Visuomeninė iniciatyva „Ekskursas“ vėl kviečia atrasti, pažinti ir patirti Kauno modernizmą gyvai. Nemokamas rudens ekskursijų ciklas jungiasi su vienos dienos festivalio formatu ir rugsėjo 12 dieną pasiūlys tiek naujai parengtas ekskursijas, tiek ir seniau lankytus pastatus: iš viso net 8 skirtingos ekskursijos po senus ir atnaujintus paveldo objektus. „Ekskursas“ siekia supažindinti tiek vietos gyventojus, tiek miesto svečius su ryškiausiais modernios tarpukario valstybės ženklais, jos kūrėjomis asmenybėmis ir atsiradimo aplinkybėmis glaustame 45 minučių pasakojime. Rugsėjo 12 d. kviečiame visus atvykti prie Soboro, kur 9:30–16:00 val. bus galima registruotis į patikusią ekskursiją ir ją iškart pradėti nuo renginio paviljono. Už patikusią ekskursiją galima atsidėkoti arbatpinigiais. 
Šiųmečio renginio pavadinimas užkoduoja dualumą: tarp seno ir atnaujinto pastato, tarp miesto centro ir pakraščių, tarp pastato elementų vertės ir bevertiškumo. Pagrindinis renginio plakatas vaizduoja architekto Felikso Vizbaro sukurtą „Pažangos“ bendrovės rūmų neįgyvendintą projekto versiją. Šis pastatas reprezentuoja Kauno modernizmo architektūros vertinimą tarp Vakarų architektūroje vertinamo modernizmo ir, vadinamojo, tautinio stiliaus paieškų. Norime apie tai kalbėti su ekskursijų lankytojais, rodyti ir atrasti tai, ką verta saugoti ateities kartoms, nenumaldomai švytuojant senovinio laikrodžio švytuoklei.  
Festivalio laikas parinktas neatsitiktinai – 1430 m. rugsėjo 8 d. turėjo būti karūnuotas kunigaikštis Vytautas Didysis, kurio atminties gyvu paminklu tapo ne skulptūra, o pastatas. Tai Vytauto Didžiojo muziejus, kurio dalį – Vytauto Didžiojo karo muziejaus karilioną – aplankysime rugsėjo 12 dienos ekskursijose. Lankytojai turės unikalią progą pamatyti vieną iš ryškiausių Kauno miesto simbolių iš vidaus ir sužinoti kaip jis buvo pastatytas. 
Programoje pasirodo iki šiol beveik nelankyti ir nematyti buv. bendrovės „Pažanga“ rūmai (1933–1934 m.), jei neskaitysime apsipirkimo maisto prekių parduotuvėje prie fontano. Puošnūs, žaibų zigzagais papuošti balkonai ir fasadas slepia ženkliai didesnį pastatą, kurio koridoriais ir bandysime pasivaikščioti, atrasti čia veikusių įstaigų, redakcijų ir, žinoma, garsiojo restorano ant stogo, ženklų. Kas žino, jei laikas būtų susiklostęs kitaip, galbūt ne Centrinis Paštas, o šis pastatas galėjo tapti garsiausiu Felikso Vizbaro, ir kartu, Kauno statiniu?  
Dar viena staigmena – tai E. A. Fryko suprojektuoti puošnūs miesto burmistro A. J. Gravrogko namai (1930–1932 m.). Kas yra vaikščioję V. Putvinskio gatve, tikrai nepraleido pro akis puošnių J. Zikaro bareljefų ir ąžuolo lapais papuoštų prabangių durų. Šįkart užeisime į vidų, kur yra išlikę autentiškų baldų ir šviestuvų, apžiūrėti prabangių butų ir tolydžio atsiveriančių vis platesnių Maironio g. panoramų pro ištaigingas balkonų baliustradas. 
Šiemet „Ekskursas“ bendradarbiauja su analoginės spaudos kūrėjomis „Hands on Press“, kurių įkvėpti parengėme vieną teminę ekskursiją apie klestinčio tarpukario Kauno ženklus: spaustuves ir leidyklas. Pasirodo jų buvo ne viena, ne dvi, o kaip kultūrinio gyvenimo sąlygos, jos gerai atskleidžia, kaip gerai buvo apsiskaitę, domėjosi spausdintu žodžiu kauniečiai. Tai bus vienintelė kiek ilgesnė ekskursija, kurios metu bus galimybė aplankyti pačią spaustuvę „Hands on Press“, pamatyti risografijos ir kitos analoginės spaudos galimybes.  
Renginio metu paviljone pirmą kartą pristatysime ir pasiūlysime įsigyti „Ekskurso“ suvenyrų: kokybiškų drobinių maišelių su žavinga iliustracija. Taip pat tarp 10 ir 13 val. su „Hands on Press“ įkūrėjų ir dizainerių pagalba bus galimybė patiems lankytojams šilkografijos būdu atsispausti ryškiaspalvį maišelį. Nepraleiskite progos – dirbtuvės vyks tol, kol bus panaudotas numatytas tiražas. 
Ekskursijų ciklas tęsis rugsėjo 19 ir 26 dienomis, kai su išankstine registracija lankysime kitus 5 objektus Kaune ir Kauno rajone. Registracija bus skelbiama www.ekskursas.lt puslapyje.  
Festivalio darbo laikas: 2021 09 12 09:30–16:00 val. Registracija vyks gyvos eilės principu, palaikant saugų atstumą tarp žmonių. Atsižvelgiant į SAM rekomendacijas ir saugumą, bus renkami dalyvių kontaktiniai duomenys (vardas, pavardė, tel. nr.).  
Projektas yra dalinai finansuojamas „Kaunas 2022“, koordinuojant programai „Modernizmas ateičiai“. Ekskursijų festivalis rengiamas kartu su Architektūros ir urbanistikos tyrimų centru AUTC. 
Festivalio ir ekskursijų ciklo vizualinis identitetas „Hands on Press“: Gabrielė Gudaitytė ir Inga Navickaitė-Drąsutė.