Lygiai prieš metus Kaunas žengė į svarbiausią istorijoje kultūrinį etapą – būtent sausio viduryje programa „Sukilimas“ buvo atidaryti Europos kultūros sostinės metai. Naujomis patirtimis šiandien jau gyvena kiti trys Europos miestai – kultūros sostinių žemėlapis šiais metais veda į Vesprėmą, Elefsiną ir Timišoarą.
Rumunijos, Graikijos ir Vengrijos miestai jau visai netrukus patirs tai, kuo Kaunas ir Lietuva gyveno 2022 m. – Kultūros sostinės titulas suteikia ne tik galimybę įgyvendinti turtingas kultūrines programas, skatinti turizmą, bet ir auginti kultūros poreikį, o į procesą įtraukti įvairių kultūros sektorių atstovus. Projektuose dalyvauja tūkstančiai menininkų, institucijų, savanorių ir piliečių.
Kultūros sostinės metus praėjusį savaitgalį jau pradėjo Vesprėmas, vasario 4 d. prasidės Elefsinos programa, o vasario 17 d. titulo pradžią švęs Timišoara.
Vesprėmo programa savaitei nukels į Kauną
Europos kultūros sostinės atidarymas Vesprėme prasidėjo sausio 21 d. Jau šeštadienio rytą duris atvėrė miesto muziejai ir galerijos – visą savaitgalį čia buvo galima ne tik aplankyti parodas, bet ir sudalyvauti specialiuose turuose.
Laukiamiausias savaitgalio renginys – oficiali atidarymo ceremonija – vyko vakare, trijose miesto vietose, o valandą trukusį muzikos, šokio, šviesų ir milžiniškų projekcijų pasirodymą stebėjo tūkstančiai žiūrovų. Magišką, svajingą, o kartu šiek tiek groteskišką ir humoristinį reginį žadėję organizatoriai atidarymui subūrė profesionalių menininkų komandą – šventę kūrė tarptautinius ir nacionalinius apdovanojimus pelnę choreografai, režisieriai, šokėjai, filmų režisieriai. Renginiui pasibaigus, elektroninės muzikos mylėtojai rinkosi į kitas naktinę programą siūlančias miesto erdves.
2023 m. Vesprėmas mini ne tik Europos kultūros sostinės metus, bet ir 200 metų nacionalinio himno jubiliejų. Tad atidarymo savaitgalio metu vyko ne tik teatro pasirodymai, kultūriniai pasivaikščiojimai, bet ir bendras himno giedojimas. Šiais metais Vesprėmas taip pat pasiryžo apkeliauti 25 šalių miestus – kas dvi savaites Vengriją aplankys ir parodas, pasirodymus bei renginius pristatys vis nauji skirtingų miestų menininkai ir kūrėjai. Jau nuo sausio 16 d. Vesprėmo gyventojų ir svečių dėmesys krypo į Lietuvos menininkus – Kaunui buvo patikėta pirmiesiems pristatyti tarptautinę programą. Vesprėme jau vyko Daumanto Lukošiūno ir „CinaMono“ koncertai, šią savaitę bus galima sudalyvauti kūrybinėse rašymo dirbtuvėse su Sandra Bernotaite, vyks Remio Ščerbausko fotoparoda bei modernizmo architektūrą pristatančio menininkės Aideen Barry filmo „Klostės“ rodymas.
Elefsinoje – dėmesys žmogui ir aplinkai
Netoli Atėnų įsikūrusi Elefsina – pramoninis miestas, taip pat viena žymiausių antikinio pasaulio kulto vietų, iš kurios kilęs Aischilas. Anot „Elefsina 2023“ organizatorių, tai miestas, kuriame susipina senovės pėdsakai, šiuolaikinio pasaulio transformacijos, darbo jėgos judėjimas ir pramonės bei kultūros raida. Visus šiuos aspektus ir tikimasi atskleisti daugiau nei 400 suplanuotų kultūrinių renginių. Dėmesys 2023 m. bus sutelktas į tris pagrindines ašis – žmogų ir visuomenę, darbą bei aplinką. Programoje suplanuoti 192 Graikijos ir 137 tarptautinių menininkų pasirodymai bei parodos.
Didysis atidarymo renginys vyks jau vasario 4 d. miesto pajūryje, kur susitiks sausumos ir jūros procesijos – simboliškai bus judama iš keturių Europos, Atikos bei paties miesto krypčių, o procesijos dalimi taps ir atvykstantys žiūrovai bei būsimi renginių lankytojai. Iki pat vėlyvo vakaro, Elefsinos miestas kvies į daugybę parodų, koncertų, vakarėlių ir kitų renginių visame mieste.
Nušvisti žadanti Timišoara
„Uždek savo šviesą“ – tokiais žodžiais Europos kultūros sostinės metus pasitikti žada Timišoara. Organizatoriai dalyvius ir lankytojus kviečia į simbolinę „mobilizaciją“ – drąsiai išreikšti savo vertybes ir išsklaidyti tamsą bei pasyvumą per kultūros skatinamus procesus.
Daugybę metų Timišora buvo įvairių tautų, religijų ir kultūrų centras. „Miestui pradėjus gyventi pernelyg ramiai ir konformistiškai – užsistovėjome“ – teigia programos kūrėjai. „Ne tik Europos kultūros sostinės titulu, bet ir programos atidarymo renginiais norime Timišoarai sukurti galimybę švęsti ir iš naujo atrasti savo dvasią. Timišoara turi drąsos ir atvirumo – tai puiki vieta eksperimentams ir bendradarbiavimui, nesvarbu, ar kalbame apie meną, technologijas, architektūrą, švietimą ar kultūrą apskritai.“
Atidarymo metu Timišoaroje susitiks muzikos atlikėjai ir grupės, vizualiųjų menų kūrėjai, vyks konferencijos, veiks įvairios parodos.