Ryškiausios Tarptautinio lėlių teatrų festivalio KAUNAS PUPPET 22 trupės ir pasirodymai
Spektaklis “Peregrinus” (Teatras KTO Lenkija, Krokuva)
Režisierius, scenarijaus ir muzikos autorius - Jerzy Zoń
Premjera 2015 m.
Trukmė - 50 min.
Keliaujantis teatro šou, įkvėptas poetinių T.S. Elioto darbų, vaizduoja vieną įprastą šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dieną. Akį patraukianti vizualinė forma, neįprasta choreografija ir groteskiškas pristatymas, pagardintas žiupsneliu druskos, skausmingai atskleidžia šiuolaikinio pasaulio spąstus, kuriuose daugelis iš mūsų negrįžtamai prarandame savo sielos išskirtinumą. Mobilus pasirodymo pobūdis atskleidžia pagrindinio veikėjo nuotykius skirtingose miesto erdvėse ir kontekstuose. Šį nebylų pasirodymą iliustruoja įvairių žanrų muzika.
KTO Teatras įkurtas 1977 m., o 2005-aisiais jam buvo suteiktas Krokuvos miesto teatro statusas. Jis garsėja savo pasirodymais atvirose erdvėse. Trupė gastroliavo 40-yje šalių, jų pasirodymus pamatė per du milijonus žiūrovų.
Spektaklis „Animare“ (Šešėlių teatras „Kakashiza“, Japonija, Yokohama)
Režisierius / prodiuseris - Goto Kei
Trukmė - 1 valanda (be pertraukos); amžius - +5 metai; be žodžių
Šviesų ir šešėlių pagalba šiame spektaklyje gimsta nuostabiausi vaizdai, o įvairių gyvūnų siluetai yra meistriškai sukuriami profesionalių aktorių rankomis. Spektaklis sudarytas iš 8 trumpų scenų, atskleidžiančių unikalias šešėlių teatro galimybes: žiūrovai išvys šešėlinių gyvūnų šokį, gorilų meilės istoriją, tradicinį japonų žaidimą, Bjauriojo Ančiuko ir pingvinų Pento ir Penko istorijas. Jūs tikrai nustebsite, išvydę, kaip išmaniai aktoriai sugeba atkurti gyvūnų judesius, pasitelkę tik savo rankas ir kūną.
Teatras „Kakashiza“
1952 m Jakahomos mieste įsikūręs teatras „Kakashiza“ - yra pirmasis profesionalus šiuolaikinis šešėlių teatras Japonijoje. Pradžioje ši trupė rodydavo tiesiogines šešėlių teatro transliacijas per televiziją. Tai buvo šešėliniai lėlių teatro spektakliai karpinių fone, sukurti panaudojant daugybę washi (klasikinis rankų darbo japoniškas popierius) bei tradicinio popieriaus sluoksnių ir taip sukuriant siluetines lėles. Nuo 1970-ųjų ši trupė ėmė kurti pasirodymus pradinėse mokyklose visoje Japonijoje, nuo 2009 m. - gastroliuoti užsienyje, taip pristatydami rankų šešėlių teatrą visame pasaulyje. Šiuo metu suvaidinama 1200 spektaklių per metus, kuriuos aplanko apie 270 000 žiūrovų.
Spektaklis „Labirintas” / Maze (Underwater teatras, Italija)
Idėja, režisūra, vaidyba: V. Bianchi, A. Buzzetti, G.De Canio
Premjera- 2018 m.
Nuo 12 m.
Tai šešėlių teatro spektaklis. Aktorių rankomis kuriami trimačių skulptūrų šešėliai projektuojami
dideliame ekrane. Publika gali pamatyti, kaip scenoje atlikėjai manipuliuoja objektais ir naudoja kamerą kaip šviesos šaltinį - tokiu būdu sukuriama kino filmo žiūrėjimo iliuzija.
Jaudinančios scenos, primenančios vizualius eilėraščius, vaizduoja brangių ir reikšmingų gyvenimo akimirkų nuotrupas, žmogaus gyvenimo cikliškumą, egzistencinės prasmės paieškas.
Spektaklyje nėra teksto, tačiau originalus garso takelis persipina su šešėlių teatro scenomis ir tampa esmine pasakojimo dalimi. Spektalis įkvėptas vizualių menų kūrėjų - S. Steinbergo, E. Tresoldi, A. Modiljanio, M. Lai, A. Kalderio darbų.
Universali vizualinio teatro kalba tampa instrumentu leidžiančiu gilintis į žmogaus sąmonę ir daugybę jos aspektų.
Underwater teatras
„UnterWasser“ yra eksperimentinio teatro grupė, kurią 2014 m. įkūrė Valeria Bianchi, Aurora Buzzetti ir Giulia De Canio.
Kompanija kuria vizualiojo ir šiuolaikinio meno ribose, tirdama, kaip jie sukuria originalią, poetišką kalbą kaip žmogaus protą ir daugelį jo aspektų tyrimo instrumentą.
Dėmesys sutelkiamas į meninį objektą, rankų darbą, vaizdą, skulptūrą, judančią medžiagą.
Spektaklis yra tarsi „mobilioji instaliacija“, kuria galima mėgautis besikeičiant scenoms.
Spektaklis „Didysis sprogimas“ (Idėjos autorius ir režisierius – Zvi Sahar, „PuppetCinema“)
Trukmė – 45 min. Premjera – 2020 m.
Nuo 5 m.
2021 m. „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimas spektaklio vaikams ir jaunimui kategorijoje.
2021 m. Klaipėdos miesto apdovanojimas „Padėkos kaukė“ už geriausią spektaklį vaikams ir jaunimui
Spektaklis „Didysis sprogimas“ – Klaipėdos lėlių teatro ir „Itim Ensemble“ (Izraelis) koprodukcija.
Zvi Sahar kuriamo teatro misija – lėlių teatro ir kinematografijos sinergija: spektaklių metu miniatiūrinės lėlės yra filmuojamos, o vaizdas tiesiogiai projektuojamas ekrane. Spektaklyje „Didysis sprogimas“ pasaulis kuriamas pasitelkiant įvairias elektroninių prietaisų detales.
Spektaklis „Didysis sprogimas“ – savotiška spektaklio „Planeta Kiaušinis“ priešistorė: žiūrovai bus sugrąžinami į pradžių pradžią, kai, įvykus Didžiajam sprogimui, susikūrė Visata. O toje Visatoje atsirado daug planetų – vienoje iš jų ir vyksta spektaklio „Didysis sprogimas“ veiksmas. Šiame klestinčios visuomenės, miestų ir kultūrų pasaulyje mes stebime mažo roboto ir jo šuns gyvenimą, kol vieną dieną iškyla pavojus: pradeda lyti.
Kaip šis metalo ir įvairių elektros prietaisų pasaulis reaguos į vandenį? Ar vanduo jį sunaikins? Kas nutiks robotui ir jo šuniui per šią klimato kaitos tragediją? Šiuo konkrečiu momentu žmonijai reikia užduoti sau klausimą ne tik apie tai, kaip atsirado gyvybė, bet ir kaip ji pasibaigs.
Klaipėdos lėlių teatras – vienas jauniausių ir perspektyviausių nepriklausomų lėlių teatrų Lietuvoje – nuolat ieško naujų lėlių teatro meninės kalbos būdų, yra šiuolaikiškas, kokybiškas, reprezentatyvus, įdomus ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Klaipėdos lėlių teatro misija – supažindinti Klaipėdos bei Klaipėdos krašto vaikus ir jaunimą su tradiciniu ir netradiciniu lėlių teatro menu, ugdyti jų intelektualines, kultūrines žinias bei formuoti vaiko ir jaunuolio vertybinę sistemą. Klaipėdos lėlių teatras - vienintelis profesionalus, repertuarinis lėlių teatras Vakarų Lietuvoje.
Didžiojoje konkurso „Prix Laurence 2022“ scenoje – laureatai iš Lietuvos
Į Vytauto Didžiojo universiteto kvietimą jaunuosius literatūros kūrėjus siųsti savo tekstus ir dalyvauti „Prix Laurence 2022“ konkurse sureagavusių dalyvių iš Lietuvos ir atsiųstų tekstų skaičius pranoko lūkesčius. Betembūro literatūros festivalio „LiteraTour“ (Liuksemburgas) organizuojamam konkursui lietuviai pateikė net 50 tekstų, iš kurių komisija atrinko devynis laureatus – jie balandžio 23–24 d. Liuksemburge pristatys savo kūrybą didžiojoje „Prix Laurence 2022“ finalo scenoje.
Lietuvoje konkursu rūpinosi VDU festivalio „Kauno literatūros savaitė“ komanda, taip prisidėdama prie jaunimo kūrybos skatinimo ir dviejų Europos kultūros sostinių – „Kaunas 2022“ ir „Ešas 2022“ – bendradarbiavimo.
Festivalio „Kauno literatūros savaitė“ vadovė, VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekanė doc. Rūta Eidukevičienė džiaugiasi dideliu jaunųjų kūrėjų aktyvumu. „Mūza Svetickaitė, Linas Daugėla, Evelina Gudukaitė, Jovaras Kelpšas, Milda Lileikaitė, Dominykas Matulionis, Ieva Marija Sokolovaitė, Monika Staugaitytė, Gustė Vyšniauskaitė – šie tekstų autoriai yra kviečiami vykti į Liuksemburgą savo kūrybą pristatyti didžiojoje „Prix Laurence 2022“ finalo scenoje. Finalinių skaitymų metu bus įteiktas ir publikos prizas, o už patikusius tekstus skaitytojai gali balsuoti jau dabar oficialioje konkurso svetainėje https://www.prixlaurence.lu/home/17/lt/. Be to, finalo dalyviai net penkias dienas praleis tarptautinėje rezidencijoje kartu su Liuksemburgo, Prancūzijos, Vokietijos, Portugalijos ir Italijos jaunaisiais kūrėjais, turės galimybę dalyvauti „Ešas 2022“ renginiuose ir plėsti kontaktų ratą. Visų finalistų tekstai suguls į konkurso antologiją, kurią planuojama išleisti rudenį“, – teigė doc. R. Eidukevičienė.
„Vykusi abstraktumo ir realijos dermė, aktualus tekstas“, „Gyvas, charakteringas pasakojimas, kuriame gerai juntamas pasakotojo pasaulis“, „Gausi vaizdiniais, metaforiška, inteligentiška poezija“, „Jaunatviškas, nenuglaistytas, atpažįstamos realijos, skaudžiai atvirai pristatomas psichologinių traumų pamušalas“, „Turintis magiškojo realizmo elementų, rišlus ir savitas tekstas, paliekantis vietos skaitytojo vaizduotei“, – tai tik keletas apibūdinimų, kuriais nacionalinė Lietuvos komisija, vadovaujama rašytojos Sandros Bernotaitės, pagrindė savo pasirinkimą ir linkėjo jauniesiems kūrėjams sėkmės tarptautinėje scenoje.
Nauja patirtis kūrėjams bus ir ta, jog savo tekstų ištraukas teks skaityti užsienio kalba. Čia į pagalbą literatams atskubėjo VDU Užsienio kalbų, literatūros ir vertimo studijų katedros studentai ir dėstytojai – kovo 18 d. universitete vyko literatūrinio vertimo dirbtuvės, kuriose dalyvavo Anglų filologijos programos studentai ir kurioms vadovavo dėstytoja, vertėja Kristina Aurylaitė. Dirbtuvių metu buvo siekiama, kad autoriai ir būsimi vertėjai, konsultuodamiesi vieni su kitais, surastų geriausius vertimo sprendimus ir pajustų tokio kūrybinio bendradarbiavimo prasmę.
„Dalyvavimas konkurse – tai dar vienas postūmis jauniesiems rašytojams augti. Džiugu, jog prie šios misijos prisideda ir mūsų universitetas, vis dažniau tampantis jaunųjų Kauno kūrėjų susibūrimo vieta. Konkursantai jau spėjo sudalyvauti ne tik universiteto organizuojamose kūrybinio rašymo dirbtuvėse, bet ir festivalio „Kauno literatūros savaitė“ jaunimo renginiuose – vieni jų lipo į „Naujųjų vėjų“, kiti – į atviro mikrofono sceną. Dalis laureatų – Jovaras Kelpšas, Evelina Gudukaitė, Milda Lileikaitė – studijuoja Vytauto Didžiojo universitete, tikimės, kad jų pavyzdys padrąsins ir kitus ne tik rašyti, bet ir dalintis savo kūryba plačiau. Tokios iniciatyvos padeda pradedantiems kūrėjams pasitikrinti savo literatūrinius gebėjimus, išmokti viešai pristatyti savo kūrinius, reaguoti į pastabas ir kritiką, užmegzti kontaktus su bendraminčiais ir vyresniais literatūros lauko žmonėmis. Linkime konkurso laureatams sėkmės ir tikimės, kad jų žodžiai prisidės kuriant bendrą Europos jaunimo tekstą“, – sako doc. Rūta Eidukevičienė. Ji tikisi, kad konkurso dalyvius ir laureatus taip pat išvysime tarptautiniame rašytojų ir knygų festivalyje „Kauno literatūros savaitė“, kuris šiemet vyks gegužės 4–8 dienomis.
VDU organizuojamas festivalis yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis, o prie jo įgyvendinimo jungiasi ir kiti partneriai – bibliotekos, muziejai, kultūrinės ir literatūrinės miesto bendruomenės. Šiemet festivalio programoje dar daugiau dėmesio vertų pasimatymų su Lietuvos ir užsienio autoriais, taip pat ir netikėtų susitikimų su knyga viešose miesto erdvėse. Informaciją apie festivalį rasite oficialiame festivalio puslapyje https://literaturossavaite.lt/ bei socialiniame tinkle „Facebook“ https://www.facebook.com/literaturossavaite.
Kvietimas dalyvauti meno mugėje Ukrainai paremti
Kauno menininkų namai kartu su Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetu, Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriumi ir Kauno kolegijos Menų akademija kviečia dalyvauti Meno mugėje Ukrainai paremti. Mugė vyks kovo 26 d. (šeštadienį) nuo 11 val. iki 19 val. VDA Kauno fakulteto kiemelyje, Muitinės g. 2.
Mugėje bus galimybė įsigyti tiek žinomų, tiek kylančių menininkų darbus. Surinkti pinigai bus tiesiogiai paaukoti Ukrainą remiančioms organizacijoms VšĮ "Mėlyna ir Geltona" ir VŠĮ “Stiprūs kartu” bei studentams, atvykusiems iš Ukrainos. Mugėje už meno kūrinius svečiai galės atsiskaityti bankiniu pavedimu arba grynaisiais pinigais.
Visus menininkus, norinčius prisidėti prie iniciatyvos pateikiant meno kūrinius ar vedant edukacines veiklas, kviečiame registruotis. Registracijos forma: https://bit.ly/meno_mugė_Ukrainai_paremti