Prieš Kalėdas visų mintys sukasi apie tai, ką padovanoti artimiesiems. Garliavos, Lapių, Vandžiogalos, Rokų, Neveronių, Eigulių ir Šilainių gyventojai šiemet apdovanojo Kauną istorijomis, sukurtomis „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ inicijuotose kūrybinio rašymo dirbtuvėse „Pradėk rašyti dabar!“. 
Įveikiama kiekvienam
Spalio–lapkričio mėnesiais Kauno rajono bendruomenes pamilti rašymą kvietė Sandra Bernotaitė – publicistė, mentorė, rašytoja, išleidusi du romanus, novelių rinkinį ir studiją „Laisvojo rašymo elementai“.
„Susidomėjimas rašymu vis labiau auga. Prieš dešimt metų, kai pradėjau tinklaraštį „Grafomanija“, buvau kone vienintelis žmogus Lietuvoje, kuris viešai kalbėjo apie kūrybinį rašymą. Tuomet šią temą gaubė tyla, buvo ir pasipriešinimo. Manęs klausdavo: „Kaip gali mokyti dalyko, kurio neįmanoma išmokyti?“, – prisimena S.Bernotaitė.
Rašytoja teigė siekianti griauti pasenusį, tačiau tebeegzistuojantį stereotipą, kad rašyti gali tik labai intelektualūs, netgi taurūs ir dvasingi žmonės. Pasak jos, rašymu gali užsiimti visi be išimties, kūrybos taip pat galima išmokti.
„Šie rašymo kursai yra bandymas pasakyti žmonėms, kad kiekvienas yra kviečiamas rašyti. Rašymas apima daug įvairiausių žanrų. Tai nebūtinai romanas. Atėjusiems į dirbtuves sakau: pradėkite nuo laiško savo vaikaičiams arba ilgo laiško sau pačiam, sulaukusiam 16 metų. Romaną parašysite vėliau“, – šypsosi S.Bernotaitė.
Mitinio Kauno žvėries legenda
Dauguma žmonių į kūrybinio rašymo dirbtuves ateina neturėdami ankstesnės rašymo patirties. Vis dėlto, pasak S.Bernotaitės, po užsiėmimų jie išsineša įrodymą, kad gali rašyti.
Kauno rajone vykusiuose užsiėmimuose kartais būdavo suporuoti skirtingų kartų žmonės – pavyzdžiui, paauglys ir senjoras, vienu metu, parašydami po pastraipą ir apsikeisdami, per žaidimą užmiršę bijoti klaidų, jie sukūrė smagių pasakojimų.
„Pamirškite vidinę cenzūrą. Neieškome baigtinių istorijų. Pakabinkite herojų ant uolos krašto“, – susirinkusiuosius ragino S.Bernotaitė, primindama, kad nuo senų senovės, per istorijų pasakojimą vieni kitiems, perduodami išmintį iš kartos į kartą, žmonės kuria bendrą mitą. Šiuolaikinis mitas turi ir tikroviškų, ir magiškų elementų, nes pamename tik tas istorijas, kurios nepaprastos. Jei herojui nieko tokio nenutinka, tai ne herojus.
Garliavos, Lapių, Vandžiogalos, Rokų ir Neveronių bendruomenėms buvo pristatytas Mitinis Kauno žvėris. Renkama medžiaga, susijusi su pagrindiniu naujojo Kauno mito veikėju. Ieškomos įdomios detalės iš dirbtuvėse gimusių trumpų istorijų. S.Bernotaitė džiaugiasi atradimais: „Kartais tai būna vienas gražus sakinys, vienas ryškus vaizdinys ar personažas. Rišlių istorijų rasti šiame etape nesitikime. Šiuo metu jau esame surinkę 100 skirtingų pasakojimų.“
Kauno mito projektas bus auginamas iš istorijų, surinktų kūrybinio rašymo dirbtuvėse Kaune ir Kauno rajone. Jose dalyvavę ir rašymą jaukinęsi žmonės, sekdami, kaip gimsta naujasis pasakojimas apie Mitinį žvėrį, galės atrasti vieną kitą elementą iš savo pačių rašytų istorijų.
Rašymas – rimtas žaidimas
Pašnekovės įsitikinimu, šios dirbtuvės padeda suprasti, kad rašymas gali būti džiaugsmingas procesas, be saviplakos, cenzūros, kritikos, ir tokiose pratybose netgi nereikia ieškoti meninės vertės – visi kviečiami atsipalaiduoti ir iškloti tai, kas gimsta galvoje.
„Kiekvienas autorius anksčiau ar vėliau savo gyvenime yra gavęs leidimą rašyti: „Kažkada tinkamu laiku mama, draugas, mokytojas, o gal ir nepažįstamasis pasakė: „Tu gali rašyti.“ Kai žmogus supranta ir iš tiesų patiki, kad gali, jis pradeda rašyti, – pasakoja S.Bernotaitė. –  Rašytojui reikia įgalinimo, ir man negaila jį suteikti.“
Savo misiją pasaulyje rašytoja mato taip: „Mes esame šamanai, esantys toje pačioje kategorijoje kaip dvasininkai, psichologai, bet kurios srities menininkai, vidiniam vyksmui suteikiantys formą. Žmogui, visur ieškančiam prasmės, istorijos leidžia prie tos prasmės prisiliesti. Kiekvienas norime palikti kažką po savęs. Rašymas suteikia tokią galimybę.“
Kūrybinio rašymo dirbtuvės Kaune ir Kauno rajone bus tęsiamos ir kitais, 2019-iais, metais. Sekite naujienas www.kaunas2022.eu.