„Žmonėms būdingas vienas bendras panašumas, jie visi yra labai skirtingi“, yra pasakęs žinomas rašytojas Robertas Zendas. Nors mūsų patirtys, kultūros, iš kurių ateiname, įsitikinimai ir pomėgiai skiriasi, visi mėgstame pasakoti istorijas – nuo garsiausių kino filmo prodiuserių ir animatorių kaip Waltas Disney’jus, skaitomiausių rašytojų kaip J.K. Rowling, įtakingiausių pasaulio vadovų, tokių kaip Richardas Bransonas ir televizijos žvaigždžių kaip Oprah Winfrey iki Kaune gyvenančių vertėjų, advokatų, komunikacijos specialistų, studentų, atvykusių gyventi į Kauną.
Vieni istorijas pasitelkia statydami pramogų parkus, antri – rašydami bestselerius, treti – generuodami idėjas naujiems projektams, kiti – perkeldami jas į TV ekranus visame pasaulyje.
O Lietuvoje, Kaune, žmonės dalintis istorijomis renkasi į „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ projekto „Café du Monde“pasakojimo (angl. storytelling) dirbtuves ir „Open Mic“ (liet. Atviro mikrofono) renginius. „Café du Monde“ projekto tikslas – burti Kaune gyvenančių užsieniečių bendruomenę, pakviesti juos į kultūrinį dialogą, skatinti dalintis savo patirtimis gyvenant šiame mieste.
Kovo mėnesį sėkmingai startavusios sakytinio pasakojimo „Café du Monde“dirbtuvės surinko dešimtis Kaune gyvenančių ir čia dirbančių ar studijuojančių užsieniečių, kurie, padedami profesionalios pasakotojos Mildos Varnauskaitės iš Amsterdamo, mokėsi pasakoti istorijas.
Istorijų pasakojimo dirbtuvės po mažos pertraukos vėl sugrįžta į Kauną ir kvies megzti naujus dialogus tarp vietinių ir Kaune gyvenimą kuriančių ar jau susikūrusių tarptautinių bendruomenių. Gegužės 8–10 d. vyksiančias dirbtuves vainikuos antrasis „Open Mic“ renginys, atviras visiems kauniečiams ir miesto svečiams, pakviesiantis į „Godo“ barą Laisvės alėjoje.
„Norime pakviesti šiuos žmones prisidėti prie „Kaunas 2022“ programos savo idėjomis, patirtimi ir kompetencijomis. Kartu galime pasiekti, kad Kauno kultūra taptų labiau pasiekiama ir draugiška ne tik lietuviškai kalbantiems jo gyventojams, – pabrėžė „Kaunas 2022“ programos kuratorė Daiva Citvarienė. – Norime sukurti miestą, kuriame kiekvienas jaustųsi jo dalimi.“
Keisdamas savo gyvenimą, atrado Kauną
Kovo mėnesį vykusiose istorijų pasakojimo dirbtuvėse dalyvavusi Irene Lo Castro iš Sicilijos kartu su šeima Kaune gyvena jau 8 metus ir puikiai kalba lietuviškai. Atvykusi į Lietuvą kartu su vyru moteris dirbo jo įsteigtoje turizmo agentūroje, padėdama organizuoti keliones italams po Baltijos šalis. „Buvau ir vadybininkė, ir administratorė, ir kelionių planuotoja. Reikėjo bendrauti ne tik su italais, bet ir su lietuviais, latviais, estais, suomiais“, – sklandžia lietuvių kalba pasakojo pašnekovė.
Artimiausiuose teisinį išsilavinimą turinčios Irene planuose – darbas advokatų kontoroje Italijoje. Nors ir išvykdama, moteris žada Lietuvos nepalikti. „Sugrįšiu čia, kai tik galėsiu. Man patinka Kaunas, čia jaučiuosi kaip namie, – atvirauja Irene, pabrėždama, kad Vilniuje, Kaune ir kituose Lietuvos miestuose gyvena ir daugiau italų. – Jei neklystu, apie 300.“
Kartu su Irene istorijų pasakojimo dirbtuvėse kovo mėnesį dalyvavo ir dar vienas italas Giacomo Gaggiassi, studijuojantis komunikaciją pagal „Erasmus+“ mainų programą Kauno technologijos universitete (KTU). „Norėjau šiek tiek pakeisti savo gyvenimą, pasinaudoti proga ir pamatyti Kauną. Pagalvojau, kad neturiu ko prarasti ir išvykau“, – pasakojo Giacomo.
Studentas džiaugėsi, jog vienos paskaitų KTU metu, pirmą kartą turėjo galimybę išbandyti viešą kalbėjimą prieš auditoriją, taigi, istorijų pasakojimo dirbtuvėse ir per „Open Mic“ pasirodymą jautėsi šiek tiek drąsiau.
„Nemanau, kad pasakojimas reikalauja išeiti iš savo komforto zonos. Žinoma, viskas priklauso nuo to, kokią istoriją pasirinksi dalintis su kitais. Kai auditorija nėra labai didelė, 10-15 žmonių, man kalbėti sunkiau, nes matai kiekvieną klausytoją, jų reakcijas, beveik nebelieka saugaus atstumo tarp tavęs ir auditorijos. Kai publika didesnė, jaučiuosi geriau, nes dėmesio koncentracija nėra tokia didelė“, – atviravo italas.
Istorijų pasakojimas – duoklė miestui
Dar vienas dirbtuvių dalyvis Manuelis Rosales iš Ispanijos į Lietuvą atvyko prieš 5 metus,2014-iais, vienerių metų laipsnio studijoms. Baigęs mokslus ir grįžęs namo, vaikinas į Lietuvą vėl sugrįžo įgyti antrą magistro laipsnį. Manuelis pradėjo dirbti gidu, vertėju, o nuo 2018 metų rugsėjo gavo nuolatinį darbą finansinių technologijų įmonėje-kriptovaliutų keitykloje „SpectroCoin“.
Išbandyti save istorijų pasakojimo dirbtuvėse Manuelį paskatino sėkmingai baigtos anglų filologijos studijos, turimos pasakojimo meno žinios. Tačiau, kaip pažymi pašnekovas, buvo smalsu išbandyti jas praktikoje, patobulinti savo įgūdžius po studijų baigimo.
„Visada sakau, kad gali ne tik pasiimti tai, ką duoda Kaunas ar bet kuris kitas miestas, bet ir pats jam kažką duoti. Galbūt dirbtuvėse ar „Open Mic“ mano papasakota istorija kažkam suteiks įkvėpimo, atskleis naujas galimybes, kurias siūlo Kaunas“, – vylėsi pašnekovas.
Lietuvoje gyvenančiam ispanui ne mažiau nei pačiam pasakoti pasirinktą istoriją patiko klausytis kitų žmonių istorijų, idėjų, išgirsti jų požiūrius ir reakcijas į tam tikrus įvykius. Manueliui ypač įsiminė tos istorijos, kurios buvo praturtintos dirbtuvių dalyvių patirtomis emocijomis ir jausmais.
Norintys išgirsti Kaune gyvenančių užsieniečių istorijas, kviečiami dalyvauti antrajame „Open Mic“ vakare gegužės 10 d. 17.30 val. „Godo“ bare (Laisvės al. 89, Kaune): https://www.facebook.com/events/173287590228612/