Vilkijoje dirbantys menininkai, kartu su vietos bendruomene ilgai ieškoję būdų, kaip atskleisti šio miestelio unikalumą gyventojams bei svečiams, netrukus visus norinčiuosius pakvies į nepaprastą vaizduotės pasivaikščiojimą su menininkais bei dizaineriais. Ši, performatyvi ekskursija „Pastangos ir pasekmės“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ projekto „Šiuolaikinės seniūnijos“ dalis.

 „Pastangos ir pasekmės”  – netradicinė ekskursija, ir tikrai ne turistinis maršrutas.  Tai tarsi kelias laiku, kviečiantis įsivaizduoti, kokios istorijos tai buvo ar yra prisodrinta vieta.  Tai kelias, kurio turinys liks nežinomas dayviams iki pat vyksmo pradžios – belieka tikėti meno galia ir pasikliauti jos kūrėjais. Šia prasme, tai yra dvikryptis eismas: menininkai turi dėti daug pastangų, siekdami įtraukti dalyvius į kūrimą ir veiksmą,   o dalyviai turi su tam tikru nusiteikimu ir atvirumu pasitikti menininkus ir jų kūrinį. Tai taip labai svarbi meno prigimties dalis – jo misija kvestionuoti pasaulį, provokuoti ir inspiruoti, kelti įvairius klausimus ir nebūtinai pateikti į juos konkrečius atsakymus“ – sako„Kaunas 2022“ programos „Dizainas laimei“ kuratorė Jūratė Tutlytė.
Performatyvią ekskursiją kūrė režisierė Saulė Norkutė ir Performatyvaus dizaino asociacijos atstovai Dovilė ir Aurimas Gaižauskai bei dizaineris Simonas Kotovas, keletą mėnesių dirbę kartu su Vilkijos gyventojais. Kūrėjai nusprendė miestelio socialinį klimatą ir įvairius kasdienius vietinių rūpesčius apibendrinti, paversdami tai ekskursijos turiniu. Menininkai ieškojo bendros vizijos ir pasakojimo, kuris galėtų leisti visiems drauge persikelti į kitą perspektyvą ir pamatyti savo rezultatų atspindžius dabartyje. 
Performatyvus dizainas – tai naujoviška ir unikali tarpdisciplininė praktika bei sprendimo būdas, kai dizaino metodai yra papildomi specialiai atrinktomis scenos performatyvių menų praktikomis bei dalyvavimo strategijomis, siekiant socialinių pokyčių.  Pasitelkus režisūrą, judesį, vaidybą, taip pat šviesą, garsą ar judantį vaizdą praplečiamas galimų dizaino sprendimų laukas, o dizaineriai, atlikėjai ir stebėtojai tampa aktyviais proceso dalyviais ir bendrakūrėjais.
Ši ekskursija tai tarsi pakvietimas drauge dėti pastangas Vilkijos krašto labui ir stebėti šių pastangų vaisius pasekmes.  
Ekskursija vyks rugsėjo 24 d. 16 val. ir 18 val. 
Vilkija yra šiuolaikinė „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ seniūnija.