Beveik visus metus „LRT Klasikos“ eteryje su klausytojais iš Kauno sveikinęsis Rytis Zemkauskas jau išsirengė vasaros atostogų. Paskutinioji šio sezono radijo ciklo „Homo Cultus“ laidos viešnia – nuo 2017 m. oficialiai veikiančios organizacijos „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė.
Valanda eteryje pradėta nuo diskusijos apie Europos kultūros sostinės, kaip projekto, svarbą kontinento kontekste. „Man atrodo, kad vienas svarbiausių europietiškos kultūros aspektų yra demokratija ir mokėjimas rasti kompromisus. O demokratiją mums reikia nuolat auginti, palaikyti, stiprinti ir nuolat būti atidiems šioje netikrų žinių epochoje. Manau, kad šis Europos kultūros sostinės projektas gali padėti visa tai pasiekti“, – sakė V. Vitkienė.
Kaunietė neabejoja, kad vien elitinės kultūros renginiais, pasaulinio lygio projektais ir šiuolaikinio meno pareiškimais šių tikslų pasiekti būtų sudėtinga. „Pasiruošimo tapti Europos kultūros sostine laikotarpiu mes tikimės pokyčių visų kauniečių ir Kauno rajono gyventojų, ne tik meno ir kultūros kūrėjų, kasdieniame bendradarbiavime. Todėl mūsų programos siekia vienyti bendruomenes ir verslus su kultūros įstaigomis. Pavyzdžiui, į pernai Kaune pradėtą švęsti Tarptautinę laimės dieną šiemet jau įsijungė virš šimto įvairių organizacijų, įmonių, įstaigų“.
Kitas svarbus aspektas – edukacija, į kurios programas jau įtrauktos Kauno ir Kauno rajono kultūros organizacijos. „Rengiame ilgalaikius mokymus su tarptautiniais ir vietos ekspertais, kurie padeda įstaigoms iš naujo nusibrėžti savo viziją ir misiją. Kviečiame Kauno ir Kauno rajono organizacijas permąstyti savo vizijas, kad jose netrūktų žmogiškojo faktoriaus“, – pasakojo V. Vitkienė. Anot jos, kultūros operatoriams verta paklausti savęs, kodėl jie yra kultūros operatoriai, ar jų tikslas yra išlaikyti save, ar visgi kurti ilgalaikę vertę bendruomenei ir visuomenei.
„Tarptautinius ekspertus kviečiame, nes labai naudinga matyti tokius pavyzdžius, kurie įkvepia ir ypač susitikti su tais žmonėms, kurie jau perėjo nelengvus etapus pokyčių kūrime“, – edukacinių projektų sėkme įsitikinusi V. Vitkienė radijo klausytojams priminė ir gegužės pabaigoje „Žalgirio“ arenoje vykusį antrąjį Europos kultūros sostinės forumą, sutraukusį ne vienos buvusios, esamos ir būsimos Europos kultūros sostinės atstovą, taip pat politikus, verslininkus, kultūros žmones. Šis dvi dienas trukęs renginys – tik įžanga į turiningą „Kaunas 2022“ vasarą.
„Pernai įvyko per 340 renginių ir veiklų bendruomenėse Kaune ir Kauno rajone – šiemet tempų nemažiname. Įsibėgėjo darbai nuo centro nutolusiose miesto dalyse ir gyvenvietėse, ten dirba kuratoriai ir menininkai, jie pažindinasi su vietos specifika, kartu su gyventojais ieško tapatumo faktorių ir siekia juos išgryninti“, – Kauno planus, paremtus Kaune gimusio menininko Jurgio Mačiūno su bičiuliais sukurta žaismingumą ir kūrybingumą laisvinančia „fluxus“ filosofija, dėliojo V. Vitkienė. Ji pasakojo, kad kiekvieną vasaros savaitę vyks po 5-8 renginius bendruomenėse, o viso to kulminacija bus rugsėjo 7 d. vyksiantis „Fluxus festivalis“. Pernai vasarą debiutavusio renginio metu 22 minutėms buvo uždarytas Parodos kalnas, į kurį visi norintys buvo kviečiami įkopti ar įriedėti kuo kūrybiškiau. Šiemet užkopusiems į Žaliakalnį „fluxus“ stiliumi čia pat Ąžuolyne bus surengtos kūrybinės dirbtuvės – tikimasi, kad vakaras Ąžuolyne bus ilgas.
Nors vien vasarą Kaune ir Kauno rajone įvyks beveik 100 renginių po „Kaunas 2022“ vėliava, organizacijos vadovė radijo eteryje jau anonsavo ir rudens veiklas. Spalį laukia kultūros sostinės programos „Atminties biuras“ inicijuotas Istorijų festivalis, kurio tikslas – atversti ir tuos istorijos puslapius, kurie buvo išplėšti, aplieti ar kitaip sunaikinti ir pamiršti. Pavyzdžiui, Kauno gete veikė orkestras, kuris ne tik atliko klasikinius kūrinius, bet ir inicijavo naujų rašymą – čia pat, taip pat gete kalėjusių žmonių dvasią gelbstint nuo palūžimo. Planuojama, kad Kauno miesto simfoninis orkestras būtent šiuos, gete Vilijampolėje sukurtus kūrinius, ir atliks festivalio metu, jie bus pristatomi ir per asmenines geto kalinių istorijas.
„Istorijų festivalis skirtas siekti vieno svarbiausių mūsų programos tikslų. Tai suvokimas savo miesto kaip daugiakultūrės erdvės, tai atvirumo dialogui skatinimas, tai priešiškumo, emocinių barjerų mažinimas, skatinant toleranciją kitam. Tikimės, kad Kaunas iki 2022-ųjų ir po jų taps atviresniu, priimančiu įvairias nuomones ir įvairias tautas“, – pasakojo V. Vitkienė.
R. Zemkauskui paklausus, kaip į „Kaunas 2022“ galima įsilieti neskiriant viso savo laiko kultūros projektams, neapleidžiant pagrindinių veiklų, bet norint bent trumpam atitrūkti nuo kasdienybės, V. Vitkienė teigė, kad visi norintys yra laukiami bendruomenių susitikimuose Kauno mikrorajonuose ir Kauno rajono gyvenvietėse. „Be to, jeigu matote savo verslo sinergiją su Kultūros sostinės idealais, turite tam tikrą erdvę, kurios pilnai neišnaudojate ir galite ją pasiūlyti kad ir menininkų rezidencijoms ar užsiėmimams, taip pat galite tapti itin svarbia „Kaunas 2022“ dalimi“.
Nors iki oficialaus „Kaunas 2022“ starto – dar dveji su puse metų, jau dabar žinoma, kad šį projektą įgyvendins daug didesnis žmonių skaičius, nei dirba pačioje organizacijoje. „Planuojama, kad kartu dirbs daugiau negu 60 kultūros organizacijų iš Kauno ir Kauno regiono, taip pat visos Lietuvos, taip pat turėsime apie 300 partnerių visoje Europoje – tokie ryšiai leis suorganizuoti apie 60 pagrindinių renginių ir daugiau nei 300 smulkesnių įvykių“, – atskleidžia V. Vitkienė. Anot jos, būtent todėl jau dabar organizuojami tokie susibūrimai, kaip Europos kultūros sostinės forumas, kuriame kitų šalių atstovai dalinasi geraisiais pavyzdžiais ir tuo pačiu atranda Kauną, kaip stiprų partnerį. „Kaunas 2022“ radijo laidoje pabrėžė besitikinti, kad bene svarbiausias palikimas prabėgus 2022-iesiems bus itin glaudūs, aktyvūs ir visapusiškai naudingi ryšiai Kauno ir Lietuvos kultūros sektoriuje.
„Tikiu, kad 2022-ieji suvienys – atrasime Kauną savyje, susitiksime su jo istorija akis į akį, visa jo ir savo esybe įsisąmoninsime, kad esame daugiasluoksnės Europos kultūrinės tradicijos dalis“, – baigdama pokalbį „LRT Klasika“ eteryje sakė „Kaunas 2022“ vadovė V. Vitkienė.
Nuotraukų autorius: Deivis Slavinskas