„Kaunas 2022“ programos jaunimui „Kauno iššūkis“ atstovai, lydimos koordinatorių, birželio 1-2dienomis viešėjo Prancūzijos mieste Srasbūre, kur vyko jau tradicinės Europos parlamento organizuojamas Europos jaunimo sambūris (EYE). Susigulėjus kelionės įspūdžiams, kaunietės Guoda Vdovycytė, Ugnė Pajarskaitė, Ieva Miščikaitė, Jorūnė Chraptavičiūtė ir Morta Juciūtė sutiko pasidalinti mintimis, kilusiomis EYE metu.
Jaunų žmonių domėjimasis politika bei aktyvus įsitraukimas į globalių problemų sprendimų procesą, „Kauno iššūkio“ atstoves nustebino labiausiai: „Į EYE atvyko 8 tūkstančiai jaunuolių iš visos Europos, kuriems rūpi keistis ir keisti ne tik savo valstybę, bet ir pačią Europą. Viso renginio metu jie aršiai diskutavo įvairiomis temomis, aktualiomis jų organizacijų žmonėms, drąsiai reiškė savo nuomones bei gynė savo interesus. Jų drąsa, ryžtas bei atsidavimas atstovaujamai organizacijai tikrai žavi ir įkvepia siekti aukštesnių tikslų. Nors renginyje dalyvavo begalė skirtingų žmonių, kiekvienas rado užsiėmimą, kuris atspindėtų jo interesų ratą, būtų naudingas, plėstų akiratį ir praturtintų žiniomis“.
Jaunimas dalyvavo tiek festivalio „YO! Fest“ diskusijose ir dirbtuvėse, tiek plenarinėse sesijose Europos Parlamento viduje ir teminėse diskusijose, skirtose nagrinėti konkretesniems klausimams – pavyzdžiui, kaip didinti migrantų integraciją, kaip kovoti su jaunimo radikalizacija, kas vyks po „Brexit“, kokią įtaką klimato kaita turi ekonomikai ir kt.
„Mūsų jaunimas yra visiškai europietiškas, laisvai bendrauja kitomis kalbomis ir lengvai randa kalbą su kitų šalių atstovais“, – kauniečių delegaciją įvertino „Kauno iššūkio“ koordinatorė Aurelija Prašmuntaitė. Anot jos, Europos dimensija yra svarbus pažangos elementas kiekvieno žmogaus tobulėjime, tad tokie renginiai padeda pažinti savo žemyną ir jo žmones ir pasimokyti iš jų, taip galime daug geriau suprasti save. „Atsakiau sau į klausimus ar darbas su jaunimu yra reikalingas ir aktualus – tikrai taip“, – sakė A. Prašmuntaitė, kuri kartu su „Kauno iššūkio“ dalyvėmis kvietė jaunimą iš kitų šalių atvykti į Lietuvą ir atrasti Kauną, dalyvauti tarptautinėje stovykloje „100 pirmų kartų“.
Vienas pagrindinių į EYE keliaujančio jaunimo tikslų yra būti išgirstiems, o šio renginio koncepcija parodo Europos pastangas vertinti kiekvieną jauną asmenį ir atsižvelgti į jo siekius geresnės Europos link. Kaunui renginyje atstovavusios merginos teigė, šiais metais EYE ypatingą dėmesį skyrė bendravimui ir problemoms viešojoje erdvėje, tokioms, kaip laisvės ribojimas ar diskriminacija, todėl buvo nagrinėjama daugybė šiuo klausimu susijusių temų.
Nors visi EYE dalyviai buvo aktyvūs ir žingeidūs, renginyje dalyvavusios lietuvės išskyrė klausimus, kuriais jaunimas domisi skirtingose šalyse priklausomai nuo vietos aktualijų. „Italijos ir pietų Europos jaunimas diskutuoja apie valdžios ir rinkimų klausimus, kitų šalių jaunuoliai aktyviai įsitraukia į kovos su tarša, jiems rūpi plastiko mažinimo ES iniciatyva, o lietuviams pakankamai svarbus yra įsitraukimo į ES klausimas, kaip tapti labiau matomiems, išgirstiems“, – teigė A. Prašmuntaitė.