Ateities kurortas

Tarptautinė vasaros mokykla, vykusi Kaune ir Kačerginėje, sukvietė architektūros, istorijos, paveldosaugos sociologijos ir susijusių sričių profesionalus ir studentus tyrinėti istorinę kurorto reikšmę, jo kultūrinę tapatybę ir ateities raidos potencialą.

Kurortas apima pokyčius fizinėse, erdvinėse ir psichologinėse sąlygose. Šie pokyčiai gali būti sukurti tikslingai, sumodeliuoti arba įvykti savaime, tačiau, bet kuriuo atveju, jie pasireiškia ir architektūroje. Kurorto architektūros pasiūlytos sąlygos skiriasi nuo mūsų kasdienybės, ji egzistuoja kaip priešingybė miesto kitoniškumui. Kurortai – tai vietos, į kurias vykstame ilsėtis, atsipalaiduoti, kurti ir užsimiršti. Jie nepaprastai svarbūs mūsų sveikatai ir gerovei. Tačiau šios, praeityje atokesniuose kontekstuose įkurdintinos erdvės, šiandien tapusios miesto ar jo besiplečiančių priemiesčių dalimis. Tai skatina kelti klausimus apie kurortų vaidmenį, miesto ribas ir jų tarpusavio santykį.

Vienas ankstyviausiųjų erdvinio kurorto planavimo pavyzdžių – mitiniai Kabantieji Babilono sodai, kuriuos penktame amžiuje prieš Kristų savo žalių gimtinės kalvų ir slėnių išsiilgusiai žmonai Semiramidei pastatydino karalius Nabuchodonosaras II. Nuo tų laikų, karalių dinastijos ir privilegijuotų valdančiųjų klasių atstovai visame pasaulyje savo vasaros rūmus statėsi kaip poilsio vietas, skirtas pabėgti nuo miesto gyvenimo ir visų su juo susijusių reikalų. XIX a. pabaigoje ši prabanga vis dažniau pasiekdavo ir plačiąją visuomenę, iškilo nauja kurortinių miestų formos tipologija. Tuomet pirmą kartą kurortiniai miestai ir miesteliai pradėti kurti specialiai paprastiems žmonėms.

Kurortas visuomet nurodo į sankirtą tarp dviejų erdvių – tą, iš kurios ateiname ir tą, į kurią vykstame. Šių metų vasaros mokyklos metu, dėmesio centre ir atsidūrė šis gyvybiškai svarbus santykis. Jis buvo analizuojamas per Kauno miesto ir kurortinio Kačerginės miestelio kontekstą. Pasitelkus šias dvi erdves kaip gyvąsias laboratorijas, buvo tyrinėjami identiteto, modernistinio paveldo ir kultūrinės vertės klausimai, bei ieškoma kurortų ir miestų ateities tarpusavio egzistavimo modelių. Ar gali istoriniai kurortai tapti XXI a. ir tolimesnės ateities kurorto modeliu? Atsakymų į šį klausimą buvo ieškoma mokyklos metu.

Reportažas iš 2019-ųjų metų vasaros mokyklos

Rezultatai

Vasaros mokyklos knyga

Vasaros mokyklos knygoje „Ateities kurortas“ pristatomi vasaros mokyklos rezultatai, juos parengusios dalyvių komandos, jų narių refleksijos, trumpa Kauno ir jo kurortų vystymosi istorija, užduotys ir Kačerginės kurorto identitetą sudarantys fiziniai dėmenys bei jų santykis su miestu.

Aksonometrinis Kačerginės piešinys

joint drawing od kacergine

Mokytojai

Kviestiniai mokytojai

Sabine Storp
plus

Sabine Storp

The Bartlett School of Architecture (UCL)

Stefana Gradinariu
plus

Stefana Gradinariu

The Bartlett School of Architecture (UCL)

Edward Denison
plus

Edward Denison

The Bartlett School of Architecture (UCL)

Komanda

Žilvinas Rinkšelis
plus

Žilvinas Rinkšelis

Kaunas 2022

Viltė Migonytė-Petrulienė
plus

Viltė Migonytė-Petrulienė

Kaunas 2022

Andrius Ropolas
plus

Andrius Ropolas

Office De Architectura

Jautra Bernotaitė
plus

Jautra Bernotaitė

Office De Architectura

Paulius Vaitiekūnas
plus

Paulius Vaitiekūnas

Office De Architectura

Vaidas Petrulis
plus

Vaidas Petrulis

Kauno technologijos universitetas (KTU)

Vasaros mokyklos vieta

Stiprus benzino kvapas, riaumojantys garsai ir tonos metalo, prašvilpiančio pro nosį 160-ties kilometrų per valandą greičiu… Maždaug toks vaizdas iškyla prieš akis statistiniam lietuviui, išgirdusiam Kačerginės vardą – legendinė žiedinė lenktynių trasa visai čia pat. Tačiau dar visai neseniai Kačerginė buvo nedidelis pulsuojantis kurortas, kuriame galėdavai sutikti rašytojus, gydytojus, architektus ir kitus inteligentus, besiilsinčius verandose ar bevaikštinėjančius upės pakrante. Vasaros mokyklos metu pažinsime pačius svarbiausius prarastosios kurorto legendos atributus. Pasiruoškite įsimylėti šios vietos medinį modernizmą, kolektyvinius sodus, apleistas stovyklas, upę ir žmones. Visi kartu mėginsime sukurti naujas idėjas kurorto atgimimui.

Vieta

Klausimai

Jei turite klausimų dėl registracijos ar vasaros mokyklos eigos, prašome kreiptis į:

„Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ programos „Modernizmas ateičiai“ kuratorę Viltę: [email protected]

„Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ programos „Modernizmas ateičiai“ koordinatorių Žilviną: [email protected]

Organizatoriai

Globėjai

Draugai

Copyright 2018 Eventr. All rights reserved