Miestas gyvas tada, kai jame kuria ir žaidžia žmonės. Šeštadienio vakarą Kaune finišavo tradiciniu tampantis Fluxus festivalis, o spalvingiausias ir triukšmingiausias festivalio akcentas – kopimas į Parodos kalną – sukvietė ne tik šimtus dalyvių, tačiau ne ką mažiau ir žiūrovų.

Kuo keisčiau įkopti į Parodos kalną – tokia esminė penkiolika minučių trunkančio lipimo esmė. Trečius metus vykstantis renginys šiemet sukvietė maksimalų skaičių dalyvių – 400. Nors pernai ir užpernai jų buvo gerokai daugiau, šiais metais dalyvių skaičių teko riboti dėl koronaviruso situacijos, o festivalio dalyviai į viršų kopė ne visi iš karto, tačiau grupėmis. Nepaisant to, teko tilpti į laiko limitą – penkiolika minučių, mat tik šiam laikui Parodos kalnu buvo draudžiamas eismas.
Festivalio dalyviai: kopimas į kalną – vienybės jausmas
Festivalio dalyviai ir šiemet nestokojo išmonės: lipo pasišokinėdami, raudonu kilimu, vienas kitą nešdami, šokdami. Kaunietis sportininkas Augustinas festivalyje dalyvauja antrus metus, tačiau, kaip sakė pats, pirmą kartą į kalną kopė kaip stovi, tai yra – nepasiruošęs. Šį kartą Augustinas į kalną nešė ir 16-os kilogramų svarmenį.
„Ką šis renginys suteikia? Galbūt vienybės jausmą. Pats esu augęs menininkų šeimoje, manau, kad festivalio esmė – kad nematomi žmonės būtų pamatyti. Pavyzdžiui, pats pamatai, kad tavo kaimynas, su kuriuo gal nesi pažįstamas, yra čia. Tai vienybė – juk mes esame ne tokie ir skirtingi. Aš esu tikras kaunietis, myliu Kauną, ir šitas miestas yra mano ir man“, – sakė Augustinas.
Dvi sesės – Zita ir Ieva – į festivalį atvyko pasidabinusios sidabro spalvos ateivius primenančiais kostiumais. Abi jos čia – pirmą kartą. „Aš tik šiemet atsikrausčiau į Kauną, čia studijuosiu. Ir iš karto susidomėjau, kas Kaune vyksta“, – sakė Ieva. „O aš į šią avantiūrą leidausi. Buvau girdėjusi ir anksčiau, kad toks festivalis vyksta, tačiau dalyvauju pirmą kartą“, – kalbėjo Zita. Kostiumus merginos pasigamino kone paskutinę akimirką, atėjusios į Santakos parke vykusias kūrybines dirbtuves. „Kostiumus dirbtuvėse buvo siūloma gamintis iš įvairių medžiagų, kurios skirtos išmetimui. Pasirodė, kad mes į dirbtuves atvykome vienos paskutiniųjų, tad kas buvo – iš to ir gaminom“, – kalbėjo Zita ir Ieva.
Šokių klubo „Viena linija“ šokėjos festivalyje dalyvauja jau trečius metus iš eilės. „Mes esame šio renginio fanės. Apskritai: tokiuose renginiuose mes pačios pirmos. Mus traukia dalykai, kurie tarsi pakelia aukščiau žemės“, – juokėsi šokių klubo vadovė Renata. Festivalyje dalyvavo ir grupė mokinių iš KTU inžinerijos licėjaus, esančio Vaidoto gatvėje. „Turime teatro grupę. Mums mokytoja sako: dalyvaujam, ir mes labai entuziastingai sutikome. Mūsų idėja: eisim raudoną podiumu, visi kaip žvaigždės. O pagrindinė mūsų žvaigždė – „Mis Corona 2020“, – kalbėjo mokiniai.
Festivalis kviečia švęsti bendruomeniškumą
Spalvinga ir keista eisena nėra tik kopimas į kalną, kartu tai – ir bendruomenės šventė, tai – kopimas iš laikinosios į šiuolaikinę sostinę.
„Mes išties švenčiame bendruomeniškumą. Gaila, kad dėl įvairių ribojimų šiemet ant Parodos kalno, kaip pernai, negalėjo pasirodyti ir prisistatyti bendruomenės. Pernai mes kvietėme kiekvieną bendruomenę parodyti tą, ką jie turi. Šiemet to nebuvo, bet sukūrėme fluxus filmuką. Prieš festivalį važiavome per visas miesto seniūnijas ir filmavome. Tad šį filmuką ir pamatė festivalio dalyviai. Tai – tarsi priminimas, kad nors šiuo metu ir negalime būti kartu, bet vis tiek esame bendruomenė“, – sakė renginį organizavusio „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendruomenių programos „Visi kaip vienas“ kuratorė Greta Klimavičiūtė-Minkštimienė.
Puoštis fluxiškais kostiumais ir fotografuotis šalia ant Parodos kalno esančio ekrano buvo galima jau iš anksto: dvi dienas fotografas fiksavo visus, spėjusius pasipuošti fluxiškais kostiumais, o renginio dieną dalyvių nuotraukos buvo rodomos ekrane.
Kalbėdama apie tai, kodėl kauniečiai trečius metus iš eilės taip gausiai įsijungia į spalvingas ir keistas eitynes, G.Klimavičiūtė-Minkštiminė svarstė, jog visų pirma yra smagu atsidurti gatvėje, kur paprastai būna nemažas automobilių srautas: „Taip pat žmonės gali save išreikšti kaip jie nori. Žmogus užsideda kaukę ir tampa personažu, gali pasileisti plaukus ir daryti ką nori. Pašėlioti vieną naktį Kaune – labai smagu. Džiugina, jog yra žmonių, bendruomenių, dalyvaujančių jau trečius metus iš eilės – festivalis auginasi savo auditoriją.“
Organizacija iš Jungtinės Karalystės „Walk the Plank“ bei režisierė Liz Pugh drauge su „Kaunas 2022“ programa „Fluxus Labas!“ subūrė menininkus ir miestiečius specialiai „Fluxus festivalio“ kūrybinei programai. Jos dalyviai kūrė festivalio meninę dalį ir Fluxus judėjimo įkvėptus kostiumus.
Pakilus į Parodos kalną šventė tęsėsi Sporto gatvėje, kuri buvo nusėta keistais fluksiškais dalykais, viršuje dalyvius pasitiko deganti instaliacija, improvizuotas šokio teatro „Aura“ šokėjų pasirodymas, o festivalį baigė šviesų šou.
 
Teksto autorė – Jurgita Lieponė, „15min“ žurnalistė. Tekstą portale 15min.lt galite rasti čia.
A. Aleksandravičiaus nuotr.