Kaune ir Kauno rajone tęsiasi projektas „Kultūra į kiemus“, kai įvairių sričių menininkai savo kūryba dalinasi daugiabučių kiemuose, o žiūrovai pasirodymus stebi pro langus ar balkonus. Šį antradienį namuose laiką leidžiančius Šilainių gyventojus nudžiugins Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings.
„Viską labai greitai susiplanavom, viską reikia labai greitai padaryti“, – sako J. Didžiulis. Tiek su grupe „Inculto“, tiek su E. Jennings jam tekdavo koncertuoti įvairiose renginiams nepritaikytose erdvėse. Karantino metu šeimyninis duetas įrašė dainą „Stop, atgal!“, taip žaismingai primindamas apie socialinį atstumą.
Muzika – emocinė paslauga
„Kultūra į kiemus“ – „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ kartu su bendruomenių programa „Fluxus Labas!“ ir projekto pagrindiniu rėmėju „Švyturys nealkoholinis“ inicijuotas naujas, karantino laikotarpiui skirtas projektas.
Stebėti J. Didžiulio ir E. Jennings pasirodymą bus galima ir internetu – koncertas bus tiesiogiai transliuojamas „Kaunas 2022“ feisbuko paskyroje.
Kaip sakė J. Didžiulis, jis labai palaiko visas iniciatyvas, kurios skirtos tenkinti emocinius klausytojų poreikius.
„Nes visų pirma mes teikiame ne garso pasaugą, o emocinę paslaugą garsų pavidalu. Mes suteikiame žmonėms džiaugsmo, vienybės jausmą, badome surasti būdą perduoti bendrumo jausmą, o garsas yra tiesiog priemonė, tai – antrinis momentas“, – kalbėjo J. Didžiulis.
Stebėdamas kolegų pasirodymus kiemuose J. Didžiulis tuo pat metu ieško idėjų, kaip šiuos koncertus paversti dar geresniais ir kokybiškesniais.
„Bet svarbiausiai šiuo atveju yra tiesiog imti ir daryti. Dabar ne tik muzikoje reikia drąsos išbandyti naujus dalykus. Todėl sveikinu, kad tai daroma, kad daroma tai, kas sudėtinga. O tai yra sudėtinga. Labai panašiai būtų paėmus žuvį jai pasakyti: žiūrėk, tau šiuose vandenyse blogai, todėl išmok ropoti. Pirmi bandymai nebūtų grakštūs, jie tiesiog tokie negali būti. Bet iš to atsiranda evoliucija“, – kalbėjo J. Didžiulis.
Netradicinės erdvės – nauji įspūdžiai
Įvairių netradicinių erdvių nevengiantis atlikėjas tiek su grupe „Inculto“, tiek su Erika yra koncertavęs įvairiose netikėtose vietose.
„Stengiamės išeiti iš tradicinių muzikos erdvių tam, kad ieškotume naujų įspūdžių. Mes tą mokame, mes tą darome gerai. Aš esu koncertavęs ir lėktuvuose, ir po vandeniu, ir laivuose, ir ofisuose, ir striptizo klubuose. Visur. Ir man tai labai patinka. Sunkiau, žinoma, iš to uždirbti pinigus“, – juokėsi J. Didžiulis. Tačiau „Kultūra į kiemus“, sako Jurgis, yra ne apie muzikantų uždarbį. Taip, kaip ir sudėtingomis sąlygomis bei negalvodami apie atlygį dabar dirba medikai, taip ir menininkai šiuo metu labiau nori prisidėti prie geros žmonių savijautos, nuotaikos, padovanoti emociją.
„Aš labai tikiuosi, kad daugiau muzikantų pradės kažką panašaus daryti“, – kalbėjo J. Didžiulis.
Kalbėdamas apie netradicines erdves ir vietas koncertams J. Didžiulis sako, kad jos įdomios visų pirma dėl to, jog keičiasi dėmesio dinamika: „Kitaip tariant, tada tavo ryšys su žiūrovu, klausytoju yra visai kitoks.
Pavyzdžiui, nėra nieko sunkiau nei paimti praeivio gatvėje dėmesį. Tai sudėtinga. Kaip, tarkim, išleisti karį į lauko mūšį vien su peiliu, kad šis nugalėtų visa batalioną. Tai yra didelis darbas, bet man patinka, man įdomu.
Kalbant ne tik apie muziką, dabar mes gyvename keistomis aplinkybėmis. Iššūkių metas. Juos reikia priimti kaip progą kažko išmokti, kaip progą surasti naujus formatus“, – sakė J. Didžiulis.
Situaciją priima su dėkingumu
Karantinui, sako J. Didžiulis, jis ruošėsi jau iš anksto. „Galiu pasakyti, kas mane išgelbėjo. Visų pirma, jau metų pradžioje sau pasakiau, kad viską priimsiu su dėkingumu, kad Visata nori mane kažko išmokyti. Galvoju, kad net nesėkmės yra tam tikras palaiminimas.
Mačiau, kad bus sudėtinga, bet nebuvau iš tų žmonių, kurie bandė ieškoti paaiškinimų arba neigti. Aš supratau, kad mes nedirbsime mažiausiai pusmetį, o gal net metus“, – kalbėjo J. Didžiulis.
Atlikėjas visų pirma susitvarkė savo namų ūkį, susimažino išlaidas. Kaip sako pats, teko ruoštis ir psichologiškai, ir finansiškai, ir fiziškai.
„Ir ieškoti finansinių galimybių. Radau kitų darbų, kuriuos galiu dirbti online. Antra, kas yra labai svarbu – iššūkius priimti kaip galimybę. Tai mums padėjo.
Taip pat manau, kad kai esi pozityviai, bet ne naiviai optimistiškai nusiteikęs, sau sakai: taip, bus sudėtinga, bet ką mes galime iš to išpešti? Nereikia manyti, kad viskas bus geriau be mūsų pastangų. Todėl reikia tikėti mūsų gebėjimu gerinti sąlygas“, – sakė J. Didžiulis.
Pirmoji patirtis – „Cirkuliacija“
Kauno miesto ir rajono kiemuose pasirodymus rengia įvairaus žanro menininkai. Vieni iš tokių – praėjusią savaitę Užliedžiuose pasirodę oro akrobatai Konstantin ir Elena Kosovec.
„Man tai nėra pirmoji patirtis, kažką panašaus esu daręs šiuolaikinio cirko festivalio „Cirkuliacija“ metu. Ten buvo didesni projektai, vyko ir kūrybinės dirbtuvės, tačiau žiūrovai pasirodymus taip pat stebėjo iš balkonų.
Kas kitaip dabar? Dabar tai yra gryno oro įkvėpimas tau pačiam, nes apie pusantro mėnesio jau esi namuose ir nežinai, kada bus galimybė pasirodyti publikai“, – kalbėjo K. Kosovec.
Pasak K. Kosovec, šis projektas taip pat parodo, kad net ir karantino sąlygomis viskas yra įmanoma. Techniškai surengti tokį pasirodymą kiemuose oro akrobatams taip pat nebuvo sudėtinga, mat yra pasirodymams naudojama speciali konstrukcija. Vienintelis, ko reikėjo – kad tądien nelytų.
Kalbant apie karantiną pašnekovas sako, kad kaip tik šiuo metu turėjo išvykti į kūrybines dirbtuves užsienyje, tačiau šių planų teko atsisakyti. Dar vienas nepatogumas – uždarytos sporto salės, o oro akrobatams būtina nuolat palaikyti fizinę formą.
„Sudėtinga. Tenka pagal galimybes treniruotis namuose arba lauke, tačiau tik minimaliai, o formos palaikymas yra labai svarbus. Kūnas – pagrindinis darbo įrankis“, – sakė K. Kosovec.
Koncertai – proga susitikti su publika
Violončelininkui Justui Kulikauskui praėjusią savaitę teko koncertuoti Raudondvaryje.
„Nors per visą mano muzikanto karjerą buvo visko ir teko koncertuoti visur, bet karantino proga surengti tokį pasirodymą buvo įdomu. Žmonės klausėsi iš balkonų, jie išsiilgę renginių ir buvo labai šilta atmosfera“, – sakė muzikantas.
Kaip ir kiti jo kolegos, J. Kulikauskas pritaria, kad šiuo metu tokie koncertai ar pasirodymai svarbūs ne tik žiūrovams, tačiau ir atlikėjams. Jie tampa proga susitikti su publika. „Juk mums, visiems muzikantams, koncertai atšaukti. Todėl tai yra ir proga pabūti scenoje, nepamiršti savo įgūdžių, smagu ir žmonėms praskaidrinti dieną.
Per porą mėnesių atšaukta apie 15-18 koncertų, renginių. Dabar daugiausiai dirbu studijoje, prie savo kūrinių, prie kitų darbų. Vasarą buvo planuotas albumo pristatymas, kurį teko nukelti. Niekas nežino, kiek truks karantinas, gali būti, kad iki gruodžio iš viso nebus koncertų“, – kalbėjo J. Kulikauskas.
Vieni pirmųjų ėmėsi organizuoti koncertus kiemuose
Kauno miesto ir rajono daugiabučių kiemuose kelis kartus per savaitę pasirodymus rengia įvairių meno rūšių profesionalai: teatro, šokio, šiuolaikinio cirko, muzikos.
Linksmakalnyje, Garliavoje, Ringauduose, Akademijoje, Karmėlavoje, Neveronyse, Užliedžiuose ir Raudondvaryje koncertais gyventojus jau nudžiugino Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas, baritonas Raimondas Baranauskas, atlikėja ir dainų kūrėja Jurga Šeduikytė, atlikėjas Kazimieras Likša, muzikinis projektas „Girių dvasios“, elektroninės muzikos atlikėja Rūta MUR, duetas „Kamanių šilelis“, oro akrobatai Konstantin ir Elena Kosovec bei violončelininkas Justas Kulikauskas, šokėjas, choreografas Marius Pinigis.
„Kaunas 2022“ programos „Visi kaip vienas“ koordinatorė Simona Savickaitė sako, kad bemaž visi, kurie buvo kviesti, dalyvauti sutiko. „Kaunas 2022“ vieni pirmųjų Lietuvoje ėmėsi organizuoti koncertus kiemuose, o vėliau prie šios iniciatyvos prisijungė ir kiti Lietuvos miestai bei rajonai.
„Prasidėjus karantinui stengėmės greitai persiorientuoti prie pakitusios situacijos, tad kilo tokia mintis – jei žmonės negali „ateiti“ į renginius, tai kultūra gali ateiti pas juos. Džiugu, kad šis projektas padėjo pasiekti net tokius žmones, kurie kultūros renginiuose visai nedalyvauja arba neturi galimybės juos pasiekti.
Gyventojai yra itin entuziastingi ir paslaugūs, padeda apie koncertus informuojant kaimynus, dalinant kvietimus, pasirūpina elektra, mielai patraukia automobilius, kurių vietoje įrenginėjame koncerto aikštelę. Pats didžiausias iššūkis – kad žmonės liktų namie. Kiek tik galima, laikomės karantino taisyklių, skatiname žmones likti namie, nesiburiuoti.
Labai smagu, kai žmonės langus išpuošia įvairiausiais ornamentais, lietuviška atributika, šoka, linksminasi, dainuoja ar tiesiog mąsliai žiūri pro langą. Kai kurie net pasipuošia, stebi pasirodymą su savo augintiniais ar tiesiog mėgaujasi gerdami arbatą ir klausydamiesi muzikos savo balkone. Dažnai šio projekto metu matau vienas kitam bemojuojančius kaimynus, o tai parodo, kad ir karantino metu galime vienas kitam nusišypsoti, džiuginti“, – kalbėjo S. Savickaitė.
Pasak S. Savickaitės, šis projektas skatina ir žmonių pasididžiavimą savo vieta. „Kai žmonės dalinasi akimirkomis socialiniuose tinkluose, tiesiogiai iš renginio vietos skambina savo artimiesiems, jaučiasi, kad tai tampa labai svarbiu, įsimintinu įvykiu jų kasdienybėje“, – sakė S. Savickaitė.
Teksto autorė – Jurgita Lieponė, 15min žurnalistė. Tekstą portale 15min.lt galite rasti čia.
Nuotrauka Eriko Ovčarenko