Remio Ščerbausko nuotrauka
Remio Ščerbausko nuotrauka

Kaunas turi savo aurą ir „Aurą“. Jis toks – vienintelis. Šiuolaikinis šokis užgimęs Laikinojoje sostinėje, ištvėręs sovietmetį, šiandien garsina miestą. Šokio teatras „Aura“, keliaudamas po pasaulį, neša žinią apie Kauną ir jame vykstantį tarptautinį šokio festivalį „Aura“. Džiaugiuosi, kad gimiau ir užaugau šiame mieste ir tuo, kad teko misija drauge su „Aura“ atkeliauti į šiuolaikinę sostinę Kauną. Didžiuojuosi, kad esame reikšminga miesto auros dalis.“ – Birutė Letukaitė
Šokėja, choreografė, pedagogė. Į šokio pasaulį Birutė Letukaitė atėjo iš meninės gimnastikos, 10 metų šoko išraiškos šokio kolektyve „Sonata“ (vad. Kira Daujotaitė), dar daugiau žinių įgijo besimokydama įvairiuose šokio seminaruose užsienyje.
1980 m. Birutės Letukaitės iniciatyva įkurta ir puoselėta šokio studija „Aura“ 1995 m. įregistruota kaip Kauno miesto teatras, kuriam žymi choreografė vadovauja iki šiol. Dar prieš Lietuvai atgaunant Nepriklausomybę, B. Letukaitė pirmoji Lietuvoje pradėjo kviesti į Lietuvą užsienio choreografus, šokio pedagogus, organizuoti šokio seminarus, projektus su įvairių sričių menininkais, senjorais ir fizinę negalią turinčiais žmonėmis. „Aura“ kūrė ir formavo Lietuvos šiuolaikinio šokio „veidą“, išugdė ne vieną profesionalų šokėją, papildžiusį pasaulinę šokio padangę (vienas iš jų – Virgis Puodžiūnas, daugybę metų šokantis Sashos Waltz šokio teatre, Vokietijoje).
1989 m. Kaune „Aura“ surengė pirmąjį modernaus šokio festivalį Lietuvoje, vykstantį kiekvieną rudenį iki šiol. Kaunas ne veltui vadinamas modernaus šokio lopšiu – būtent čia 1939 m. po studijų Vokietijoje į Kauną grįžusi Danutė Nasvytytė įkūrė pirmąją išraiškos šokio mokyklą.
Birutė Letukaitė vykdo plačią meninę ir pedagoginę veiklą: ji dirbo choreografe Kauno vaikų sporto mokykloje, dėstytoja Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultete, Kauno valstybinio dramos teatro aukštesniojoje teatrinėje mokykloje, yra daugelio Lietuvos ir užsienio šokio konkursų žiuri narė. B. Letukaitės kūrybinė veikla neapsiriboja tik meno vadovės bei choreografės darbu Kauno šokio teatre „Aura“ – ji entuziastingai dalyvauja įvairiose kūrybinėse iniciatyvose, projektuose su Lietuvos ir užsienio menininkais.
Birutė Letukaitė entuziastingai priima kvietimus kūrybiškai bendradarbiauti organizuojant miesto kultūros renginius. Ji aktyviai konsultuoja meno istorijos ir kultūros vadybos studentus, rašančius darbus ne tik apie „Aurą“, bet ir visos Lietuvos šiuolaikinio šokio istoriją.
Tarp svarbiausių Birutės Letukaitės apdovanojimų – du „Auksiniai scenos kryžiai“ – už spektaklio „Aseptinė zona arba Lietuviškos sutartinės“ choreografiją (2006 m.) ir už ilgametį indėlį į Lietuvos šiuolaikinio šokio meną (2013 m.), Vyriausybės kultūros ir meno premija, Kauno miesto kultūros ir meno premija, „Kauno dvasios riteris 2016“, Santakos garbės ženklas, Kauno miesto burmistro J. Vileišio pasidabruotas medalis, penkios Lietuvos teatro sąjungos Kauno skyriaus teikiamos „Fortūnos“ statulėlės ir daugelis kitų.