Ryto mankšta Kauno centre, bendri pusryčiai studentų bendrabutyje, netikėtumų ir pirmų kartų kupina diena vienoje iš Kauno rajono gyvenviečių, vakarienė Laisvės alėjoje ir ilgas vakaras, savyje talpinantis daug skirtingų kalbų, patirčių, šalių ir prasmių. Maždaug taip atrodo kiekviena antrosios liepos savaitės diena šimtui iš daugybės pasaulio šalių, taip pat ir Lietuvos, į Kauną sugužėjusių jaunuolių. Visi jie – pirmosios „Kaunas 2022“ tarptautinės jaunimo stovyklos „100 pirmų kartų“ dalyviai.
Tarpukario modernizmas ir jo ateitis, daugiakultūrė miesto atmintis, kultūros institucijų veikla, būsimoji Kauno karta, bendruomenių stiprinimas – šioms veikloms skirtos „Kaunas 2022“ programos jau prasidėjo, jų kulminacija planuojama 2022-aisiais, kuomet Kaunas ir Kauno rajonas taps Europos kultūros sostine. Būtent šiomis veiklomis ir grįsta stovyklos „100 pirmų kartų“ programa.
„Stovyklos dalyviams stengiausi parodyti tai, į ką paprastai neatkreipiamas dėmesys, pavyzdžiui, ką galima nuskaityti iš aptikto gyvūno pėdsako“, – pasakoja stovyklautojų grupę Zapyškyje pasitikęs ir į mišką ją nusivedęs Tomas Selickas. Gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ atstovas, dėstantis pėdsekystės kursuose, pabrėžė, kad jam ypač svarbu pristatyti santykį su gamta kaip būdą puoselėti tradicijas, išsaugoti aplinką, o ne tiesiog pramoginį šou. „Pasivaikščiojimo metu radome negyvą žaltį – papasakojau, kad senovėje jį patraukdavo į saulę, kad ši matytų jį ir verktų“, – tai, kaip Kauno rajono svečiams iš užsienio atskleidė senovės lietuvių pasaulėžiūrą ir papročius, išdavė pėdsekys.
„Miestelio gyventojai mūsų veiklą stebėjo iš šono, bet turėjome dvi vietos savanores, kurios taip susižavėjo stovyklos idėja, kad kitą dieną prie programos prisijungė Kulautuvoje“, – sako Zapyškio gyventoja Daiva Vaišnorienė, viena iš neformalaus kultūros traukos taško „Stuba“ įkūrėjų. Su „Kaunas 2022“ bendruomenių programa „Fluxus Labas!“ besibičiuliaujanti „Stuba“ stovyklautojams parengė iš viso šešias programas, tarp kurių – ir minėtas pasivaikščiojimas miške. Susipažinę su Zapyškio tradicijomis ir kasdienybe, stovyklos dalyviai siūlė galimas verslo idėjas, nemaža dalis kurių vietos gyventojams pasirodė realiai įgyvendinamos.
„100 pirmų kartų“ banga jau nutekėjo ir iki istorinio Kauno pakraščio kurorto – Kulautuvos. „Ar žinote, kad tarpukariu čia veikė penki restoranai, treji teniso kortai?“, – klausimu į klausimą apie tai, kas atvykėliams čia pasirodė įdomiausia, atsakė Jurgis Žitinevičius. Jo bendravardis senelis gyveno kitame Nemuno krante ir buvo knygnešys bei Steigiamojo seimo atstovas, o Kulautuvoje gyvenęs statė gražiuosius medinius vasarnamius. Toks ir buvo p. Jurgio bei kitų kulautuviškių vaidmuo stovyklos programoje – kuo išsamiau svečius supažindinti su vietos istorija, o šie, išgirdę atsakymus į galbūt patiems netikėtai kilusius klausimus, savo ruožtu mobiliaisiais telefonais kūrė trumpas vaizdo istorijas.
Stovyklos dalyviai šią savaitę taip pat viešės Vilkijoje, Samyluose, Kačerginėje. Užsienio ir Lietuvos jaunimas diskutuos, dalyvaus betono dirbtuvėse, klausysis Kauno marių dugno legendų ir patirs gal net daugiau nei šimtą pirmų kartų. O jei iki apvalaus skaičiaus patirčių netyčia pritrūks, jų visiems iki kaklo bus šeštadienį, liepos 14-ąją. Finalinis stovyklos renginys, atviras visiems pageidaujantiems ir to net nežinantiems – netikėtumų festivalis „100 pirmų kartų“, – šeštadienį vyks Vilijampolėje, Senamiestyje, Centre ir Žaliakalnyje.