„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ jaunimo programa: nusiteikite drąsiam turiniui, kuris išves iš komforto zonos
Miestas yra jo žmonės. Koks bus Kaunas po dvidešimties ar penkiasdešimties metų? Atsakymą į šį klausimą galime rasti pasikalbėję, pabuvę kartu su jaunais žmonėmis. Išgirdę, pamatę ir pajutę, kas jiems rūpi, galime nuspėti, kaip gyvens ir kuo rūpinsis ateities kauniečiai. Jaunimo programos „Kylantis Kaunas“ renginiai Europos kultūros sostinės metais leis praskleisti laiko užuolaidą ir pamatyti, kuo kvėpuos Kaunas ateityje.
„Kylantis Kaunas“ yra jaunimo programa jaunimui. Centrinis Europos kultūros sostinės biuras mums netgi skyrė atskirą erdvę „Tempo“, kur galime nesivaržyti ir būti savimi. Bendrauti apie tai, kas mums rūpi, ir tokia kalba, kuria geriausiai susikalbame“, – teigia programos kuratorė Aurelija Prašmuntaitė.
Pasak jos, paskatinti jaunus žmones dalyvauti kultūroje galima tik sudarius galimybę jiems patiems imtis iniciatyvos. Kokybiškus kultūros produktus Kauno jauni žmonės kuria bendradarbiaudami su Kauno kameriniu teatru, Pažaislio muzikos festivaliu, „Gamers“ šokių studija ir kitais partneriais. „Kylančio Kauno“ programoje veikia kelios kūrybinės platformos, tarp jų – „Kauno iššūkis“, „Daugiau Tempo“ – į kurias kultūros bendrakūrybai aktyviai jungiasi Kauno jaunimas.
2022-aisiais „Kylančio Kauno“ programa sprogs emocijomis, žaižaruos įspūdžiais, ji kutens pojūčius ir žadins smalsumą.
Jaunimo programos ašis – šiuolaikinis miesto festivalis
Centrinis jaunimo programos renginys – šiuolaikinio miesto festivalis „Audra“, vyksiantis birželio 29–liepos 3 dienomis. Įvairiose miesto vietose pasirodys šiuolaikinio meno instaliacijos, koncertuos skirtingi atlikėjai. Elektroninė, eksperimentinė, akustinė muzika skambės Kauno filharmonijoje, Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, Kauno taksi parke, „Pergalės“ koncerne, Kauno santakoje.
Prie iniciatyvos prisijungė tarptautinė meno kūrėjų asociacija „Freimas“, kuri kartu su naktinio klubo „Lizdas“ komanda kuria muzikinę festivalio programą. Tad, pasak organizatorių, kokybiškos elektroninės muzikos mėgėjai gali ramiai atsikvėpti ir laukti šio unikalaus renginio, kuris sudrebins Kauną iš pamatų ir leis pažvelgti į jo ateitį.
„Audra“ – jaunimo gyvenimo būdą, vertybes atspindintis renginys. Tai – miesto festivalis, kviečiantis atrasti Kauno, jaunimo bendruomenių ir asmeninį identitetą. „Audra“ buria smalsią bendruomenę per patirtis ir drąsias diskusijas. Dalyvių šiame festivalyje nebus – visi taps kūrėjais. Šio festivalio idėjiniai lyderiai, vedliai ir įgyvendintojai yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ jaunimo programos dalyviai.
Tomis pačiomis dienomis mieste bus daugiau jaunimui skirto veiksmo. Gatvės šokių renginys „Gamers City Battle 2022“ sukvies įvairiausių gatvės šokio subkultūrų ir tautybių dalyvius iš visos Europos. Viena ryškiausių žvaigždžių – prancūzų legenda Salah, kuris užims vietą teisėjo kedėje. Šimtai spalvingų ir išradingų šokėjų kostiumų, kokybiška muzika, gatvės šokėjų choreografija – laukti yra ko.
Festivalio metu bus galimybė susipažinti su kylančia virtualaus meno rinka – „NFT hakatonas“ pakvies iš arčiau patyrinėti virtualaus meno kūrinius, o kūrėjus suburs festivalio metu į virtualų hakatoną, kurio metu sukurti kūriniai bus pristatomi festivalio uždarymo metu.
Tarp ryškiausių partnerių pasirodys ir „Nepatogus kinas“, kuris kvies festivalio lankytojus tyrinėti psichologinės sveikatos ir identiteto temas. Įdomu tai, kad šie partneriai atveš audiodokumentikų turinį, kuris bus apipavidalintas subtitrų projekcijomis ant Kauno miesto pastatų.
Kartu, džiaugiamės partnerių iš Prancūzijos „Diversion Cinema“ programa. Jie pasiūlys unikalias virtualios realybės patirtis. Festivalio metu dalyviai galės tyrinėti virtualią realybę ne tik per stacionaraus VR filmo galimybes, bet kartu vaikštant po erdvę. Planuojame atsivežti unikalų performansą, kuris apjungią VR ir šiuolaikinį šokį.
Žiūrovai kviečiami ir į sociopolitinio teatro premjerą – visuomenei bus pristatyti projekto „EYE NET 2.0“ spektakliai apie skirtingų jaunuolių patirtis, į Kauną atvyks kūrėjai iš 7 Europos šalių . Lietuvių pasirodymą režisuoja Rokas Lažaunykas, dalyvaus teatro trupės „Mr. Stagey“ nariai. Spektaklį „Kylančio Kauno“ komanda kuria su partneriu „Pažaislio muzikos festivalis“.
Jaunimui skirtoje „Tempo“ erdvėje gyvenimas verda
Aukščiau minėtieji renginiai yra jaunimo bendrakūrybos su programos „Kylantis Kaunas“ partneriais rezultatas. 2022-aisiais tokių pamatysime ir daugiau.
Kauno kamerinio teatro jaunųjų scenos menų prodiuserių rengimo programa „Prodiusai Colab“, kuria siekiama jaunimui sudaryti sąlygas mokytis iš scenos menų profesionalų, įgyvendinant ko-produkcijas su užsienio ir Lietuvos menininkais, 2022-ųjų programai pristatys dvi premjeras. „Žana“, kurio scenarijus paremtas Žanos D‘Ark teismo archyvų medžiaga, ir kuris statomas kolaboracinio teatro principu, eskizas pasirodė jau šiemet. Kitų metų pradžioje pamatysime „Šokį, kurio nebuvo“ – spektaklį, paremtą kontaktine improvizacija su žiūrovais. Šokėjų duetai, masinės scenos, sinchronizacija, ritmų kaita griaus nusistovėjusią nuomonę apie šokį.
„Kuriame tai, ko iki šiol nebuvo, ir tikimės, kad mūsų darbo rezultatai padės kuo daugiau jaunuolių pasilikti Kaune ir Kauno rajone, su kuriuo taip pat daug dirbame“, – sako A. Prašmuntaitė.
Iš tiesų, „Kauno – Europos kultūros sostinės 2022“ jaunimui paskirtoje unikalioje „Tempo“ erdvėje gyvenimas virte verda. Čia veikia iniciatyva „Daugiau Tempo“, kuri kviečia pasinaudoti erdvėmis savoms iniciatyvoms – performansams, parodoms, instaliacijoms, kitiems projektams – pristatyti. Kiekvieną rugsėjį jaunuoliai kviečiami jungtis į „Kauno iššūkį“, kuriame gauna progą kartu su „Kaunas 2022“ komanda įgyvendinti savo idėjas miestui, rajonui ir jo žmonėms. Programą baigusieji savo veiklą gali tęsti alumnų klube, kur kuriamos sąlygos jauniems žmonėms mokytis iš patirties ir eksperimentuoti įgyvendinant savo kultūrines idėjas.
Kultūros bendrakūryba – ne vienadienis užsiėmimas
Ne pirmus metus jaunus žmones į „Kauno iššūkį“ kviečianti iniciatyva jau užaugino savo alumnų bendruomenę. Jų vystomi projektai ne tik turtina miesto kultūrinį gyvenimą, bet ir po truputį keičia Kauno kultūrines erdves, įnešdami naujų idėjų, įsukdami į kūrybos verpetą, pasakodami apie tai, kuo gyvena miesto jaunimas.
Šioje bendruomenėje jau gimė: , „Puota“ – audiovizualinis projektas, integruojantis miestiečių kuriamą poeziją į viešąsias erdves, kultūringo jaunimo kuriamas ir tokiam skaitytojui skirtas „MASS“ žurnalas, „Randai“ – projektas, leidžiantis per fotografijas ir asmeninius žmonių tekstus prisiliesti prie emocinių išgyvenimų, „Komoda“, suteikianti platformą jauniems mados kūrėjams Kaune organizuojant parodas, madų šou pasirodymus miesto erdvėse „Pusės dainos festivalis (PDF)“ – renginys, leidžiantis trepo/repo muzikos kūrėjams atlikti savo dainą publikai.
Savo projektais jaunuoliai ne tik skatina kūrybinę saviraišką ir kultūrinio gyvenimo veiksmą, bet ir imasi edukacijos, ieško kultūringo laisvalaikio leidimo būdų. Štai „Serija-F“ jaunimo kuriamas video turinys yra skirtas finansinio raštingumo klausimams, „Žaidžiam Kauną“ skatina atsitraukti nuo virtualių žaidimų ir jungtis į stalo žaidimų bendruomenę. Projekto metu buvo sukurtas žaidimas apie Kauną – miestui aktualius kultūros simbolius, jų istoriją įpinant į žaidimo naratyvą. Į detektyvinių žaidimų renginių ciklą kviečia „MindfaQ vakarai“.
„Čia kuriamas jaunimui patrauklus turinys, kuriuo sprendžiami kultūros prieinamumo jaunimui iššūkiai. „Kauno iššūkio“ alumnų klubo nariai veikia savarankiškai, konsultuodamiesi su Kaunas 2022 mentoriais“, – paaiškina „Kylančio Kauno“ programos kuratorė.
Dėmesys patiems jauniausiems
Kultūros sostinės pamokos – dar viena esminė „Kylančio Kauno“ kuruojama 2022-ųjų kultūrinės programos dalis. Tarp jau suplanuotų pamokų – animacijos savaitgalis „Romuvos“ kino centre, edukacinis teatro klubas, net du jaunimo teatro festivaliai, vaikų knygų festivalis ir kiti renginiai. Tačiau vietos programoje dar yra – Kauno ir Kauno rajono mokyklos ir darželiai, kitos ugdymo įstaigos kviečiamos jungtis kuriant edukacinius projektus.
Balandžio 29–gegužės 1 dienomis Kauno Maironio literatūros muziejus pakvies į vaikų knygų festivalį „Gyvos raidės“, kuriame mažieji galės sutikti rašytojų ir knygų veikėjų, ras pasakose paslėptą Kauną, pamatys Mitinį Kauno Žvėrį. „Gyvos raidės“ – VDU organizuojamos „Kauno literatūros savaitės dalis“, skirta jauniausiems skaitytojams. Beje, jei jau užsiminėme apie literatūrą mažiesiems – 2022-aisiais pasirodys „Kauno tautų pasakų“ knyga, originalo ir lietuvių kalbomis, kurią išleis „Terra publica“. Tekstus papildys spalvingos iliustracijos bei QR kodai, leisiantys unikalias istorijas ir išgirsti.
Tikriausiai ne kiekvienas žino, kad XX a. pirmojoje pusėje Kaune gyveno ir kūrė Vladislovas Starevičius, kurio darbai stipriai paveikė animacijos ir kino istoriją. Prisimenant šį kūrėją, didįjį šiuolaikinio miesto mito trilogijos „Santakos“ savaitgalį gegužės 21–22 dienomis „Romuvos“ kino centre veiks animacijos laboratorija, kurioje moksleiviai galės susipažinti su animacijos istorija ir praktika. Tuo pačiu metu vyksiantis Animacijos savaitgalis pasiūlys aktualiausios ir naujausios animacijos vaikams ir suaugusiesiems programą.
Birželio 12-ąją „Pažaislio muzikos festivalis“ pakvies į išties neeilinį renginį Raudondvaryje – čia bus parodyta vaikų opera „Kirana“. Penkias dienas trys profesionalūs atlikėjai iš Maltos ves kūrybines dirbtuves vaikams, ką vaikai sukurs – tas bus parodyta ir scenoje. Scenografijoje bus panaudoti Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos moksleivių darbai, vaikai prisidės prie garso takelio, improvizuos, mokysis scenos meno. Operos „Kirana“ istoriją įkvėpė Kinijos, Indijos, Babilono bei Mesopotamijos mitai. Kiekvienoje šalyje, kur statoma opera, ji praturtinama vietos talentų darbais.
Nuo teatro festivalių iki ekologinio pilietiškumo ugdymo
Teatro menui kultūros sostinės pamokose skirta nemažai dėmesio. Nacionalinis Kauno dramos teatras pasiūlys ne vieną renginį ir edukacinę programą vaikams ir jaunimui. Tarp jų – interaktyvus spektaklis jaunimui „Babelio bokštas“, kurio premjera vyks Kaune ir Kauno rajone – Čekiškėje – rugpjūčio 19–23 dienomis; spektaklio režisierė norvegė Hilde Brinchmann, kurdama naudoja tiek savo, tiek kiekvieno partnerio patirtį. Tarptautinis edukacinis teatro festivalis vaikams ir jaunimui „Nerk į teatrą“ birželio 1–4 dienomis kvies jaunuosius pamatyti užkulisius, pačiupinėti rekvizitus, susipažinti su aktoriais. Na, o renginių ciklą pasiūlysiantis Edukacinis teatro klubas kvies pasitelkti teatro meno galimybes mokantis einamųjų programos dalykų.
2022-ųjų rugsėjį Kauno kamerinis dramos teatras pakvies į jaunimo teatro festivalį „Išeities taškas“, kuriame pradedantys scenos menų atstovai pristatys savo aktualijas, socialines idėjas ir požiūrį į teatrą kaip į svarbią jaunimo komunikavimo formą. Festivalis skirtas žmonėms, kurie neabejingi aštriausiems šiuolaikinės visuomenės klausimams ir dilemoms, susijusioms su klimato kaita, žmogaus ir gyvūnų teisėmis, politika.
Moksleivių ekologinio pilietiškumo ugdymui skirta edukacinė programa „Pokyčio taškas“, vyksianti Kauno ir Kauno regiono ugdymo įtaigose skatins veikti, kurs erdvę naujoms patirtims. Programą organizuoja „Mokslas ir inovacijos visuomenei“, jos tikslas – parodyti, kad aplinkos apsauga yra sąmoningas mūsų visų pasirinkimas ir neišvengiama darnaus Kauno miesto ir rajono ateitis.
Nors aukščiau išvardintieji renginiai įvairūs ir jų be galo daug, vis dėlto jie – tik maža dalis to, ką „Kylančio Kauno“ jaunimas kuria miestui kasdien. Likite prisijungę, bus daugiau.