M. Plepio nuotr.

Mitinio Kauno Žvėries skulptūra, „Fluxus festivalis“, bendruomenės erdvė „Parakas“, gatvės meno kūrinys „Lėja Golberg“ ar garso instaliacija „Tabalai“ – tai tik maža dalis visame mieste ir Kauno rajone išsibarsčiusių objektų ir renginių, kuriuos, švenčiant Europos kultūros sostinės metus, sukūrė bendruomenės ir profesionalūs menininkai iš viso pasaulio.  Projekto palikimą mieste ir rajone nuo šiol sistemiškai gali atrasti ir tyrinėti kiekvienas. Laisvės alėjoje esančiame Turizmo informacijos centre įsikūrė „Kaunas 2022“ ekspozicija, kurioje – visus projekto objektus talpinantis žemėlapis ir svarbiausio kultūrinio reiškinio šalyje prisiminimai.

108 kultūrinės stotelės – 14 festivalių, 17 skulptūrų, 36 gatvės meno kūriniai, 24 instaliacijos, daugybė tęstinių parodų ir bendruomenės erdvių – tokiais skaičiais galima pristatyti dalį „Kauno – Europos kultūros sostinės 2022“ rezultatų.

„Kaunas 2022“ siekė burti bendruomenes, į miestą ir rajoną nešti kultūrinius pokyčius, o svarbiausia – kurti pasididžiavimo ir džiaugsmo savo miestu jausmą. Žmonės lankė renginius, kūrė festivalius, meno objektus, organizavo įvairiausias iniciatyvas. Į projektą įsitraukė ir bent kartą renginiuose sudalyvavo net 2.4 milijonai žmonių. Visgi esame linkę greitai užsimiršti, todėl norisi užfiksuoti, rodyti ir priminti, ką visi kartu sukūrėme Europos kultūros sostinės metais, – pasakoja „Kaunas 2022“ rinkodaros vadovė Gerda Titovė.  „2021–iais kilo idėja apjungti „Kaunas 2022“ biurą su Turizmo informacijos centru. Nuo 2022–ųjų kartu dalinomės namais, kuriuose miesto svečiai galėjo gauti ne tik  su turizmu susijusios informacijos, bet ir visą puokštę kultūrinės programos rekomendacijų. Būtent šioje vietoje net kelerius metus kūrė ir dirbo visa „Kaunas 2022“ komanda. Tad klausimų, kur įkurti projekto palikimo ekspoziciją – nekilo“. 

M. Plepio nuotr.

Anot G. Titovės, nors idėjų kaip įamžinti projekto palikimą buvo įvairių, pasirinktas funkcionalus, patogus ir turistams aktualus būdas, kurio svarbiausias akcentas – unikalus žemėlapis su svarbiausiais projekto metu sukurtais objektais ir tebegyvuojančiais renginiais. Kiekvienas užsukęs į TIC juos gali tyrinėti pasinaudojęs išmaniuoju telefonu – nuskaičius QR kodą galima rasti naudingos informacijos, aprašymų ir tikslias objekto koordinates. Aplankyti projekto metu sukurtus kūrinius ir renginius galima pagal 6 kategorijas, o žemėlapis aprėpia įvairias Kauno ir Kauno rajono vietas – keliauti kviečiama nuo Šančių iki Karmėlavos, nuo Žaliakalnio iki Samylų. Ekspozicijoje taip pat įkūrė skaitykla su visomis „Kaunas 2022“ iniciatyva išleistomis knygomis, galima pamatyti vykusių renginių video medžiagą. 

„Norėjome, kad žmonės supažindintų, pamatytų ar prisimintų tai, kas buvo įgyvendinta, o svarbiausia, jiems aktualiausius objektus aplankytų gyvai. Žemėlapio gamybos procesas truko maždaug 6 mėnesius. Dirbome kartu su architektais, kurie suprojektavo ir ofiso interjerą. Žemėlapis skaidrus, atspaustas ant į organinį stiklą panašios medžiagos, kad erdvė vizualiai nesumažėtų. Žemėlapio siena išlenkta bangomis, tad nemažai nerimo kėlė klausimas, ar stiklas nelūš. Visgi idėją įgyvendinti pavyko. Sunkiausia dalis buvo sukaupti medžiagą – reikėjo labai kruopščiai atrinkti mūsų komandos sukurtus objektus, bendrauti su kuratoriais, tikslinti koordinates. Visko per tuos metus buvo tiek padaryta, kad ir patys nespėjome daug ko pamatyti – kuriant žemėlapį atėjo noras su visais objektais susipažinti iš naujo. Labai geras jausmas žinoti, kad „Kaunas 2022“ ne tik ėjo ir praėjo, bet ir miestui tiek daug paliko“, – džiaugiasi G. Titovė. 

Kaunas 2022“ ekspoziciją ir žemėlapį galima pamatyti užsukus į Laisvės al. 36 įsikūrusį TIC, pirmadieniais-penktadieniais nuo 9 iki 18, šeštadieniais nuo 10 iki 16 ir sekmadieniais nuo 10 iki 15 val.

M. Plepio nuotr.