Mokslininkas, architektūros ir kultūros paveldo puoselėtojas, „Lego“ modelių kūrėjas. Toks yra vilnietis Rokas Mikšiūnas. Suderinęs, regis, nesuderinimas veiklas – mokslinį darbą ir pomėgį – Rokas sako, kad jie turi ir bendrų bruožų. Ir vienam, ir kitam reikalingas kruopštumas bei kantrybė.
Kviečia į dirbtuves
Gruodžio pradžioje R.Mikšiūnas kviečia į modernizmo interpretacijų dirbtuves ir ketina su „Lego“ konstravimu supažindinti išsamiau. „Kultūros sostinės pamoka: Sukonstruok modernizmą“. Taip pavadintos dirbtuvės vyks gruodžio 4 dieną (vaikams nuo 8 iki 15 metų) ir gruodžio 5 dieną (jaunimui nuo 16 iki 29 metų). Projekto partneris – „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“. „Sukonstruok tarpukario modernizmo pastatą“ idėja Rokui gimė konstruojant modelius ir dalyvaujant edukacinėje veikloje. Laisvalaikiu modeliuojami modernistinio stiliaus pastatai paskatino Roką dalintis sukauptomis žiniomis ir įgūdžiais, mat Lietuvoje trūksta „Lego“ edukacinių veiklų, o ypač dirbtuvių, skatinančių paveldo puoselėjimą. Projekto siekis – supažindinti jaunus žmones su modernizmo paveldu per interaktyvias dirbtuves. R.Mikšiūnas nėra oficialus „Lego Group“ partneris – edukacinės dirbtuvės yra vystomos jo paties iniciatyva.
Šis projektas taip pat yra skirtas kultūros ar meno kūrėjų individualiai kūrybinei veiklai vystyti ir jį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, vienas iš partnerių – „Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namai“. Dirbtuvės Vilniaus tarpukario modernizmo tema vyks gruodžio 11-12 dienomis. Rokas juokauja, kad dirbtuvėse nebus pažeidžiamas karantinas – mat konstruoti galima ir virtualiu būdu. „Dirbu su specialia programa Studio 2.0, kuri ypatinga tuo, jog leidžia kompiuteriu konstruoti „Lego“ modelius. Tai ypač aktualu tokių dirbtuvių metu“, – sakė R.Mikšiūnas.
„Sukonstruok tarpukario modernizmo pastatą“ dirbtuvių tikslas – supažindinti vaikus ir jaunimą su modernizmo architektūros elementais, kurti emocinį ryšį su išskirtiniais tarpukario pastatais per kaladėlių dirbtuves. Šiose dirbtuvėse lankytojai gilins žinias apie modernizmo bruožus, bandys juos atkurti naudodamiesi „Lego“ modelių programa.
Paruošęs dviejų pastatų instrukcijas
Užsiėmimuose bus akcentuojami modernistinės architektūros elementai: apvalūs langai, suapvalinti kampai, ritminga vertikalių ir horizontalių linijų sąveika, simetriškų ir asimetriškų pastatų fasadų dizaino principai. Dalyviai bus skatinami įgytas žinias pritaikyti ir praktiškai, kartu bus puoselėjamas jų kūrybiškumas, lavinami erdvinio mąstymo įgūdžiai.
„Pirmose dirbtuvėse supažindinsiu su pačia programa, konstravimo principais. Taip pat pasikalbėsime apie tai, kodėl yra svarbi tarpukario architektūra. Esu paruošęs dviejų pastatų instrukcijas: Kazimiero Škėmos ir Elijo Šneiderio namų. Kiekvienas dalyvis, vadovaudamasis jomis ir įvedant tam tikras „Lego“ detales, išmoktų naudotis programa ir sukonstruotų paruošiamąjį modelį“, – sakė Rokas.
„Sukonstruok tarpukario modernizmo pastatą“ dirbtuvių ciklas tęsis iki 2021 sausio pabaigos. Pasak R.Mikšiūno, konstruoti iš „Lego“ kaladėlių galima tiek virtualiai, tiek realiai. Tačiau, jei darbą pirma sukuri kompiuteriu, vėliau, norint jį sukonstruoti realiai, lengviau suskaičiuoti, kiek ir kokių detalių reikia. Vieno pastato modelio aukštis būna apie 10 centimetrų.
Architektūra – tik pomėgis
Pats R.Mikšiūnas gimė ir augo Vilniuje, tačiau kiekvieną kartą, apsilankęs Kaune, nepaliaudavo žavėtis Kauno modernizmo architektūra. Įkvėptas žymių tarpukario architektų – Le Corbusier ir Franko Lloydo Wrighto – Rokas ėmė fotografuoti modernistinio paveldo perlus Italijoje, Izraelyje, Ispanijoje ir kitose šalyse.
Tiesa, architektūra Rokui – tik pomėgis. Doktorantūros studijas inovatyvios medicinos centre neseniai baigęs R.Mikšiūnas atlieka mokslinius tyrimus su kamieninėmis ląstelėmis. „Esu mokslininkas. Tačiau šios dvi veiklos – mokslinė ir „Lego“ – turi panašumų. Laboratorijoje aš iš tiesų daug krapštausi, dirbu su ląstelėmis, regentais. Tai yra gana kruopštus darbas. O konstravimui taip pat reikia kruopštumo“, – sakė R.Mikšiūnas.
Vienam modeliui – kelios savaitės
Jau dvejus metus iš eilės jis savanoriauja atviros architektūros festivalyje „Open House Vilnius“, kur ruošia ir veda ekskursijas. Visų pirma Roko akiratyje atsirado architektūra, ir vėliau – „Lego“. „Architektūra intensyviai domiuosi nuo 8 klasės. Žinoma, pradžioje gilinausi mažiau ir ši mano kelionė buvo gana ilga. Įtaką tam padarė, manau, mama, o mano senelis buvo architektas. Buvo tarpsnis, kai domėjausi laikmečio iki Pirmojo pasaulinio karo architektūra.
Esu žmogus, kuris mėgsta krapštytis, mėgstu gilintis ir esu smulkmeniškas. Prieš tai, pavyzdžiui, lanksčiau origami. Taip nutiko, kad pomėgį architektūrai įprasmino „Lego“. Gavau dovanų, ir taip prasidėjo – pamačiau, kad pastatus galima sukonstruoti“, – pasakojo R.Mikšiūnas. Kalbėdamas apie ateities planus R.Mikšiūnas sakė, jog norėtų pristatyti visus savo modelius – surengti jų parodą.
„Sukonstruoti vieną pastatą užtrunka laiko. Didžiausias iššūkis yra atitaikyti namo proporcijas, kad jis nebūtų pernelyg platus ir didelis, kad būtų kuo realistiškesnis. Ir tai užtrunka. Prie vieno modelio savo laisvu metu dirbu kelias savaites“, – kalbėjo R.Mikšiūnas.
Pastatas turi daug apvalių formų
Jaunasis „Lego“ dizaineris taip pat ketina atkurti Kaune, Donelaičio gatvėje, esantį išskirtinės architektūrinės vertės ir dizaino Prano Gudavičiaus bei Aleksandros Iljinienės namą. Tiesa, konstruoti jį nebus lengva – šis modernistinės architektūros pastatas turi daug apvalių formų. Kai darbas bus užbaigtas, jis kartu su kitų konstruktorių darbais iš viso pasaulio varžysis „Lego Ideas“ platformoje.
„Tai reiškia, jei darbas sulauks 10 tūkst. patiktukų, jį įvertins „Lego“ kompanija. Jei modelis jiems patiks – gali būti, kad jis bus pasirinktas masinei gamybai. Žinoma, konkurencija yra didelė, mat į šią platformą darbus kelia konstruktoriai iš viso pasaulio. Tačiau architektūros darbų ten nėra daug“, – 15min pasakojo R.Mikšiūnas. Unikalus, Kauno modernizmo architektūros dvasią atspindintis „Lego“ modelis garsins Kauno kaip Europos kultūros sostinės vardą pasaulyje, o galbūt, jei sulauks reikiamo balsų skaičiaus, taps oficialiu „Lego“ rinkiniu.
Rokas sako, kad jei jam pasisektų, tai būtų ne Lietuvos ir Kauno vardų garsinimas, tačiau ir supažindinimas su modernistine architektūra. Ypač daug tokių pastatų yra Kaune, o 2017 metais Kauno tarpukario architektūra buvo įtraukta į UNESCO preliminarųjį paveldo sąrašą. Tai miestui atvėrė kelią pradėti rengti nominaciją į Pasaulio paveldo sąrašą. „J. ir A.Iljinų namą pasirinkau dėl to, kad šis pastatas yra žinomas ir tarptautiniu mastu. Jį konstruoti man yra didelis iššūkis visų pirma dėl apvalių formų“, – sakė R.Mikšiūnas.
 
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=mEw17LxFi9c[/embedyt]
 
Teksto autorė – Jurgita Lieponė, „15min“ žurnalistė. Tekstą portale 15min.lt galite rasti čia.
Nuotr. iš asmeninio R. Mikšiūno archyvo