Jau šį trečiadienį, rugsėjo 23 d. Teatro klube įvyks spektaklio „Shalom, Bellissima!“ premjera. Spektaklis, sukurtas pagal autentišką Bellos Shirin gyvenimo istoriją, bus pasakojamas žydiškos trijų patiekalų vakarienės metu.
Bella Shirin – litvakė, kaunietė, „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ambasadorė, sulaukusi 17 metų, kartu su savo Holokaustą išgyvenusiais tėvais, 1963 metais emigravo į Izraelį. 2004 metais ji sugrįžo į gimtąjį Kauną ir pagaliau pasijuto laiminga. Ką išgyveno Bella Izraelyje ir Lietuvoje? Kodėl ji nori kalbėti apie daugiakultūrę ir ypatingai gražią Lietuvą? Kodėl ji pyksta, kai lietuvius vadina žydšaudžiais? Prieš premjerą kalbamės su spektaklio dramaturge, režisiere Ina Pukelyte.
Doc.-dr.-Ina-Pukelyte-1024x681
Jau keletą metų domitės žydų teatru Lietuvoje. Kas paskatino domėtis šia tema?
Per visą sovietmetį ir po jo, Lietuvos teatrologai nesidomėjo žydų teatru, todėl, paskatinta kolegų, prieš ketverius metus pradėjau ieškoti šio buvusio teatro ženklų. Pradėjus vynioti istorijos siūlą, ėmė aiškėti žydiško teatro daugialypis vaizdas. Viena iš šio vaizdo dalių – žydų teatras skleidėsi kaip jidiš kalbos teatras. Teatras jidiš kalba buvo skirtas masėms, paprastam žmogui, kuris suprato šią kalbą ir norėjo ja kalbėti. Iki Nepriklausomybės žydai, kaip ir lietuviai, kalbėjo rusų ar kitomis kalbomis. Jidiš teatro pagrindu tapo operetė su etninės kultūros elementais – ši operetė tarpukariu buvo itin populiari Jungtinėse Amerikos Valstijose, sėkmingiausios operetės buvo „eksportuojamos“ ir į Europą. Žydų operetė neabejotinai veikė Amerikos pramoginį teatrą, mažąsias estradines scenas. Ją galima laikyti svarbia Amerikos pramogų industrijos vystymosi dalimi.
Holokaustas, sovietinė priespauda, emigracija – itin sudėtingos temos, tarsi sufleruojančios tragedijos žanrą. Ko galime tikėtis spektaklyje?

Bellos šeimos gyvenimo istorija sudėtinga, tragiška, paženklinta Holokausto, tačiau ieškojau teatrinės formos, kuri nebūtų tragedija ar drama. Pasirinkta epinio, pasakotojo teatro forma, kuri leidžia supažindinti su istorija, bet su ja nesusitapatinti. Pasakojimą paįvairina kabaretinio teatro intarpai, kuriuos padeda kurti dar du jaunų žmonių personažai. Pati pjesė sukurta taip, kad į jos audinį natūraliai įsipintų žydiškų patiekalų ruoša ir ragavimas. Tokiu būdu žiūrovas patiria įvairesnę emocinę skalę, gali plačiau susipažinti su dabartine žydų kultūra.
Pagrindinį pasakotojos vaidmenį atlieka aktorė Olita Dautartaitė. Protagonistų vaidmenis patikėjote jauniesiems aktoriams – Rūtai Kumpikaitei ir Rokui Lažaunykui.

Taip, būtent jaunieji aktoriai atlieka protagonistų vaidmenis. Vienas iš jų išgyvena Bellos istoriją asmeniškai, atidžiai jos klausosi, priima, užjaučia, tuo tarpu kitas veikėjas tą pačią istoriją neigia ir nieko nenori apie ją žinoti. Tokiu būdu siekiama atskleisti lietuvių santykį, požiūrį į žydų istoriją Lietuvoje. Daliai mums ši istorijos atkarpa yra labai toli, nepažinta, daliai – čia pat vykstanti tragedija, galinti bet kuriuo metu pasikartoti. Kaunas buvo ta vieta, kurioje ta tragedija vyko. Mes, kauniečiai, turėtume žinoti, kokiame istoriniame kontekste vystėsi šis miestas, kodėl jis yra toks, koks yra dabar, kaip tokiu tapo, kokios yra dabartinės Kauno tapatybės priežastys. Tai klausimai, kuriuos turime kelti, kad geriau save pažintume.
Spektaklyje dera iš pirmo žvilgsnio visai nederantys dalykai: skaudi praeities istorija, tradicinė žydų šventės „Sukkot“ vakarienė.

Maistas žydų kultūroje yra labai svarbus. Nepaisant to, kokios buvo istorinės aplinkybės, žydai visuomet šventė ir minėjo savo šventes. Spektaklio dalis į visumą sujungia tradicinė žydų rudens šventė „Sukkot“. Tradiciškai ši šventė švenčiama tam specialiai prie namų surenčiamose palapinėse, pažymint 40 metų trukusių žydų tautos klajonių pabaigą. Šis spektaklis neteigia vienos kokios nors tiesos – tai kvietimas diskutuoti, kalbėti tomis temomis, kurios yra aktualios.
Spektaklio partneris – „Kaunas 2022“, spektaklį globoja Lietuvos kultūros taryba, vakariene spektaklio metu rūpinsis restoranas „Galeria Urbana“. Spektaklio premjera vyks rugsėjo 27, 28 ir spalio 6, 12 ir 27 dienomis Teatro klube, Kaune. Bilietus platina „Tiketa“.