Kaunas šeštadienį šventė 612 metų gimtadienį. Ankstesniais metais buvusius masinius renginius šiemet pakeitė „karantininiai“. Per dieną iki pat vakaro įvairiose Kauno vietose – daugiausiai kiemuose – vyko apie keturias dešimtis įvairių renginių: koncertai, spektakliai, šokių pasirodymai, parodos, kinas. Šventės finalas – šventinė vakarienė miesto centre ir senamiestyje.
Kauno gimtadienį pradėjo Pažaislio muzikos festivalio miestui padovanotas Kauno fortepijoninio trio atlikėjų pasirodymas Vaidilutės gatvėje. Nuo 17 val. Laisvės alėjoje ir senamiestyje Kauno kavinės ir restoranai pakvietė miestiečius ir svečius prie baltomis staltiesėmis bei gėlėmis puoštų stalų. Jų virtinė tęsėsi apie keturis kilometrus: nuo Soboro per Laisvės alėją ir Vilniaus gatvę iki pat Rotušės aikštės. Stalai pagal galiojančius karantino reikalavimus sustatyti tinkamu atstumu vienas nuo kito, o tokios emocijos ir šurmulio Kauno miestas nematė nuo pat karantino pradžios. Prieš šventinę vakarienę kauniečiai stebėjo Lietuvos akrobatinio skraidymo grupės ANBO aukštojo pilotažo pasirodymą. Šventinė vakarienė prasidėjo su muzika – pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“ atidarė didžiąją miesto vakarienę, Nacionalinio Kauno dramos teatro jaunieji aktoriai iš teatro balkono kvietė susipažinti su lietuviškų dainų aranžuotėmis bei šešių atlikėjų asmeninės kūrybos dainomis, o šokio teatras „Aura“ vakarienės metu šokio improvizacijomis pasveikino miestą su gimimo diena.
Kauniečius pasveikino ir vilniečiai: 612-ojo gimtadienio proga padovanojo tokį pat skaičių baltų bijūnų žiedų, kurie papuoš vakarienės Laisvės alėjoje ir senamiestyje stalus.
Nauja patirtis kultūros organizacijoms, menininkams, atlikėjams
Kauno gimtadienio šventę šiemet organizavo Kauno miesto savivaldybė kartu su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, o jį bendrai kuria miesto bendruomenės ir daugybė kultūros įstaigų, organizacijų, menininkų.
Tokia renginio forma tapo savotišku atradimu: pasirodė, jos miesto šventę surengti galima ir be didelio biudžeto. Dėl to, kad nebūtų pažeistos karantino sąlygos ir nesiburtų didelės grupės žmonių, tikslios pasirodymo vietos iš anksto nebuvo skelbiamos – renginiai tapo netikėta dovana skirtingų rajonų gyventojams. Karantino metu Kaune vykęs projektas „Kultūra į kiemus“ tapo ir savotiška miesto gimtadienio repeticija, kai miesto ir rajonų daugiabučių kiemuose koncertavo įvairūs atlikėjai, cirko artistai, šokėjai. Išeiti iš savo erdvių, pasirodymus surengti neįprastose vietose tapo nauja patirtimis ir pačioms kultūros organizacijoms, menininkams, atlikėjams. Žingsnis link gyvos, o ne virtualios kultūros
Žingsnis link gyvos, o ne virtualios kultūros
Kaip 15min sakė Kauno fortepijoninio trio viena iš atlikėjų Lina Krėpštaitė, koncertas Kaune, Vaidilutės gatvėje, nesibaigė jam pasibaigus – atlikėjos ir po pasirodymo dar bendravo su gyventojais. „Žinoma, saugiu atstumu. Žmonės priėmė šiltai, buvo sužavėti, laimingi. Kai kalbėjomės po koncerto, jie minėjo, kad švęsti norėtųsi kitaip ir to socialinio gyvenimo trūksta“, – sakė L. Krėpštaitė.
Pasak pašnekovės, jiems teko groti įvairiose erdvėse, taip pat ir netradicinėse, būti pakviestoms į įvairių formatų renginius. Kalbėdama apie koncerto Kauno kieme privalumus atlikėja įvardijo, jog tokiame koncerte muziką išgirsta ir tie žmonės, kurie galbūt įprastai į vieno ar kito pobūdžio renginius, koncertus nevaikšto: „Tai – nauja auditorija, naujas žiūrovas. Ir galimybė mums pačioms kitu kampu, su nauja kūrybine energija pažvelgti į patį procesą. Tai – ir žingsnis link gyvos, o ne virtualios kultūros.“
Patiko draugiška bendruomenė ir gražus kiemas Vienas iš vizualiai įspūdingiausių pasirodymų kiemuose – Kauno bigbendo, kai Lietuvių gatvės kieme grojo net 17 muzikantų. „Mums labai pasisekė. Ir oras buvo puikus, ir draugiška bendruomenė, ir labai gražus kiemas. Žmonės pasitiko džiaugsmingai“, – sakė Kauno bigbendo atstovas Gintautas Kubilius. Pasak pašnekovo, pasiklausyti maždaug pusvalandžio trukmės koncerto atėjo ir daugiau žmonių, matyt, išgirdę sklindančius garsus. Kalbėdamas apie patį koncerto formatą G.Kubilius teigė, jog tai ir patiems muzikantams yra galimybė išbandyti kažką naują: „Mums kažkiek netikėta, tačiau kartais taip visai smagu paįvairinti rutiną. Manau, kad tai – ir naujas įvykis patiems žmonės. Tikrai visiems išėjo į naudą, kada iš blogų dalykų (karantino) gali gautis gražūs.“
Miesto gimtadienį surengti galima ir be didelio biudžeto
Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio patarėjas Simonas Kairys sako, kad idėja tokiu formatu organizuoti miesto gimtadienį atsirado diskutuojant su miesto kultūros įstaigomis. „Situaciją sunkino tai, kad kone kasdien keitėsi karantino sąlygos, o mes nežinojome, kokios tos sąlygos bus renginio dieną. Buvo sunku planuoti, todėl ir priimtas toks universalus sprendimas: nedidelius renginius, pasirodymus perkelti į skirtingas miesto vietas, daugiausiai – ne centre esančius mikrorajonus. Tik vakare miestiečiai kviečiami ir į Laisvės alėją ir senamiestį, kur, laikantis saugumo reikalavimų, vyks šventinė vakarienė“, – sakė S.Kairys.
Pasak pašnekovo, toks renginio organizavimas tapo atradimu ir patiems organizatoriams: pasirodė, kad miesto gimtadienį surengti galima ir be didelio biudžeto. „Smagu tai, kad į šią iniciatyvą įsijungė bemaž visos kultūros įstaigos, kurios į tai nepažiūrėjo kaip į papildomą darbą, tačiau kaip į bendrą miesto reikalą. Tokiu būdu visi dovanojo miestui šventę, nenorėdami jo palikti be gimtadienio.
Dar viena teigiama pusė: iki šiol nebuvo taip, kad tiek įvairių pasirodymų, daug skirtingų iniciatyvų per dieną vyktų mikrorajonuose, netradicinėse erdvėse, kur paprastai kultūros iniciatyvų nėra daug. Galvoju, ar nenutiks taip, kad prie tokio formato – bent iš dalies – teks grįžti ir kitais metais?“ – kalbėjo S.Kairys
Renginiai – muzika, kinas, parodos
Šeštadienį Kauno miesto muziejus pakvietė apsilankyti savo skyriuose, šeimas dalyvauti „Šeimadienio muziejuje“ užsiėmimuose, o žinių apie miestą ekspertus – „Kauniečio viktorinoje“. Kauno fotografijos galerija taip pat siūlė nemokamai aplankyti Rob Hornstra ir Arnold van Bruggen parodą apie Kauną ir jo apylinkes „Buvusioji sostinė“. Kauniečiams gimtadienio dovaną iš Sakartvelo atsiuntė Tbilisio fotografijos ir multimedijos muziejus bei Tbilisio fotofestivalis. Bendradarbiaujant su Kauno fotografijos galerija Eigulių rajone šeštadienio vakarą bus surengtas Sakartvelo fotografiją pristatantis projekcijų vakaras. Piratų kapitonas Flintas Petrašiūnų rajono gyventojams dovanoja edukacinę muzikinę programą, į vieną iš kiemų spektaklį vaikams atveža Kauno lėlių teatras, Žaliakalnyje koncertuoja Kauno Bigbendas, Kauno menininkų namai siūlo atrasti V.Putvinskio gatvę, o su Istorinės prezidentūros sodelyje veikiančia paroda kviečia susipažinti ekskursijų vadovas Gediminas Kasparavičius.
Kauno miesto kamerinis teatras viename iš Kauno skverų, dovanoja unikalų dviejų muzikantų Tado Dešuko ir Lauritos Peleniūtės koncertą, „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ Šilainių gyventojus vakare kviečia pasiklausyti grupės „Baltic Balkan“, Eigulių mikrorajono gyventojai prie savo namų kviečiami klausytis Kauno valstybinio muzikinio teatro atlikėjų koncerto, o Kauno miesto simfoninio orkestro styginių kvartetas vieną iš Kauno modernistinių namų kiemų pavertė kamerine sale.
Straipsnio autorė: portalo 15min.lt žurnalistė Jurgita Lieponė