Šiuo metu Lietuva – ne vienintelė šalis, besiruošianti Europos kultūros sostinės atrankai. 2022 metais Europos kultūros sostinės titulą taip pat turės vienas iš Liuksemburgo miestų. Dideli šansai, kad šį titulą pelnys antrasis pagal dydį Liuksemburgo miestas Ešas prie Alzeto (Esch-sur-Alzette), kuris kol kas yra vienintelis kandidatas atrankoje.
Kovo 11-13 dienomis Kauno komanda priėmė svečius iš Ešo prie Alzeto ir supažindino su rengiama Kauno paraiška, ieškodami atspirties taškų bendroms kūrybinėms partnerystėms. „Skirtingai, nei iš pradžių manėme, Kauno ir Ešo prie Alzeto miestai yra daug kuo panašūs – akademine kryptimi, studentijos dominavimu, užgęsusios pramonės sukeltomis pasėkmėmis, net gastronomija! Ešo miesto komandoje yra tikrų profesionalų, kuriems tai jau ne pirmas kultūros sostinės projektas. Manau, kad projekto eigoje vieni iš kitų galime daug išmokti ir sukurti tikrą, nedirbtiną, aktyvią partnerystę“ – partnerių vizitą komentavo A. Čižauskienė.
Ešas prie Alzeto, nors antras šalies miestas, esantis vos už dvidešimties minučių atstumu nuo šalies sostinės, tačiau nedidelis, turintis apie 30 000 gyventojų. Skirtingai nei Liuksemburgo mieste, kuriame dominuoja finansų sektorius, Ešas nuo seno buvo pramonės miestas. O visai neseniai (2006 m.) čia buvo įsteigtas pirmasis Liuksemburgo šalies universitetas, kuriame įvairaus profilio programas studijuoja apie 6000 studentų. Universiteto miestelis įsikūrė postindustrinėje miesto zonoje, kurioje kažkada buvo aktyviai plėtojama plieno pramonė, paversdamas ją šiuolaikiniu švietimo ir inovacijų centru, paįvairindamas miesto identitetą, visuomenės sanklodą ir urbanistiką.
Vizito metu Kaune lankėsi Ešo prie Alzeto paraiškos rengėjai – Ingra Soerd, Andreja Wirtz ir Emmanuel Vinchon. Miestų kandidatų atstovai sugeneravo ir aptarė bendras programų idėjas, kurios suteiktų daugybę įdomių patirčių abiejų miestų gyventojams bei svečiams, miestams tapus Europos kultūros sostinėmis.