Festivalis OPTIMISMO Kaune kvies stiprinti urbanistinės praeities ir ateities muzikos ryšį

OPTIMISMO – taip pavadintas 2022 m. birželio 3–5 dienomis Kaune, Karmelitų kvartale, Kaunakiemio g. 5 ir kitose miesto vietose ištiksiantis įvykis. Jį pristato „Kaunas 2022“ programa „Modernizmas ateičiai“, kurios tikslas – aktyvinti  emocinį ryšį su praeitimi ir iki mūsų dienų išlikusiais jos paminklais.

Kaip kalbėti apie pozityvius dalykus, kai aplink pasaulis verčiasi aukštyn kojomis, griūna idealai ir keičiasi prasmės, kai tiesiog nebesusikalbame? XIX a. Bialystoke, tikrame tautų katile, Lenkijoje gimęs litvakas Liudvikas Lazaris Zamenhofas ieškojo labai panašių atsakymų. Jo aplinkoje kone kasdien kildavo konfliktai tarp čia gyvenusių tautinių grupių – berniukas anksti suprato, kas nutinka, kai žmonės tarpusavyje negali sutarti dėl nesisusikalbėjimo.

Būtent esperanto kalbos, sukurtos žmogaus, gyvenusio ir Kaune, idėja tapo atspirtimi kuriant naują miesto festivalį OPTIMISMO, kuriame istorinė praeitis ir industrinis paveldas darniai sąveikauja su šiuolaikine, ateitimi alsuojančia eksperimentine ir elektronine muzika. Esperanto ir tarpukariu septyniskart išaugusio Kauno kūrėjų optimizmas, tikėjimas turtingesne, draugiškesne ateitimi.

Optimizmas kaip varomoji jėga

Spartų Kauno tempą prieš šimtmetį skatino siekis kurti geresnę, gyvybingesnę ir įdomesnę ateitį. Kurti laikantis gaivaus ir funkcionalaus modernistinio požiūrio. Laikai pasikeitė, pasikeitė dabarties ir ateities sampratos, tačiau optimizmas vis dar yra bene vienintelis dalykas, išlaikantis kolektyvinę mūsų sąmonę. Įkvėpus kultūrinio fenomeno, plačiai aprašyto istorikės Marijos Drėmaitės ir kolegų parodoje ir ją lydėjusioje knygoje, ir rengiamas naujasis festivalis.

OPTIMISMO yra dviejų lietuviškų elektroninės muzikos organizacijų – tarptautinius renginius ir to paties pavadinimo leidybinę kompaniją kuruojančių „Digital Tsunami“ (liet. Skaitmeninis cunamis) ir industriniame Kauno kūne įkvėpimą randančios „Ghia“  bendras kūrinys.

„Rašyti apie muziką taip pat sudėtinga kaip šokti apie architektūrą“ – ši daugeliui kūrėjų priskiriama frazė taip pat atrado vietą mąstant apie OPTIMISMO programą, jos veiksmo vietą ir atlikėjus, į Europos kultūros sostinę atvyksiančius iš daugybės Europos ir pasaulio šalių, taip pat ir Lietuvos. Muzikinė renginio programa sujungs skirtingas patirtis ir kvies dalyvauti, klausytis bei auginti savo supratimą apie garsą, erdvę ir technologines galimybes.

OPTIMISMO svečiai ir jų urbanistinės istorijos

Festivalio organizatoriai įsitikinę, kad kiekvieną meno kūrinį ir kūrėją lydi kontekstas. Tad OPTIMISMO svečiai pristatomi ne tik sausomis muzikinėmis biografijomis, bet per santykį su gimtais ar prisijaukintais urbanistiniais kontekstais.

Pavyzdžiui, apie kolonijinės architektūros paveldo – ypač senujų kino teatrų – Angoloje svarbą bus įdomu padiskutuoti su į Kauną atvyksiančiu Nazar Jis į gimtąją šalį iš Belgijos grįžo pasibaigus 27 metus trukusiam Angolos pilietiniam karui. Menininko kūrybos pasaulis susitelkia ties kraštutiniu smurtu, neteisybe ir represinės valstybės visagalybe, vilties tyrinėjimu, kai pasididžiavimas ir socialinis atsparumas lieka sudraskyti konflikto.

Kaip po Pirmojo pasaulinio karo modernizmo architektūra tapo optimistiniu gyvenimo ir augimo būdu Kaunui, naujai, bet laikinai atgimstančios Lietuvos sostinei, taip po kelių dešimtmečių, po Antrojo pasaulinio karo, panašus procesas įvyko Filipinuose. Pokolonijiniu laikotarpiu filipiniečių architektai ne tik perėmė grynus moderniosios architektūros paviršius ir tikslias formas, bet ir į struktūrinius sprendimus įpynė nacionalinių elementų. Taigi, pasaulyje pripažinta architektūra, kurioje vis dar jaučiama nacionalinė dvasia, iš tiesų yra bendras Filipinų ir Lietuvos bruožas.

Įdomu tai, kad Corin, filipinietė-australė elektroninės muzikos prodiuserė, kompozitorė ir atlikėja, dirbanti performanso meno, garso dizaino, teatro ir klubinių erdvių srityse, susidomėjo kultūriniais ryšiais su Filipinais, savo motinos gimtine ir su ja susijusiu kraštovaizdžiu. „Aš girdžiu kaip tai daro įtaką mano kūrybai. Per ateinančius metus tikiuosi sukurti visą albumą, kuriame bus nagrinėjamas šis ryšys“, – sakė Corin neseniai duotame interviu portalui „15questions“.

Dar vienas OPTIMISMO programos svečias Šanchajuje gyvenantis Osheyack yra neatsiejamas miesto elektroninės muzikos scenos, besiburiančios aplink klubą „All“, narys. Šis įsikūręs netoli Changle Lu – istorinio kelio, kuris 1849-1943 m. buvo Prancūzijos nuosavybėje koncesijos sutartimi. Praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje ši teritorija buvo laikoma svarbiausiu Šanchajaus gyvenamuoju rajonu. Tarp naujų gyvenamųjų pastatų kilo ir šikumenai, vietinis fenomenas – vakarietiškos ir tradicinės Žemutinės Jangdzės architektūros elementų bei kultūrinės, socialinės elgsenos mišinys.

Pusiau lenkas, pusiau malietis, paryžietis, kartais mėgstantis vengriškas dainas – šie ir kiti elementai sudaro unikalų talentą, kuris save vadina Bambounou. Be viso to, jis ką tik paskelbė apie naują albumą, kuris bus jo kūno vaškinės žvakės skulptūra. „La Sagrada“, kaip sako menininkas, įkvėptas nebaigtos statyti Barselonos Šv. Šeimynos bažnyčios Ispanijoje grožio.

Tarp kitų jau patvirtintų OPTIMISMO metu pasirodysiančių atlikėjų – Krikor (Prancūzija), Nick Klein (JAV/Nyderlandai), Black Zone Myth Chant (Prancūzija), Animistic Beliefs (Nyderlandai), Pandora’s Jukebox (JK) ir kiti. Programa bus pildoma, taip pat rengiamas dar vienos festivalio lokacijos planas.

Daugiau nuolat atnaujinamamos informacijos apie festivalį, jo programą ir svečius rasite www.optimismo.eu. Tiklapio dizainą įkvėpė modernistinės Kauno formos, vizualinės renginio estetikos autoriai – dizaineris Tadas Bujanauskas ir architektė Aistė Ambrazevičiūtė.


Kultūringos kelionės Kaune: renginių kalendorius balandžio mėnesiui

Šį mėnesį Kaune einant ten, kur nosis veda, nejučiomis galima apkeliauti visą pasaulį. Balandžio mėnesio kelionės kryptys: Šilainiai – Japonija (ir atgal). Kultūrai erdvė neribota: renginiai vyks kiemuose, mikrorajonuose, vitrinose ir kino salėse. Viena iš erdvių nusipelnė ypatingo palaikymo – tai „CulturEUkraine“ centras, vieta kurti ir leisti laiką kartu, skirta nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tačiau laiką įprasminti Kaune visada gali kiekvienas: teatro mėgėjai ir džiazo entuziastai, vyriausieji kultūros dalyviai ir mažiausi Kauno Mitinio Žvėries gerbėjai.

Kultūros kelionių maršrutas paruoštas jūsų balandžio mėnesio išvykoms:

 

Marinos Abramović paroda „Būties atmintis“

Vienas laukiamiausių Kauno ir visos Lietuvos meno įvykių – pirmą kartą pristatoma performansų meistrės, vienos garsiausių pasaulyje menininkių Marinos Abramović paroda „Būties atmintis“. Ekspozicijoje išsamiai pristatoma M. Abramović kūryba nuo 7-ojo dešimtmečio iki pastarųjų metų, o taip pat paroda dėmesį traukia unikalia forma – pirmą kartą ji rengiama kaip įspūdinga videoinstaliacija iš rinktinių šios menininkės performansų dokumentacijų ir filmų.

Kada: 2022 03 30 - 2022 07 31
Kur: Kauno paveikslų galerija
Parodos lankymas mokamas.
Organizatorius: galerija ,,Meno parkas“ ir ,,Kaunas 2022“

 

Programa „Europietiškos kino kelionės“

Balandžio 22 d. pagaliau duris atvers atsinaujinęs kino teatras „Romuva“. Jame balandžio 22 – rugpjūčio 18 d. vyks Europos kino naujienų kelionė. 12 išankstinių šiuolaikinio kino kūrėjų filmų premjerų, vyksiančių kino teatre bei lauko kino seansuose, kviečia atrasti spalvingą europietiško kino kultūros įvairovę. Programa pristato šiuolaikines temas nagrinėjančius filmus bei svarbiausius šiandienos kino kūrėjus Europoje. „Europietiškos kino kelionės“ – išrankiam gero kino žiūrovui ir vertintojui!

Kada: Balandis
Kur: Kino centras „Romuva“
Parodos lankymas mokamas.
Organizatorius: Kauno Kino centras „Romuva“

 

Kultūra į kiemus: Šilainiai

Bendruomenių programa „Fluxus Labas!“ jau antrą kartą rengia karantino metu sumanytą, tarptautinį pripažinimą pelniusį projektą „Kultūra į kiemus“ tam, kad netoliese gyvenančius pripildytų laukimo jauduliu, iš balkonų aidėtų plojimai ir džiaugsmas, nes kultūra ir vėl užpildys Kauno kiemus! 11 seniūnijų kiemuose pasirodymus surengs teatro, šokio, šiuolaikinio cirko, muzikos profesionalai. Šį kartą kviečiame įsitaisyti Šilainių balkono ložėse ar išsirinkti stovimą vietą kiemo teritorijoje.

Kada: 2022 04 19–21
Kur: Šilainių mikrorajonas
Organizatorius: „Kaunas 2022“

 

Japonijos dienos Kaune „WA!“

„Japonijos dienos Kaune WA“ – jūsų bilietas į tekančios saulės šalį. Festivalio programoje – Kauno šokio teatro „Aura“ ir garsaus Japonijos modernaus šokio choreografo Ryu Suzuki jungtinis projektas, pasaulyje pripažintos kaligrafijos menininkės Aoi Yamaguchi performansas, per įspūdingą spektaklį kviečiantis pažinti šį meną, roboto gyvai kuriami piešiniai, daugiau nei 1000 metų skaičiuojanti tradicinė Sakurų stebėjimo šventė Hanami Matsuri, vienos garsiausių Japonijoje tradicinio instrumento liutnios atlikėjos Tanaka Kyokusen koncertas, parodos, paskaitos, koncertai, maisto degustacijos ir kiti renginiai.

Kada: Nuo 2022 04 25
Kur: Kaunas
Parodos lankymas nemokamas.
Organizatorius: „Kaunas 2022“, MB „Azija LT“, Kauno šokio teatras „Aura“, VšĮ „Kultūrinės ir
organizacinės idėjos“, VšĮ „KyūmeikanKendo“

 

Paroda „Kaunas – Vilnius: nuversti kalnus“

Miestų konkurentų – Kauno ir Vilniaus – draugystės paslaptis atskleis MO muziejaus ir Kauno miesto muziejaus tuo pačiu metu Vilniuje ir Kaune veikianti paroda. Ekspozicijose bus galima pažinti dviejų miestų priklausomybę, kaip jie formavo vienas kitą ir kaip iš jų įtampos atsirado šiuolaikinė Lietuva. Parodos kalnai ir motyvai atsikartoja abiejų muziejų ekspozicijų salėse, bet pasakoja skirtingas istorijas. Šitaip parodos „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“ koncepcija ir architektūra pati įkūnija Kauno ir Vilniaus būtinybę būti kartu: norint pamatyti visą parodą, reikia aplankyti abu miestus.

Kada: 2022 04 23 - 2022 08 28
Kur: Laikinoji M. K. Čiurlionio galerija, MO muziejus Vilniuje
Parodos lankymas mokamas.
Organizatorius: Kauno miesto muziejus, MO muziejus

 

Anksčiau atvertos parodos laukia lankytojų

Paskutines ekspozicijos dienas skaičiuoja Kauno architektūros ir jos konteksto svarbą atskleidžianti tarptautinė paroda „Modernizmas ateičiai 360/365“. Nemokamai galima aplankyti meno pasaulio  nonkonformistės  Yoko  Ono instaliaciją istoriniuose Lietuvos banko rūmuose arba šimtmetį švenčiančios Kauno meno mokyklos kas mėnesį atnaujinamą parodų ciklą „Kauno meno mokyklai – 100. 12 parodų. 12 mėnesių“. Laisvės alėjos vitrinose eksponuojama paroda „Lietuvos dizainas: from Temporary to Contemporary“ tebekviečia grožėtis dizaino istorija. Dialogui su savimi gilinti primename litvakiškų šaknų turinčio kūrėjo iš Pietų Afrikos Williamo Kentridge’o parodą „Tai, ko nepamename“.

Visa programa