Daugiau nei kelios dešimtys tradicinių ir naujų bendruomenių renginių – taip energingai vasarą leidžia Kauno ir Kauno rajono gyventojai bei jų svečiai. Jau įpusėjo pirmasis, Laisvės alėjoje šurmuliavusia Kiemų švente gegužės 25 d. prasidėjęs, Kiemų festivalis. Įvairaus formato iniciatyvas Kaune ir Kauno rajone skatina „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendruomenių laboratorijos „Fluxus labas!“.
Vis labiau atsiveriančioms bendruomenėms skirtas griežtu grafiku bei taisyklėmis nesuvaržytas festivalis turi misiją – siekiama, kad kiekvienas Kauno ir Kauno rajono gyventojas pasijaustų bendruomenės dalimi ir išdrįstu išeiti į tikrą ar įsivaizduojamą kiemą.
„Tikimės, kad iki 2022–ųjų, kuomet Kaunas taps Europos kultūros sostine, šis renginys užaugs iki šiuolaikiško bendruomenės festivalio, atviro ir iniciatyvoms iš užsienio, kad kauniečiai būtų aktyvūs ir kaimyniški, o jų svečiai kuo geriau pažintų vietos kultūrą“, – sako festivalio koordinatorius Egidijus Bagdonas, ir priduria, kad šiemet netgi nesuspėjo skirti pakankamai dėmesio visoms to vertoms iniciatyvoms, – „Stengiamės ir mokomės, tokia mūsų laboratorijos idėja – nebijoti bandyti ir skatinti bei nuolat ieškoti sprendimų, kaip augti kartu“.
Pakviestas papasakoti, kur jau praūžė Kiemų festivalis, „Kaunas 2022“ bendruomenių laboratorijos „Fluxus labas!“ narys E. Bagdonas šypsosi – visi renginiai, kuriuos palaikė ir skatino „Fluxus labas!“, buvo savaip išskirtiniai ir įdomūs.
III forto apylinkių gyventojai kartu šventė Jonines, net kelias šventes jau spėjo surengti šančiškiai, paminėta Valstybė diena, Šilainiuose festivalis vyksta visą vasarą – čia pučiami muilo burbulai ir drauge daroma joga, Dainavos gyventojos surengė sijonuotų dviračių paradą, Ramučių gyventojai savo pikniką ironiškai pavadino „Pamaitink uodus“.
Sargėniškiai šią vasarą jau klausė: „Kaimyne, ar turi druskos?“, o Zapyškyje kaimynų šventė vyko kūrybos namuose „Stuba“, kur buvo gaminami laiveliai, vėliau paleisti plaukti Nemunu, Vandžiogaloje kaimynai ruošė vieni kitiems gausias vaišes. Garliava, Raudondvaris, Dainava – čia taip pat jau praūžė kiemų švenčių maratonas.
Rugpjūčio mėnuo Kaune ir Kauno rajone žada būti itin intensyvus ir įdomus. Jau ateinantį šeštadienį, rugpjūčio 4 d., į Čečėnijos aikštę visus kvies Eigulių diena. Šventėje vyks įvairios kūrybinės dirbtuvės, bus kuriamos aikštės fontano istorijos.
Nėra taisyklės, kad Kiemų festivalis vienoje vietoje gali vykti tik vieną kartą. Tad Zapyškis rugpjūčio 6 d. kviečia į jaunų šeimų pirmadienį su „Burbuliatoriomi“. Taip pat Zapyškyje rugpjūčio 6–8 d. vyks dar vienas festivalio akcentas – dienos stovykla jaunuoliams „Mano gimtinės pasaka“, kurioje bus kuriamas… teatras.
Rugpjūčio 11d. į savo Kaimynų šventę kviečia dešiniajame Nevėžio krante Panevėžiuko bendruomenė. Čia planuojama sulaukti daugiau nei 400 kaimynų iš Kauno ir Kauno rajono. Gal savo mažąji brolį aplankys ir Panevėžio miesto gyventojai?
Užliedžiai – galbūt įkvėpti Rokų gyvenvietės, kurioje, nors ir ne Kiemų festivalio metu, bet jau vyko kino vakarai – kviečia kaimynus į naktinio kino seansus. Jie šioje gyvenvietėje vyks nuo rugpjūčio 15 d. Tikimasi, kad kitąmet „kino kiemuose“ idėja užsikrės ir daugiau Kauno ir Kauno rajono bendruomenių.
Ir Kauno tvirtovė savaip atrandą kiemą, tiksliau – artilerijos kiemą I-ajame forte Kazliškiuose, kur su vietos žirgininku bendruomene rugpjūčio 18 d. bus kuriama ypatinga šventė – Naktigonė su žirgais. Jau antrus metus vyksiantis renginys atskleis ir vėl pažadins senają naktigonės tradiciją.
Panemunėje jau beveik šimtmetį švenčiami Šv. Roko atlaidai. Ši rudens brandos, pjūties pabaigtuvių šventė tapo ypatinga vietos bendruomenės susibūrimo diena. Šiemet į atlaidus panemuniečiai kviečia atvykti rugpjūčio 19 d.
Naują bendruomenės identitetą siekianti kurti Ežerėlio bendruomenė rugpjūčio 24 d. kviečia į Gervių palydų šventę. Savasties Ežerėlio gyventojai ieškos apylinkų gamtoje ir gyvūnijoje.
Rugpjūčio 25 d. Samyluose vyks baigiamasis Kiemų festivalio renginys „Pėdos marių dugne“. Tradiciniame renginyje pristatomos prieš daugiau nei pusšimtį metų Kauno marių užlietų 35 kaimų, daugiau nei 700 kiemų, tradicijos – šiaudų kaimas, turgus, vestuvės iš marių dugno, sielių kelias iš marių dugno.
Šiais metais pagrindiniu analogų neturinčios „Lietuviškosios Atlantidos“ šventės akcentu taps legendos iš marių dugno. Legendų herojus Kauno rajono gyventojai ir bendruomenės kuria jau nuo pavasario – taip naujam gyvenimui prikeliamos marių laumės, velniai ir kiti personažai. Prie kūrybinių dirbtuvių prisijungė ir „Kaunas 2022“ tarptautinės jaunimo stovyklos „100 pirmų kartų“ dalyviai. Rugpjūčio 25 d. Samylų įlankoje skambės „Legendų misterija“ su vaidybos ir džiazo improvizacijomis, veiks interaktyvus edukaciniai kiemai, legendų herojų kūrybinės dirbtuvėles ir daug kitų įdomių dalykų.
Jau pasibaigus „oficialiai“ festivalio programai ir vasarai rugsėjo 8 d. dar vieną energingą renginį organizuoja Šilainių gyventojai. „Labas, Šilainiai!“, – tai bėgimo varžybos, „Mano būsto“ krepšinio varžybos ir masinis rajono gyventojų bei jų bičiulių piknikas. Ar tai bus jau tikrai paskutinis Kiemųfestivalio renginys šiemet? Kol kas taip pasakyti sunku, nes, atrodo, festivalis išties pateisina neapibrėžtą savo apibrėžimą ir trina ribas tarp kiemo ir namų, miesto ir rajono, savo ir svetimo.