Audringa savaitė Kaune: kaip visur spėti ir ką pamatyti festivalyje „Audra“?

Vasara įsibėgėjo, o su ja atidundėjo ne tik įelektrintas dangus, bet ir griausmingi renginiai po atviru dangumi. Vienas didžiausių šią vasarą Lietuvoje vyksiančių – tai šiuolaikinio miesto festivalis Kaune „Audra“. Birželio 29 – liepos 3 dienomis Europos kultūros sostinę užklupsianti „Audra“ — penkių dienų trukmės muzikos ir meno festivalis miesto erdvėse. Renginių kiekis privers suglumti net ir didžiausius gurmanus, tačiau ką daryti, jei norisi spėti visur ir pamatyti geriausius iš geriausių? Festivalio kuratoriai dalinasi savo patarimais, kaip nepasimesti audringame Kaune ir siūlo 10 rekomendacijų, kurių nevalia praleisti festivalio metu.

NR. 10: VAKARAS BRUTALIZMO ŠEDEVRE

Patį pirmąjį festivalio vakarą birželio 29 d. Kauno taksi parkas vienai dienai taps italų elektroninės muzikos kompozitorės Caterinos Barbieri pasirodymo vieta bei išskirtinės audiovizualinės Kamilės Rimkutės, Naurimo Michailiuk, Domo Veriko, Viliaus Smalinsko bei Pauliaus Varonenka „Hiding From The Inside“ instaliacijos erdve. Šis nemokamas renginys įvyks įspūdingame 1978 m. statybos Kauno taksi parke, Vilijampolėje. Šiandien dėl savo itin vaizdingos lokacijos svarstomą nugriauti šį parką, tad tai gali būti pirma ir greičiausiai paskutinė proga jame išvysti kultūrinį renginį. Po atidarymo audiovizualinę instaliaciją bus galima išvysti visas likusias festivalio dienas nuo 14:00 iki 22:00. Sekmadienį – iki 18:00.

NR. 9: BERLYNAS PRIE SOBORO

Visame pasaulyje tarp elektroninės muzikos fanų linksniuojama Berlyno radijo stotis „HÖR“ vienai dienai persikelia į Kauną. Ketvirtadienį (birželio 30 d. nuo 18:00 iki 00:00) šios radijo stoties transliacijos visam pasauliui bus filmuojamos tiesiai iš Mykolo Žilinsko dailės galerijos, įsikūrusios prie pat garsiojo Kauno Soboro. Transliacijos metu galima bus gyvai apsilankius pamatyti arba internete klausytis pačių berlyniečių atrinktų Lietuvos didžėjų pasirodymų – Manfredo, Mario Moretti, Marios Paskevic su Meri Hov, Mamiko Motto ir VHS Library.

NR. 8: MINIMALIZMAS IR JAPONŲ SUTARTINĖS

Tarp muzikos intelektualų ir snobų ši programos dalis – pati laukiamiausia. Tai japonų kompozitorės, perkusininkės ir minimalistinės muzikos pionierės Midori Takada kūrinio „Silent Birds“ pasaulinė premjera. Šis kūrinį kompozitorė jau keletą mėnesių ruošė kartu su vietos sutartinių ansambliais „Gaudė“ ir „Devyniaragė“. Kas kartą vis naujas unikalus kūrinys dedikuotas tai šaliai ir pasaulinė jo premjera – tai unikalus kompozitorės braižas. Naujasis kūrinys taipogi niekur prieš tai negirdėtas. Midori Takada jį sukūrė galvodama apie Rusijos agresijos nusikaltimus Ukrainoje. Paukštis japonų atlikėjai yra laisvės simbolis, kurio skleidžiamas giesmes ir garsus ji atkurs pasitekusi tradicines lietuviškas ir japoniškas sutartines. Kodėl būtent sutartines? Lietuva ir Japonija – vienintelės šalys,

kuriose vis dar gyvas toks dainavimo stilius. Renginys vyks birželio 30 d., 20 valandą VDU didžiojoje salėje.

NR. 7: DIDYSIS AKORDAS SANTAKOJE

Vienas įspūdingiausių viešų, atvirų ir visiškai nemokamų festivalio renginių. Tai didysis muzikinės dalies uždarymo koncertas įspūdingiausioje Kauno vietoje – Neries ir Nemuno santakoje. Liepos 3 d. nuo 17:00 iki 23:00 valandos čia pasirodys estų repo superžvaigždė Tommy Cash, o jį apšildys post-punk ir alternative stilių muziką grojanti grupė ba., lietuvos R&B muzikos pirmūnas Free Finga bei kaunietiško roko pažibos Flash Voyage.

NR. 6: OKUPUOTA, BET ATVIRA GALERIJA

Festivalio metu trumpam savo duris lankytojams atvers ir prieš dvejus metus rekonstrukcijai uždaryta Mykolo Žilinsko dailės galerija, tapsianti pagrindine festivalio meninių veiklų erdve. Birželio 30-liepos 2 dienomis galerija bus nemokamai atvira visiems nuo 12 iki pat 22 valandos, o liepos 3 – iki 18 valandos. Vienas iš svarbiausių eksponatų – muzikologo, robotų inžinieriaus Moritzo Simono Geisto instaliacija „MR-808“, kurioje pristatoma didžiulė robotizuota būgnų mašina, gyvai programuojama pačių žiūrovų ir leidžianti parodos lankytojams realiuoju metu kurti muziką. Taip pat čia veiks Jurgos Marcinauskaitės instaliacija „(ne) išsakyti. (ne) žodžiai“, menininkės GIA RAM paroda, veiks virtualios realybės VR zona, o liepos 1-ąją vyks Vilniaus miesto šokio teatro Low Air spektaklis „Me two / Savoj Krūvoj“. Bendradarbiaujant su prancūzų VR patirčių platintojais „Diversion Cinema“, į kultūros sostinę bus atvežti trys įtraukiantys filmai – CONSCIOUS EXISTENCE, STRANDS OF MIND ir PEACH GARDEN.

NR. 5: NAKTINIO MIESTO PASAKOJIMAI

M.Žilinsko dailės galerijoje veiksmas vyks ne tik dieną. Du vakarus iš eilės, birželio 29-30 dienomis, ant galerijos fasado išryškės audiofestivalio „Banguoja“ vizualizacijos. Naktinės perklausos metu renginio organizatorius „Nepatogus kinas“ pristatys naktinę audiodokumentikų programą po atviru dangumi. Tarptautinių ir vietos audio menininkų kūrinius lankytojai galės išgirsti originalo kalbomis per belaides ausines.

NR. 4: MEILĖ IR ŠOKIAI ĄŽUOLYNE

Be galo šilta, laukiama ir turbūt vasariškiausia festivalio dalis – tai įspūdingas nemokamas koncertas bei vakarėlis po atviru dangumi šventoje Kauno vietoje – Ąžuolyno parke. Šeštadienį (liepos 2 d. nuo 14:00 iki 22:00) tarp ąžuolų ir žaliuojančios augmenijos išdygusi scena priglaus didžėjų Bradley Zero, Violet ir Gabrielle Kwarteng, bei grupių Planeta Polar, Garbanotas, Esa Afro-Synth Band, The Mauskovic Dance Band ir kitus pasirodymus.

NR. 3: NFT KARŠTLIGĖ AKROPOLYJE

Inovacijos visada yra vienas iš tų dalykų, kurį įaudrina menininkų vaizduotę. Būtent apie tai ir kalbės sekmadienį (liepos 3 d.) prekybos centre „Akropolis“ atidaroma paroda „NFThon: Ateitis“, kuri akcentuos iki šiol neatskleistą kultūros, blokų grandinėmis grindžiamų inovacijų ir tvarumo sintezę, siekiančią įkvėpti naują menininkų, mąstytojų ir atsakingų piliečių kartą.

NR. 2: PILNA ATEITIES IDĖJŲ KOMODA

„Kaunas 2022 - Europos kultūros sostinė“ jaunimo programos projektas KOMODA savo darbą pradėjo nuo idėjos suteikti Kauno ir Lietuvos kūrėjams platformą visuomenei parodyti savo kūrybą. Šiemet šis projektas organizuoja jau antrus metus iš eilės vyksiantį mados renginį, kuriame 14 kylančių dizainerių iš Lietuvos ir užsienio pristatys savo kolekcijas plačiajai Kauno auditorijai. Mados šou įvyks Karo Muziejaus sodelyje liepos 1 dieną, 16 valandą.

NR. 1: PERGALINGOS NAKTYS PERGALĖJE

Visų festivalio įspūdžių aptarimo, svečių susibūrimų ir draugystės židiniu taps dvi naktis truksianti naktinio klubo „Lizdas“ bei reivų „Prisukamas Abrikosas“ organizuojama šokių muzikos programa. Tiek penktadienį, tiek šeštadienį nuo pat 22 valandos buvusioje metalo gamykloje „Pergalė“ užsikursiantis milžiniškas renginys sukvietė bene aktyviausias ir garsiausias elektroninės šokių muzikos žvaigždes: Helena Hauff, Job Jobse, Call Super, Partiboi69, Kittin & The Hacker, LSDXOXO, Hector

Oaks, o juos apšildys visa plejada geriausių vietinių scenos atstovų, tokių kaip Manfredas ar Loranas Vaitkus.

Šie dešimt punktų – tai tik maža dalelė to, ką per visas festivalio „Audra“ dienas bus galima pamatyti Kaune. Visą renginių programą galite rasti čia: https://www.audrafestival.lt

Šiuolaikinio miesto festivalio „Audra“ programą kartu su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendromis jėgomis kuria jaunimo organizacija VšĮ „Kylantis Kaunas“, VšĮ „Freimas“ bei naktinio klubo „Lizdas“ komanda. Prie festivalio renginių prisideda ne tik tokios ilgametės institucijos kaip Pažaislio muzikos festivalis ar Kauno miesto kamerinis teatras, bet ir įvairūs partneriai i


Prestižinėje Milano dizaino savaitėje – „Kaunas 2022“ kuruojama paroda

Milano dizaino savaitė – vienas svarbiausių įvykių dizaino pasaulyje. Birželio 7–10 d. vykusiame renginyje tarptautinė publika galėjo susipažinti ir su Baltijos šalių menininkų darbais. „Kaunas 2022“ programos „Dizainas laimei“ kuruojama paroda „The Baltic Vibe“ pristatė 7-ių kūrėjų iš Lietuvos, Estijos bei Latvijos keramikos ir stiklo dizaino objektus.

Niekas nepaneigs, kad tris Baltijos šalis sieja ne tik sienos žemėlapyje, bet ir istorinis paveldas, kolektyvinės atminties gyvumas bei gamtos unikalumas. Natūralu, kad visa tai įkvepia ir vietos menininkus, kurių kūryba, turinti savitą, unikalų braižą, tuo pačiu turi ir bendrų, baltiškų sąlyčio taškų. Juos menininkai atskleidė parodoje „The Baltic Vibe“.

Milano dizaino savaitės ekspozicijų erdvėje „Milano Luiss HUB“ birželio 7-10 dienomis pristatyta paroda sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo. Iki birželio 30 d. ją bus galima išvysti Lenjane, „Tozzo Atelier“ erdvėje. Apie parodos idėją, lankytojų reakcijas ir Baltijos šalių menininkų panašumus pasakoja „Kaunas 2022“ programos „Dizainas laimei“ ir parodos „The Baltic Vibe“ kuratorė Donata Jutkienė.

Ar galėtumėte papasakoti, kaip kilo idėja Baltijos šalių kūrėjų darbus pristatyti Milane?

Viskas prasidėjo nuo atsitikinės pažinties su Valentina Kovaļišina – menininke ir aktyvia kultūros lauko veikėja. Nors pati Valentina yra iš Latvijos, jau daug laiko gyvena Italijoje. Taip kilo mintis eksponuoti regiono menininkų darbus Milane. Mūsų tikslas – populiarinti ir pristatyti Baltijos šalių meną.

Parodos anotacijoje rašoma, kad parodoje dėmesys sutelkiamas į Baltijos regiono gamtą ir klasikinius elementus. Ar galite plačiau papasakoti, kokie kūriniai eksponuojami?

Pasirinkome gamtos temą ir pagrindinius elementus – vandenį, žemę, orą ir ugnį. Pagal šią temą buvo atrinktos menininkės bei jų darbai. Baltijos šalių kūryba, ypač taikomasis menas, gali būti labai platus – nuo tekstilės, dvimačių objektų iki stiklo, keramikos ir kitų trimačių mažosios plastikos kūrinių. Nusprendėme, kad šįkart pristatysime stiklo ir keramikos meno objektus. Išsigryninusios idėją, pradėjome ieškoti menininkių. Organiškai gavosi, kad kiekvieną šalį atstovauja dvi menininkės, o prie parodos prisijungė ir latvių architektas.

Kokie lietuviški elementai, temos atsiskleidė menininkų darbuose?

Menininkų kūrybos ieškojimuose, faktūrų dinamikoje atsiskleidė įvairialypis baltiškasis gamtovaizdis, regionui būdingi gamtos reiškiniai, susipinantys su mitologija bei folkloru.

Lietuvą atstovavo dvi menininkės – Laura Rainė ir Monika Gedrimaitė. Tiek viena, tiek kita menininkė kūryboje naudoja organines linijas, formas, susijusias su gamtos elementais.

Monikos darbai organiški, inspiruoti gamtos, bet taip pat persipynę su jos pačios pasaulėjauta, unikalia keramikos technika. Menininkę domina naujos keramikos panaudojimo galimybės: autorė pristato objektus, kurių funkcija nebūtinai susijusi su pirmine paskirtimi, darbams ji suteikia naujas sampratas, įsivaizduojamas funkcijas.

Lauros darbai siejasi su vandens tema, pelkėmis. Tai – viena svarbiausių lietuviško kraštovaizdžio dalių, atsispindinti ir folklore, šalies mitologijoje. Menininkė specialiai šiai parodai sukūrė tris kūrinius iš laisvai formuotos karšto stiklo masės.

Darbus eksponavo 7 menininkai iš Baltijos šalių. Kas vienija šiuos kūrėjus?

Visus menininkus vienija organiškos formos, linijos ir gamtos jausena, motyvų perteikimas. Skaitydama menininkių siųstus aprašymus nustebau – visos kūrėjos labai unikalios, jų meninės raiškos formos ir technikos skiriasi, tačiau jų emocinis fonas, gamtos pajautimas per kūrybą yra tai, kas jas jungia. Į parodą menininkės įsiliejo labai organiškai, papildė viena kitą, o tai padėjo atspindėti bendrą Baltijos šalių kontekstą.

Parodoje eksponuojami ir Latvijos bei Estijos kūrėjų darbai. Sunku paneigti, kad šalys artimos kultūriškai, istoriškai. Ar šios šalys panašios, ar skiriasi savo dizaino, meno tradicija?

Turi ir panašumų, ir skirtumų. Mano nuomone, su Latvija turime daugiau panašumų, bet su estais, kaip ir atstumu, taip ir kūrybos prasme, esame kiek toliau vieni nuo kitų. Visgi šia paroda nesiekėme koncentruotis į skirtumus. Norėjome atkreipti dėmesį ne tik į tai, kas mus jungia, kuo Baltijos šalys yra įdomios, tačiau ir atskleisti individualios menininkių kūrybos išskirtinumą. Įdomu tai, kad visos menininkės beveik viena kitos nepažinodamos, parodoje eksponuojamuose darbuose organiškai susijungė ir papildė viena kitą.

Jei kalbėtume kiek abstrakčiau, kaip Baltijos šalių kūrėjai atrodo tarptautiniame kontekste? Kuo išskirtiniai mūsų kūrėjai?

Kalbant apie Italiją, Milano dizaino savaitę, Baltijos šalių paroda išsiskyrė ir sulaukė didelio susidomėjimo. Parodą pristatėme du kartus, čia susirinkę žmonės dalyvavo tikslingai, atėjusiems tikrai rūpėjo darbai, jie norėjo pabendrauti su kūrėjais, sužinoti technikos subtilybes, geriau pažinti Baltijos šalių meną, dizainą. Manau, kad susirinkusiai publikai regiono menas buvo ir savotiška naujovė, su kuria jie anksčiau nebuvo susipažinę.

Italija – šalis, kurioje dizainas, menas itin vertinami, šalis turi ne vieną puikų kūrėją. Kaip Lietuvos darbai buvo sutikti, kokį įspūdį paliko? Galbūt girdėjote kokių nors atsiliepimų?

Darbai buvo priimti labai entuziastingai, netgi nutiko viena smagi istorija. Po atidarymo renginio projekto iniciatorė ir vadovė Valentina dalyvavo kitame renginyje. Jame sutiko lietuvį, jai pasiūliusį nueiti į labai įdomią parodą. Kaip galima atspėti, paroda buvo „The Baltic Vibe“.

Taigi, panašu, kad įspūdis buvo teigiamas. Tikimės, kad tai puikus startas Baltijos šalių menininkus pristatyti platesniame kontekste, o užsimezgusi draugystė padės pradžią ir ateities parodoms Italijoje. Smagu, kad parodoje taip pat apsilankė ir Lietuvos Respublikos garbės konsulas Lucio Sarno, Latvijos Respublikos garbės generalinė konsulė Patrizia Signorini. Žmonės domėjosi ne tik darbais, bet ir Europos kultūros sostine, tuo, kas šiemet vyksta Kaune, prašė rekomendacijų, norėjo aplankyti Lietuvą ir ypač Kauną. Džiaugiuosi, kad ši paroda papildė „Dizainas laimei“ programos turinį ir kad turėjome galimybę pristatyti lietuves menininkes tarptautiniame kontekste.