G. Jovaišos nuotr.

Rugsėjo 8 d. sugrįžta Kaunas 2022“ projekto metu užgimęs „Fluxus festivalis tradicija, be kurios Kauną jau sunku įsivaizduoti. Netikėčiausi kostiumai, kopimas į Parodos kalną ir ten laukiantys kultūriniai siurprizai vienam vakarui ir vėl suburs tūkstančius ištrūkti iš kasdienybės nusiteikusių žmonių. Šiemet teigiame, kad Fluxus yra vaistas nuo visų ligų, pasakoja renginio organizatoriai. Ir tuo, laukiant jau šeštąjį kartą vykstančio festivalio, nesunku patikėti. 

Fluxus – XX amžiaus septintajame dešimtmetyje susikūręs tarptautinis menininkų judėjimas, kuriam būdinga ironija, paprastumas, eksperimentavimas. Fluxus pradininkas Jurgis Mačiūnas gimė būtent Kaune, tad simboliška, jog „Kaunas 2022“ bendruomenių programos „Fluxus Labas!“ pradėto festivalio idėja ir gimė būtent šiame mieste.  

Fluxus festivalis turi paprastą ir su šypsena į gyvenimą siūlančią pažiūrėti formulę pasidabinę savadarbiais kostiumais, žmonės netikėtais būdais kopia į Parodos kalną, o ten bendrystę švenčia stebėdami meninius pasirodymus. Per penkerius festivalio gyvavimo metus, buvo galima išvysti visko – nuo kojūkininkų, žonglierių ir orkestrų pasirodymų iki kosmonautais, milžinais, mėgstamų filmų herojais – pasidabinusių kauniečių. Originalus sumanymas mieste atrado savo vietą – 2022–iais, Kaunui švenčiant Europos kultūros sostinės titulo metus, į kalną kopė jau beveik 5000 žmonių. 

M. Plepio nuotr.

„2018 m., organizuojant pirmąjį festivalį, pavyko suburti apie 500 žmonių. Girdėjau, jog prikalbinti ir įtikinti žmones kopti uždaryta Parodos gatve atbulomis, šuoliuojant ar nešant stalą, sklidiną vaišių, buvo tikrai nelengva. Nuo kitų metų, festivalis pradėjo vykti naktį ir į jį susirinko daugiau nei dvigubai daugiau dalyvių. Kasmet įdomu, kada bus tie metai, kai surinksime visus fluxus žmones į vieną vietą, nes kol kas festivalis tik auga savo dalyvių skaičiumi ir tai yra labai džiugu, – pasakoja viena iš festivalio organizatorių, Kauno menininkų namų direktorė Simona Savickaitė. 

Šiemet festivalio organizatoriai pasitinka teiginiu, jog fluxus – vaistas nuo visų ligų.  

„Kadangi fluxus yra juokas, išėjimas iš kasdienybės bei rutinos, mokėjimas žaisti ir mėgautis gyvenimu – tikime, jog visas ligas ir sunkumus galime įveikti žvelgiant į pasaulį per fluxus akinius. Šių metų dalyviai bus pakviesti į Jurgio Mačiūno skverą, kuriame „pacientus“ pasitiks Jurgio Mačiūno registratūra. Užsiregistravę ir gavę receptą kopsime kalnu – kopimas šiais metais akcentuojamas ypatingai, tad kopsime dar spalvingiau ir interaktyviau. Kalno viršuje dalyvius pasitiks fluxus reivo kabinetas, kur galėsime pasidžiaugti įveikę iššūkius, išlaisvėję ir įgavę daugiau fluxus judėjimo dvasios.  

M. Plepio nuotr.

Festivalis kasmet kinta, tad ir šiais metais jis bus kitoks – daugiau akcentuojama režisūrinė pasakojimo linija, kalno viršuje dalyvius pasitiks dar niekada nematytas, specialiai „Fluxus festivaliui paruoštas instrumentinės ir elektroninės muzikos, teatro bei šokio pasirodymas, – festivalio programą atskleidžia S. Savickaitė. 

Anot organizatorių, tokių festivalių kaip šis – skatinančių žmonių kūrybiškumą, bendruomeniškumą, padedančių išlaisvėti – Kaune dar nėra labai daug. “Gera matyti kaip „Fluxus festivalis tampa miesto tapatybės, identiteto dalimi. Man tai yra viena geriausių patirčių gyvenime, kurioje sutikau nuostabių, nuoširdžių, Kauno miestu tikinčių ir jam atsidavusių žmonių, – pasakoja S. Savickaitė.