Pradėję nuo originalių stiklų saulės elektrinėms, dabar jūsų stiklinį namo fasadą gali išpuošti nors ir milžinišku „Mona Lizos“ paveikslu: įsigiję analogų Lietuvoje neturinčią įrangą, kauniečiai stiklo apdirbėjai „Gravera“ nusprendė sukurti unikalią paslaugą, tam pasitelkę dizainerius ir Design Thinking metodą.

Ši partnerystė – tai Flandrijos vyriausybės finansuojamos „Dizaino inovacijų programos 5X5® Kaunas“ dalis, kurios rezultatai bus pristatyti šiemet spalio mėnesį vyksiančioje parodoje, įtrauktoje į „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dizaino programą.

Dar 1994 m. įkurta UAB „Gravera“ yra vieni seniausių stiklo apdirbėjų Lietuvoje. Nors daugelis Lietuvos vartotojų įmonę pažįsta iš mažmeninių tinklų – kaip veidrodžių ir kitų stiklo produktų gamintojus, bet tai buvo „Graveros“ pradžia, kuri šiandien tesudaro apie 2-3 proc. apyvartos. Pagrindiniu gamintojo produktu tapo architektūrinis stiklas: stikliniai fasadai, stiklo pertvaros biuruose, stiklo atitvarai balkonams, saugūs baldiniai stiklai. O pagrindiniai klientai – verslas (B2B). Šiuo metu kompanija yra išaugusi iki 90 darbuotojų gamyklos, dirbančios dviem pamainomis ir savo procesuose taikančios inovatyvias technologijas.

„Kaip ir dauguma Lietuvos įmonių, po 2008 metų krizės „išmokome“ eksportuoti: drastiškas ekonomikos kritimas šalyje privertė ieškoti kitų rinkų. Ir mums tai puikai sekėsi: dabar eksportas sudaro nemažą pardavimų dalį – užsienio rinkoms tenka apie 40 proc. mūsų pagaminamos produkcijos,“ – sako pardavimų vadovas Ramūnas Cipkus.

R. Cipkus asmeninė nuotrauka
R. Cipkus asmeninė nuotrauka

Konkurencijos, žinoma, netrūksta tiek Lietuvos, tiek užsienio rinkose, kur tenka konkuruoti su gamintojais iš Azijos, Turkijos, Lenkijos, tačiau įmonė sėkmingai savo gaminius eksportuoja į Skandinaviją, Vokietiją, Jungtinę Karalystę, Baltijos šalis. Jos stiprybė ir pagrindinis konkurencinis pranašumas – nestandartiniai, mažesni užsakymai, lankstumas, greitis ir individualizuoti sprendimai, kuriuos atlikti padeda progresyvios technologijos bei moderni įranga.

Inovacijos – privaloma išlikimo sąlyga

 

„Robotizacija ir inovacijos yra neišvengiama mūsų pramonės šakos ateitis – jeigu to nepadarysime dabar, tai beviltiškai atsiliksime ir tiesiog neišliksime,“ – tvirtina „Graveros“ pardavimų vadovas.

Įmonė dar 2018 metais skelbė apie robotizuotų linijų įsigijimą ir išsikeltą tikslą – kurti pramonės kompetencijų centrą. Laikantis šios inovacijų diegimo strategijos, į „Graverą“ atkeliavo unikali, Lietuvoje analogų neturinti įranga, atliekanti keraminės spaudos ant stiklo darbus. Pirminė šio prietaiso paskirtis buvo padėti įmonei kurti sprendimus, skirtus saulės kolektorių gamintojams.

„Turėjome užduotį – paslėpti fasaduose saulės kolektorius taip, kad jie būtų praktiškai nematomi, bet maksimaliai efektyviai generuotų saulės energiją. Tokių projektų jau esame atlikę ir darome juos toliau – gaila, kol kas ne Lietuvoje. Pavyzdžiui, vienas jų – naujai statomame rajone saulės baterijas paslėpti akmens plokštes imituojančiuose fasado skyduose. Mūsų užduotis – padaryti taip, kad tas stiklas būtų kuo panašesnis į akmenį ir darniai integruotųsi aplinkoje tiek vizualiai, tiek neprarastų technologinių saulės elektrinei svarbių savybių“, – pasakoja R. Cipkus.

Būtent ši įranga ir tapo akstinu sudalyvauti atrankoje į „Dizaino inovacijų programą 5X5® Kaunas“.

„Mums reikia kurti produktus, kad šis įrengimas dirbtų pilnu pajėgumu, juolab, kad jo galimybės – fantastiškos: mes galime atspausdinti keraminiais dažais ant stiklo bet kokį atvaizdą – nuotrauką, grafiką ar kas tik klientui šaus į galvą. Kuo ši technologija unikali – kad tai stiklo keramika, kurios dažai, pagaminti su stiklo dulkėmis, užpurškiami ant stiklo, kuris kartu su piešiniu grūdinamas 700 laipsnių temperatūroje. Tokiu būdu piešinys „įkepamas“ į stiklą ir su juo susilieja, tampa neatskiriama stiklo dalimi, kuri nei trinasi, nei blunka, nei braižosi, nei gali būti sugadinta ar pašalinta, taip pat yra atspari ir ultravioletiniams spinduliams,“ – pasakoja R. Cipkus.

Dizaineriai – į pagalbą gamybininkams

Pasak „Graveros“ pardavimų vadovo, norint šias inovatyvias technologijas maksimaliai išnaudoti, reikia sukurti paslaugą verslo klientams – kuri parodytų galimybes, pateiktų vizualus, įkvepiančius pertvarų, stiklinių fasadų kūrėjus, architektus, interjero dizainerius juos panaudoti savo projektuose.

Į pagalbą šiame darbe atėjo dizainerė – „5X5® Kaunas“ programoje dalyvaujanti Sandra Kasperavičienė. Jos užduotis dvejopa: ne tik sukurti vizualinius sprendinius-pasiūlymus, bet ir pačią paslaugą.

S. Kasperavičienė asmeninė nuotrauka

„Reikia, kad tai būtų vizualiai apipavidalintas ir rinkai paruoštas produktas, kurį pamatęs žmogus pasakytų: štai, šito man reikia! Man pačiai šis projektas suteikė galimybę sujungti dvi savo aistras – grafinį ir erdvinį mąstymą dizaine,“ – sako dizainerė.

Pasak jos, tokiuose projektuose įmonės ir verslai būna priversti į savo veiklą pažvelgti kitu kampu, o tai nėra lengva: „Gamyba – tai gana rutininė veikla: tie patys kasdieniais reikalais užsivertę darbuotojai, kuriems kartais yra sudėtinga pradėti galvoti strategiškai, kaip pažvelgti į turimus resursus, gebėjimus ir technologijas, kad jas panaudotų dar plačiau, pasiūlytų daugiau vertės klientui, o gal net ir atvertų naujas rinkos nišas. Štai tuo ir puiki „5X5® Kaunas“ programa, tampanti jungtimi tarp išorinio žmogaus – dizainerio, kuris ateina į įmonę, išgvildena, ko jai reikėtų, ir tuomet, remdamasis savo patirtimi ir kitokiu požiūriu, pateikia sprendinius. Konkrečiai „Graveros“ atveju, prie stalo sėda dizaineris ir gamybininkai, tardamiesi, ką galima su jų turima technologija padaryti tokio, ko reikia šiuolaikinei rinkai ir šiuolaikiniam vartotojui. Juolab, kad aš pati dirbu su interjero dizainu, užsakovais ir matau, ko rinkai reikia“.

Pasak S. Kasperavičienės, „dip-tech“ spauda ant stiklo atveria unikalių galimybių pateikti šiuolaikiškus sprendinius interjero ir eksterjero dizainui, nes pats stiklas kaip medžiaga suteikia daug variacijų ir kintamųjų – skaidrumo, gradientų, stiklo laminavimo ir jo lenkimo, kelių sluoksnių dengimo.

Dizainerė pastebi, kad sėkmingam rezultatui gauti labai svarbus ir paties verslo indėlis į procesą – kurį kuruoti padeda dizaino inovacijų programos priskirti moderatoriai: nepakanka nusisamdyti dizainerį ir tikėtis, kad jis pats vienas išspręs įmonei aktualius klausimus. Siekiant rezultato, tenka skirti įmonės resursų – tiek techninių, tiek laiko ir energijos kūrybinių susitikimų metu.

„Man labai patiko nuo pat pirmo susitikimo Ramūno išsakytas „Graveros“ požiūris: suprantame, kad tai MUMS jūsų reikia. Kad įdarbintų technologijas ir išvystytų naują paslaugą, įmonė nori gauti tokius sprendinius, kurie nebūtų tik vienkartiniai produktai, o gerai apgalvota paslauga,“ – pasakoja dizainerė.

Būtent tokią – technologinėmis inovacijomis ir originaliu požiūriu paremtą paslaugą, ji kartu su stiklo meistrais ir kuria. O rezultatą – aktualius, universalius ir šiuolaikiškumo kriterijus atitinkančius produktus – pademonstruos šiemet vyksiančioje „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dizaino programos parodoje.

 

Flandrijos vyriausybės remiamoje „Dizaino inovacijų programoje 5X5® Kaunas“ dalyvauja 5 atrinktos vidutinio ir smulkaus verslo įmonės. Bendradarbiaudamos su dizaineriais ir integruodamos dizaino mąstymą bei strategiją, jos įgyvendina nestandartinius projektus.

Programos vykdytojai – Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Kauno skyrius, „Designregio Kortrijk“ (Belgija, Flandrija) ir Kaunas 2022 kartu su partneriais Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmais bei Lietuvos dizaino asociacija.