Tik vieną vakarą, tik su spėjusiais iš anksto įsigyti bilietus. Susitikimas su performanso sinonimu tapusia serbų menininke Marina Abramović Kaune – Europos kultūros sostinėje. Neformali paskaita „Performansas. Praeitis. Dabartis. Ateitis.“ įvyks š.m. kovo mėn.31 d. Žalgirio arenoje.

Nuotr. autorius: Marco Anelli

Marina Abramović nuosekliai griauna sienas tarp auditorijos ir menininko, savo kūryboje siekia sąmonės skaidrumo, ieško nušvitimo ir asmeninio pokyčio. Viešoje paskaitoje Marina Abramović apžvelgs performanso meno istoriją: apibrėš, kas yra performanso menas, apsvarstys jo kilmę ir raidą – kur jis yra šiandien ir kokia jo ateitis.

Pokalbyje su rašytoju Adrian Heathfield, Marina Abramović apibrėžia paties kūrėjo, menininko funkciją:

„Kokia menininko funkcija? Kiekvienas menininkas paklaustas tikriausiai atsakys skirtingai. Bet mano atsakymas neabejotinai – kelti sąmoningumą. Pradėkite nuo savęs; pakeiskite save. Jei pasikeiti, gali pakeisti tūkstančius.“

Nuotr. autorius: Marco Anelli

Kaune M. Abramović viešės savo parodos „Būties atmintis“ atidarymo proga. Paroda Kauno paveikslų galerijoje visiems žiūrovams bus atverta nuo kovo 30 dienos. Galerijos „Meno parkas“ organizuojama paroda, išsamiai pristatysianti šiuolaikinio meno pasaulio ikonos kūrybą nuo 7-ojo dešimtmečio iki pastarųjų metų – vienas svarbiausių ir ambicingiausių renginių „Kaunas 2022“ programoje. Pasak parodos partnerio Marinos Abramović instituto direktoriaus Giuliano Argenziano, ši retrospektyva pasižymės unikalia forma: ji rengiama kaip įspūdinga videoinstaliacija iš rinktinių šios autorės performansų dokumentacijų ir filmų. Čia bus galima susipažinti su dokumentine medžiaga, menininkės kūrybine biografija, garsiuoju jos Manifestu bei unikaliu kūrybos Metodu, taip pat pamatyti jos interviu įrašus.

Vienas parodos kuratorių, galerijos „Meno parkas“ vadovas Arvydas Žalpys įsitikinęs, kad mūsų regiono gyventojų pasaulėvaizdis artimas šios menininkės kūrybai. „Nuo „geležinės uždangos“ laikų Lietuvos menininkai ir kultūros lauko atstovai įvairiausiais būdais ieškojo informacijos apie Marinos Abramović kūrybą – ji simbolizavo drąsų laisvės siekimą peržengiant baimę ir nusistovėjusias klišes, nevaržomą menininko asmenybės raišką veržiantis iš tokių pažįstamų sovietinės sistemos gniaužtų. Todėl šis publikos ir autorės susitikimas ypač svarbus“, – tiki A. Žalpys.

Galerijos iniciatyva specialiai parodai „Būties atmintis“, kuri veiks iki liepos 31 d., lietuvių kalba išleistas iki šiol išsamiausiai Marinos Abramović kūrybą pristatantis katalogas „Valytoja“ („The Cleaner“).

Atvira Marinos Abramović paskaita ir parama Ukrainai

Visgi labiausiai šia fenomenalia moterimi bei jos kūrybos, mąstymo būdais besidomintys šiuolaikinio meno gerbėjai iš Kauno, Lietuvos ir kitų šalių turėtų jau dabar pasirūpinti bilietais į susitikimą su menininke. Šis renginys vyks š. m. kovo mėn. 31 d. 18 val.   „Žalgirio“ arenoje. Bilietus galite įsigyti ČIA.

Organizatoriai, Rusijos vykdomo karo prieš Ukrainą ir jos žmones akivaizdoje, reaguoja ir informuoja, jog dalis lėšų, gautų už bilietus, bus skirti paremti Ukrainos kultūros programą Kaune. Ukrainos kultūros programa priims, parems ir suteiks kūrybines erdves menininkams bei kūrėjams, kurie karo metu savo laikinais namais pasirinks Kauną.