Vroclavas – tikra XX a. istorinių įvykių scena. Ilgus amžius buvęs vokiečių miestu, po Antrojo pasaulinio karo jis vėl atiteko Lenkijai. Matant šių dienų išpuoselėtą, išraizgytą senamiesčio gatvių miestą, sunku įsivaizduoti ano meto karo padarinius – 90%gyventojų buvo priversti apleisti Vroclavą, o didžioji pastatų dalis buvo susprogdinti iki pamatų. Miestas dar kartą buvo įrašytas į XX a. istoriją po to, kai 1965 m. Vroclavo arkivyskupas Bolesław Kominek parašė Lenkijos vyskupų pasirašytą susitaikymo laišką adresuotą „broliams Vokietijoje“, kuriame – istorinė žinutė, įprasminanti susitaikymą ir europietiško sambūvio idėją: „Mes atleidžiame ir prašome jūsų atleidimo“. Prisimindami ir dalindamiesi įkvepiančiomis miesto istorijomis, vroclaviečiai šiemet kviečia stebėti kultūrinę miesto metamorfozę – šiemet šiam miestui buvo perleistas Europos kultūros sostinės titulas. Europos kultūros sostinės metų pradžią žymėjo per miesto galerijas, muziejus, koncertų sales ir viešąsias erdves nuvilniję kultūriniai renginiai, mieste pagal moderniausius kriterijus pastatyta nacionalinė koncertų salė, kino centras, įkurtos šiuolaikiniam menui dedikuotos erdvės, aktyvaus laisvalaikio zonos. Kauno Europos kultūros sostinės komanda svečiavosi programos atidarymo renginiuose.
Vroclave įvykusių susitikimų metu Vroclavo Europos kultūros sostinės programos vadovai ir organizatoriai, miesto vicemeras ir savivaldybės atstovai, o taip pat San Sebastianio 2016 Europos kultūros sostinės organizatoriai mielai dalinosi savo patirtimi organizuojant šią ambicingą programą. Palaikyti Vroclavo organizatorius atvyko didelė organizatorių delegacija iš buvusių ir būsimų Europos kultūros sostinių. Kelionės metu įvyko vertingi apsikeitimai idėjomis ir pasiūlymais su 2004-ųjų Europos kultūros sostinės Lilio, 2015-ųjų Pilzeno ir Monso organizatoriais, Plovidvo2019 vadove Tsvetelina Keransky, kandidatuojančių miestų Leeds (DB) ir Limeriko (IE) paraiškų rengėjais.
Vizitas pasitarnavo ir galimybe antrajam susitikimui su Esch su Alzette (Liuksemburgas) miesto paraiškos rengėjais. Kol kas tai vienintelis kandidatas į Europos kultūros sostinės titulą Liuksemburge. 2022 metais šios šalies laimėjęs miestas rengs Europos kultūros sostinės programą kartu su vienu Lietuvos miestu. Esch sur Alzette turi lemtingų panašumų su Kaunu – tai antras pagal dydį (nors gyventojų skaičiumi ženkliai mažesnis) akademinis miestas su ryškiu industriniu charakteriu. Dėka įvykusio susitikimo abiejų miestų paraiškose jau yra numatytas Esch ir Kauno bendradarbiavimo projektas.
Visą informacija apie Vroclavo Europos kultūros sostinės programą rasite paspaudę šią nuorodą.
San Sebastiano programą rasite paspaudę šią nuorodą.