jau pačią pirmąją festivalio dieną žiūrovams kartu su italų elektroninės muzikos kompozitore ir eksperimentaliste Caterina Barbieri įspūdingai atvėrę Kauno taksi parko duris, jie nuo trečiadienio pagrindines miesto erdves pripildė nekasdieniais kūriniais, potyriais ir pasirodymais, taip visą Kauno centrą paversdami vienu dideliu renginiu.
„Festivalis jau įpusėjo, daug nuostabių pasirodymų jau praėjo, tačiau bene didesnė dalis vis dar laukia savo eilės“, – sako vienas „Audros“ iniciatorių Žilvinas Širka. – Šiandien dieną pradėsime Ąžuolyno parke, kur mūsų laukia visa virtinė egzotiškų gyvų pasirodymų: nuotaikingi ir lengvai pamišę „Mauskovich Dance Band“, afrikietiškos ir modernios elektroninės muzikos mišinį propoguojantys „Esa Afro Synth Band“ bei daugelis kitų, tarp kurių – ir „Tarp Dviejų Aušrų“ kolektyvo kuruojama dieninių šokių scena. Tuo pat metu visame parke vyks įvairios veiklos ir visa tai – nemokamai. Naktį veiksmas kelsis į Pergalės plieno fabriko angarus, kur lankytojai galės aplankyti trijose scenose vykstančius pasirodymus ir paklaidžioti industriniais labirintais. Na, o viską reziumuos nemokamas uždaromasis koncertas Santakos parke su pačiais laukiamiausiais festivalio pasirodymais: ba., Free Finga ar ekstravagantiškuoju Tommy Cash. Taip pat reikia nepamiršti, kad iki pat sekmadienio galima dalyvauti įvairiose veiklose ar lankytis meno instaliacijose, kurių bene svarbiausia – festivalio atidarymo metu Kauno taksi parke pristatyta „Hidding from the inside.“
Menininkas Moritzas Simonas Geistas: esu priblokštas, kokie menininkai atvyko į Kauną
Kaip šiuo metu jaučiasi ir kokios patirtys lanko pačius „Audra“ dalyvius? Ketvirtadienį savo parodą trumpam savo duris lankytojams atsivėrusioje ir prieš dvejus metus rekonstrukcijai uždarytoje M. Žilinsko dailės galerijoje atidariusi menininkė Gia Ram neslepia, kad kol kas jų yra labai daug ir persipynusių: „Esu be galo laiminga būdama tokio įvykio Kaune ir apskritai Lietuvoje dalimi. Turėjau galimybę pamatyti užkulisius, stebėti, kaip vyksta pasiruošimas ir kiek meilės bei darbo kiekvienas įdeda. Festivalis dar net nesibaigė, o aš jau noriu, kad jis kartotųsi kasmet ir taptu simboline Kauno tradicija.“
Muzikologas, robotų inžinierius M. S. Geistas, į tą pačią galeriją atvežęs instaliaciją „MR-808“, kurioje pristatoma didžiulė robotizuota būgnų mašina, gyvai programuojama pačių žiūrovų ir leidžianti parodos lankytojams realiuoju metu kurti muziką, sako, kad jam festivalis „Audra“ yra išskirtinis pavyzdys, kaip Europos jaunimo kultūrą sulieti su klasikiniu nacionaliniu menu: „Atvykęs iš Vokietijos ir pamatęs programą, buvau priblokštas, kokie Europos menininkai atvažiavo į Kauną“, – pasakoja jis.
Kūrėja Gia Ram: tapkite festivalio dalimi!
O ką Gia Ram ir M. S. Geistas patys planuoja pamatyti ir rekomenduoja to nepraleisti visiems festivalio lankytojams? „Pirmiausia visiems rekomenduoju išnaudoti tokią retą galimybę ir aplankyti visas nemokamas iniciatyvas, kurių yra tiek daug ir kurios yra daugiau nei vertos dėmesio! Eikite visur! Tapkite festivalio dalimi! Pamatykite ir pajuskite kuo daugiau! Mano sąrašo pirmoje vietoje šiuo metu yra instaliacija Kauno taksi parke. Kokia tikimybė, kad kada nors dar galėsime ten patekti?! Žinoma, privaloma yra ir visa muzikinė dalis Pergalės plieno fabrike.“
M. S. Geistas prisipažįsta, kad festivalio metu ketina aplankyti ne tik „Audros“ programoje esančius pasirodymus, bet ir pasinaudojęs galimybe būti Kaune, užsuks į performansų meistrės Marinos Abramovič parodą: „Esu didelis Marinos gerbėjas. Taip pat labai laukiu dvi naktis vyksiančių koncertų Pergalės fabrike, turinčių itin gerą tarptautinių atlikėjų sąrašą.
Daugiau informacijos apie festivalį: www.audrafestival.lt
Kaune atverta išskirtinio dizaino krepšinio aikštelė
Lietuvoje ir užsienyje vis daugiau dėmesio skiriama šiuolaikiškiems viešųjų erdvių sprendimams. Spalvingos, originalios ir stilingos rekreacinės teritorijos, aktyvaus laisvalaikio zonos, skverai, parkai bei kitos erdvės tampa miesto veidą kuriančiomis detalėmis. Vienas tokių pavyzdžių – savotišku meno objektu tapusi Kauno daugiabučių krepšinio erdvė. Prie jos įgyvendinimo prisidėjo „Kaunas 2022“ logotipo kūrėjai Julius Seniūnas ir Rokas Sutkaitis.
„Kaunas – Europos kultūros sostinė“ jau ne vienerius metus aktyviai ieško naujų bendradarbiavimo galimybių. Visai neseniai kartu su ilgamečiu meno projektų mecenatu „Švyturys nealkoholinis“, „Kaunas 2022“ kvietė atrasti meną netradicinėse erdvėse – ant pastatų sienų buvo įamžinti Kauno kultūros simboliai. Pasitelkiant kitus projektus siekiama, kad kultūros renginiai pasiektų ne tik miesto centrą – muzika, pasirodymai ir festivaliai džiugina ir mikrorajonų kiemų gyventojus.
Šį kartą vystyti bendrą projektą ėmėsi kultūros ir verslo sektoriai. Kuršių g. 18 įrengta aikštelė – ilgalaikė dovana krepšinio sostinei Kaunui. Projektą finansavo UAB „Mano būstas“, mieste jau atnaujinęs ne vieną erdvę, skirtą aktyviam laisvalaikiui, o idėją koordinavo „Kaunas 2022“.
Išskirtinė aikštelė dėmesį patraukia savo dizainu. Idėją įgyvendino „Kaunas 2022“ logotipo kūrėjai Julius Seniūnas ir Rokas Sutkaitis, kurie į aikštelės dizainą įkomponavo ir visų kauniečių mylimos „Žalgirio“ komandos motyvą. Vizualinius sprendimus įkvėpė šiuolaikiškėjantis miestas, šiais metais švenčiantis ne tik kultūros sostinės titulą, bet ir tampantis vis patrauklesniu dizaino centru.
„Kaunas – dizaino miestas, traukiantis šiuolaikiškomis kultūros erdvėmis ir projektais. Norėjome šiuolaikiškumo ir kokybiško turinio įnešti ir į daugiabučių kiemus, parodyti, kad čia gyvenantys žmonės gali mėgautis spalvingu laisvalaikiu, o mikrorajonuose yra vietos turiningam veiksmui. Kadangi Kaunas tituluojamas Lietuvos krepšinio sostine, projekto idėja kilo natūraliai, atsižvelgiant į tai, kas svarbu mūsų miestui ir miestiečiams,“ – pasakoja „Kaunas 2022“ rėmimų vadovė Irutė Tumaitė. „Smagu, kad verslas nori prisidėti prie naujų erdvių kūrimo, ne tik stebėti kaip miestas keičiasi, bet ir būti svarbių pokyčių dalimi bei iniciatoriais. Tikiu, kad ši verslo ir kultūros partnerystė taps teigiamu pavyzdžiu ir įkvėps ne vieną svarbų pokytį mieste.“
„Sportas ir kultūra – tuo šiandien gyvena Kaunas ir kauniečiai. O mes džiaugiamės, galėdami padovanoti daugiabučių bendruomenėms naujas ir šiuolaikiškas krepšinio aikšteles, kuriose, tikiu, niekada netruks sveiko sportinio azarto“, – džiaugiasi „Mano Būsto“ direktorius Mindaugas Genys.
Birželio 28 d. krepšinio aikštelę išbandė aktyviausi Šilainių bendruomenės nariai, kurie susirungė krepšinio turnyre. Kovingą nuotaiką hiphopo ritmais aikštelėje palaikė DJ Mamania, o po kaimynų krepšinio konkurso, improvizacinį repo pasirodymą gyventojams dovanojo grupė Freestarz, aktyviai įtraukusi ir susirinkusią bendruomenę.
Krepšinio aikštelė įsikūrusi Kuršių g. 18, Kaune, ji atvira visiems, norintiems aktyviai leisti laisvalaikį bei sportuoti.
Europos kultūros sostinės programa Kaune ir Kauno rajone tęsiasi visus metus – 2022-aisiais suplanuoti šimtai tradicinių ir debiutuojančių renginių, tarp kurių parodos, festivaliai, spektakliai ir kitos veiklos, kuriamos vietos ir tarptautinių menininkų bei Kauno bendruomenių. Visą „Kaunas 2022“ programą rasite www.kaunas2022.eu ar mobiliojoje programėlėje.
Nuotr. autorius: Gražvydas Jovaišas
Liepa Kaune: kelionės laiku ir festivaliai kas savaitę
Kaunas šį mėnesį tapo audringiausių festivalių lokacija ir istorijos laiko kapsule. Bendruomenių, jaunimo, kultūros centrų ir meno profesionalų organizuotos iniciatyvos veikia ne tik miesto centre. Įvairūs pasirodymai mikrorajonuose ir šiuolaikinėse seniūnijose neleis pamiršti, jog Kaunas – Europos kultūros sostinė. Kaune maišysis šiuolaikiškumo ir atminties stichijos, kurias įvaldys kiekvienas išdrįsęs dalyvauti.
Šiuolaikinės seniūnijos: Karmėlava, Vilkija, Babtai, Garliavos apylinkės
Pirmąjį liepos savaitgalį Karmėlava pakvies kvėpuoti roko dvasia „Gatvės roko“ festivalyje su daug muzikos, gatvės meno, fotografijos ir cepelinų. Vilkijoje liepos 23 d. – „Kelkis ir judėk“ šventė, kurioje: skulptoriaus Marijaus Gvildžio kinetinė skulptūra, „Labaiteatro“ spektaklis „Kai užaugsiu, būsiu“ ir Jurgio Didžiulio koncertas. Babtuose 30 d. laukia „Vasaros naktipiečiai“ maisto laboratorijose-troleibusuose, o naktyje tarp šviesų šou koncertuos „Jauti“ ir „Baltos varnos“. Tą pačią dieną į Garliavos apylinkes kvies Stimpanko festivalis, kurio sumanytojai iš Ilgakiemio, Sąnašos ir Juragių vėl padės nusikelti į Stimpanko pasaulį.
Šiuolaikinių seniūnijų renginiai nemokami. Programa: čia
Bardų festivalis „Akacijų alėja“
Bardų festivalis „Akacijų alėja“ yra vienas pirmųjų ir ilgiausiai gyvuojantis nemokamas dainuojamosios poezijos festivalis Lietuvoje, kuriam šiemet sukanka 22 metai. Remiantis ilgametėmis tradicijomis, šio festivalio programa susideda iš trijų elementų: jaunųjų bardų, profesionalių muzikantų ir „ateivių“ iš kitų muzikos pasaulio žanrų. Šiais metais kartu su kasmetiniais svečiais scena dalinsis Andrius Mamontovas ir grupė „Baltos varnos“.
Kada: liepos 8–9 d.
Kur: Kulautuva
Marillios Destot paroda „Kelionė“
Prancūzų menininkės Marilia Destot paroda „The Journey“ (liet. kelionė) pasakoja apie atmintį ir poetišką jos prigimtį bei trapumą. Parodoje pristatomi įvairia technika atlikti meniniai pastarųjų metų projektai, kuriuose menininkė tyrinėja savo šeimos istorines šaknis Lietuvoje, žydišką paveldą ir atkuria vaizduotės aktyvuojamą atmintį.
Kada: liepos 14 d. – rugpjūčio 28 d.
Kur: LSMU Emanuelio Levino centras
Eisena „Susitaikymo kelias“ ir Giuseppe‘s Verdi opera „Nabukas“
Visa, kas vyksta ar įvyko Kauno mieste – yra visų kauniečių atsakomybė. Todėl visi Kauno piliečiai yra kviečiami dalyvauti istorinėje eisenoje ir premjeroje, nepriklausomai nuo tautybės ir įsitikinimų. Gyva žmonių eisena kartos istorinį Kauno geto gyventojų Didžiosios akcijos metu nueitą kelią nuo Vilijampolės iki IX forto. „Susitaikymo kelią“ papildys meninės instaliacijos, išryškinančios istorinius ir emocinius įvykio aspektus. Simbolinio kelio pabaigoje vyks Giuseppe’s Verdi operos „Nabukas“ pristatymas (režisierius Kęstutis S. Jakštas).
Kada: liepos 16 d.
Kur: eisena nuo Kauno geto vartų Vilijampolėje (Linkuvos g. 2), opera prie Kauno IX forto
Kultūra į kiemus: Panemunė, Centras ir Gričiupis
Užimkite vietas VIP ložėse – savo balkonuose arba patogiai įsitaisykite savo kiemuose. Liepos mėnesį įvairių meno rūšių – teatro, šokio, šiuolaikinio cirko, muzikos – profesionalai pasirodymus rengs Panemunės, Centro ir Gričiupio gyventojų kiemuose. Kultūra prisipildys aktyvių bendruomenių, kurios bendradarbiauja ir prisijungia prie „Fluxus Labas“ iniciatyvų, kiemai. „Kultūra į kiemus“ projektas apsilankys vienuolikoje Kauno miesto seniūnijų.
„Kultūra į kiemus“ grafikas liepą:
Liepos 5–7 d. – Panemunė. Liepos 13–14, 16 d. – Centras. Liepos 19–21 d. – Gričiupis.
Organizatoriai: „Kaunas 2022“
Renginys nemokamas
Istorijų festivalis. Instaliacija viešose erdvėse „Slenkstis“. Pristatymas
Vykdant projektą, miesto centro gyventojai ir įmonės buvo kviečiami „priimti“ menininkės Jyll Bradley (GB) sukurtas mezuzas – žydiškojo paveldo elementą. Šis kūrinys – taip pat ir individualios asmeninės šviesos idėjos metafora, prie kurios galėjo prisidėti kiekvienas, sutikęs suteikti naujajai mezuzai vietą. Menininkės kūrinys – stilizuotas organinio stiklo ir medienos objektas, kuriame vietoje tradicinio ritinėlio saugoma vizualinė mezuzos „tapatybė“. Juo menininkė siekia sugrąžinti mezuzos simbolį į Kauno gatves, kuriose kadaise buvo daug žydų.
Kada: liepos 17 d.
Partneriai: Kauno žydų bendruomenė
Marinos Abramović paroda „Būties atmintis“
Paskutinis mėnuo aplankyti vienos garsiausių pasaulyje menininkių Marinos Abramović parodą „Būties atmintis“. Ekspozicijoje išsamiai pristatoma M. Abramović kūryba nuo 7-ojo dešimtmečio iki pastarųjų metų, o taip pat paroda dėmesį traukia unikalia forma – pirmą kartą ji rengiama kaip įspūdinga videoinstaliacija iš rinktinių šios menininkės performansų dokumentacijų ir filmų.
Kada: iki liepos 31 d.
Kur: Kauno paveikslų galerija
Parodos lankymas mokamas.
Organizatorius: galerija „Meno parkas“ ir „Kaunas 2022“
Didysis kultūros laivas „Nemuno7“
„Nemuno7“ – tai Europoje unikalus upių technikos ir landšafto dizaino projektas, tarnausiantis kaip vieša kultūrinė erdvė. Objekte derinama technikos istorija, paveldas ir šiuolaikinė architektūra tapo nauju Kauno rajono traukos objektu vietiniams gyventojams, svečiams iš Lietuvos ir užsienio. Šiais metais laivas yra erdvė parodai apie vandens ir žmogaus ryšius „Takūs kūnai“, o lauko ekspozicija „Tarpti“ – neatsiejama dalis, pratęsianti šį dialogą.
Kada: II - V 16:00 - 20:00 VI - VII 12:00 - 20:00
Kur: Kairysis Nemuno krantas Zapyškyje, Kauno r.
Organizatorius: VšĮ „Ars Futuri
Bilietai: čia
Kaunas 2022 vasaros scena
Visą šiltąjį sezoną Kauno senamiesčio širdis – Rotušės aikštė – plaks kultūros ritmu. Kauno gyventojus ir svečius įsimintiniausiais pasirodymais, koncertais, degustacijomis ir susitikimais džiugins čia įsikūrusi „Vasaros scena“. Iki rugsėjo jūsų lauks kruopščiai parengtos meninės programos savaitgaliai ir šimtai nemokamų renginių su geriausiais Lietuvos ir užsienio muzikos atlikėjais ir kitais pasirodymais. Liepos mėnesį „Vasaros scenos“ Monsieur Doumani (CY), Theodore (GR), THE ROOP (LT), Elektro Guzzi (AT), Jurga Šeduikytė (LT).
Kada: gegužės 12 d. – rugsėjo 24 d.
Kur: Kauno rotušės aikštė
Organizatorius: „Kaunas 2022“
Renginiai nemokami
Vasarai tik prasidėjus, kartu su savimi visuomet turėkite apsauginio kremo nuo saulės ir „Kaunas 2022“ programėlę savo telefone. Taip visuomet išliksite kultūros ir renginių sūkuryje. Mieste praūžusi 5 dienų stichija, festivalis „Audra“, sugriovė nuobodaus Kauno stereotipus ir parodė, kuo gyvena šiuolaikinis miestas. Paroda „Kaunas – Vilnius: nuversti kalnus“ vis dar kviečia pažinti konkuruojančius, nesutariančius Vilnių ir Kauną, kurie yra būtini vienas kitam. Kaip ir kasmet, į Pažaislio muzikos festivalį sugužės įvairiausi atlikėjai: nuo džiazo iki operos, nuo kvarteto iki simfoninio orkestro.