Kaip ir praėjusiame numeryje pristatytas Lenkijos miestas Vroclavas, baskų krašte esantis San Sebastianas – tiesa, baskiškai jis vadinamas Donastija – šiemet paskelbtas Europos kultūros sostine (toliau tekste – DSS2016EU). Tiesa, istorija čia kitokia nei Vroclave. Jau daugiau nei šimtą metų šis beveik 200 tūkst. gyventojų turintis miestas yra turistų traukos centras – atvykėlius čia vilioja kraštovaizdis, virtuvė, kultūra, žmonės…
… ir festivaliai. Žinoma, turbūt daugelis pirmiausia pagalvoja apie tarptautinį San Sebastiano kino festivalį. Jis, kiekvieną rugsėjį organizuojamas nuo 1953-iųjų, yra vienas svarbiausių pasaulyje – nors operuoja santykinai nedideliu biudžetu.
Bet apie kiną mes kalbėjome kovą. Balandį „Kaunas pilnas kultūros“ akiratyje – džiazas. Ir čia Donastija turi kuo didžiuotis. „Jazzaldia“ yra vienas seniausių džiazo festivalių Europoje ir seniausias Ispanijoje. Penkias dienas trečiąją liepos mėnesio savaitę vykstančią muzikos šventę paprastai aplanko per pusantro šimto tūkstančių žmonių.
Džiazo židiniu mieste per festivalį tampa Plaza de la Trinidad, arba Trejybės aikštė. Jos projekto autorius – vienas moderniosios šių kraštų architektūros pradininkų Peña Ganchegui. Aikštė, beje, vos keleriais metais „vyresnė“ už patį „Jazzaldia“. Žinoma, augant festivalio mastui plėtėsi ir jo ribos – Donastijoje trečiąją liepos savaitę iškyla keliolika muzikos scenų. Neišvengsime paralelės su kinu: džiazo koncertai vyksta ir San Sebastiano kino festivalio „namuose“, vandens skalaujamame drąsių šiuolaikiškų formų kongresų centre „Kursaal“, vietoj čia pat stovėjusių prabangių rūmų 1999-aisiais pastatytame architekto Rafael Moneo.
Atsižvelgiant į rubriką, svarbu pasidomėti, kaip džiazo festivalis atrodys ir skambės Europos kultūros sostinės, įprastai tampančios renginių, įvykių ir inciatyvų katalizatoriumi, kontekste. Netgi galima kelti „vištos ir kiaušinio“ tipo klausimą: ar „Jazzaldia“ padėjo San Sebastianui iškovoti DSS2016EU titulą, ar į miestą atkreiptas tarptautinis dėmesys dar išaugins festivalio vertę ir padės pusšimčio metų tradicijas puoselėjančiam renginiui jose nepaskęsti?
Matyt, teisingi abu atsakymai. Pačiame festivalyje kultūros sostinės, kaip bendradarbiavimą ir inovacijas skatinančios partnerės, vaidmuo bus regimas, tiksliau – girdimas, dvejopai. Visų pirma tai – Airijos džiazo festivalio „12 Points“ partnerystė su „Jazzaldia“. Į baskų kraštą airiai nusiųs 12 jaunų džiazo projektų, kurie buvo atrinkti iš šimtų pretendentų visoje Europoje. Svečiai bus pasveikinti festivalio programos „Jazz Future“ metu, kurioje taip pat vyks diskusijos apie naujas muzikos formas. Beje, tai – tęstinis projektas. Šitai svarbu pabrėžti, kalbant apie Europos kultūros sostinės titulo teikiamą naudą tradiciniams renginiams. Juk praėjusiais metais renginyje „Jazzaldia“ viešėjo Norvegijos festivalio „Punkt“ atrinkti muzikantai. Atrodo, tokių partnerysčių, padedančių palaikyti kontaktus tarp festivalių ir jų lankytojams pristatyti naujus Europos talentus, bus ir ateityje.
DSS2016EU per festivalį pristatys ir kitokio pobūdžio iniciatyvą – „Txikijazz“. Tai – edukacinė programa, orientuota į jauniausius muzikos klausytojus ir siekianti juos uždegti aistra džiazui. „Txikijazz“ – ne tik koncertai, bet ir, pavyzdžiui, psichomotorikos raidą skatinanti veikla, renginiai šeimoms, kūrybinės dirbtuvės.
Šiek tiek esminių žodžių, puošiančių pagrindinę festivalio „Jazzaldia“ programą: jau paskelbta, kad San Sebastiane liepą koncertuos Diana Krall, Gloria Gaynor, Jan Garbarek, Steve Coleman, „Marc Ribot and The Young Philadelphians“, Ibrahim Maalouf ir daugelis kitų. Progų aplankyti Europos kultūros sostinę baskų krašte šiemet, be abejo, yra ir daugiau. Gal net tas pats kino festivalis?
cartel-jazz2016
Kultūriniai San Sebastiano maršrutai – dss2016.eu ir http://heinekenjazzaldia.com
Idėjos Kaunui, pretenduojančiam tapti Europos kultūros sostine – kaunas2022.eu
Žemėlapį tyrinėjo Gunars Bakšejevs
Fotografijos iš „Jazzaldia“ archyvo
Tekstas publikuotas leidinio „Kaunas pilnas kultūros“ 2016 m. balandžio nr.