Kaunas ir Kauno rajonas 2022 metais tapo viena didele Europos scena
Kaunas ir Kauno rajonas Europos kultūros sostinės titulo metams ruošėsi penkerius metus, įtraukdami į procesą gyventojus, Lietuvos ir užsienio menininkus, kultūros organizacijas, švietimo bendruomenes, vietos verslus. 2022 m. sausio 22 d. įvyko didysis programos „Kaunas 2022“ atidarymas, o per metus Kaune ir Kauno rajone įvyko virš 1500 renginių, į parodų, spektaklių, performansų, festivalių, diskusijų, forumų ir didžiųjų renginių sūkurį traukusių 1,7 mln lankytojų!
„Kaunas 2022“ programa buvo formuota kaip vientisas didžiulis draminis veikalas, įprasminantis miesto ir miestiečių pokyčio kelionę – IŠ LAIKINOSIOS Į ŠIUOLAIKINĘ. Kaunas 2022, visų pirma, buvo bendruomenės projektas – daugiausia pajėgų, laiko ir finansų buvo skirta įtraukti į kultūrą kuo daugiau miestiečių. Tuo pačiu tai edukacinis projektas – naujų kultūros veikimo būdų išmoko šimtai šios srities profesionalų ir entuziastų, taip pat – gausybė čia augančių jaunosios kartos atstovų.
lankytojai
iš jų Kauno rajone
dalyviai
savanoriai
„Kaunas 2022“ pakvietė miestiečius tapti bendruomene, atvira miesto istorijai, empatiška, kūrybinga ir kuriančia, išdrįsusia sukurti naująjį Kauno mitą. Mitinis Kauno Žvėris – miesto ir kūrybingumo metafora – savo biografijos ir charakterio bruožus atidavė į kaunėnų rankas ir plunksnas. Tris didžiuosius 2022 metų renginius – Šiuolaikinio Kauno Mito Trilogija: SUKILIMAS, SANTAKA, SUTARTIS – sukūrė tūkstančiai Lietuvos ir Europos menininkų ir kultūros profesionalų.
Šiuolaikinio mito trilogijos archyvas
„Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ programa kvietė:
-
interpretuoti modernistinį architektūros paveldą šimtais renginių ir jį pamilti taip, jog ta meile užsikrėtė ir UNESCO paveldo sąrašo komisija, 2023 m. rugsėjį suteikusi šį statusą Kauno modernizmui!
-
prisiminti ir tinkamai įvertinti Kauno ir Kauno rajono asmenybes, kūrusias tai, kuo didžiuojamės šiandien, ypač įgarsinant daug metų nutylėtas Lietuvos ir Kauno žydų istorijas.
-
veikti jaunimą: suteikėme jauniems žmonėms mentorystę ir įrankius miesto refleksijai ir pokyčio kūrimui.
-
matyti Kauną ir Kauno rajoną per prieinamumo ir patogaus naudojimosi bendromis viešosiomis erdvėmis prizmę.
-
susiburti į bendruomenes, kartu su menininkais kuriančiais savo aplinką, puoselėjančias kaimynystę ir Kauno miesto ir Kauno rajono šventes.
-
mokytis ir kelti kvalifikacijas savanorystės, jaunimo įgalinimo, bendruomenių telkimo ir profesinio tobulėjimo srityse.
-
sukurti šiuolaikinį miesto mitą, atvirą tolesniam vystymu ir interpretacijoms, suvienijančiam kaunėnus bendroje istorijoje, dabartyje ir ateities kūrime. Beje žodis “kaunėnas”, reiškiantis Kauno ir Kauno rajono gyventoją, buvo sukurtas Kaunas 2022 komandos narių, rengusių projekto paraišką.
Kaunas 2022 programos struktūra
MODERNIZMAS ATEIČIAI
Skatino bendruomenių sąmoningumą ir ryšį su Kauno modernizmo paveldu, kūrė kūrybinius architektūros interpretavimo projektus ir sustiprino modernizmo aktualumą Europos mastu.
ATMINTIES BIURAS
Rinko žmonių istorijas, jas garsino ir siekė atgaivinti daugiatautę Kauno ir Kauno rajono atmintį, sustiprino skirtingų čia gyvenančių bendruomenių ryšį ir bendravimą.
DIZAINAS LAIMEI
Kūrė naują patogaus miesto ir miestietiškumo sampratą, paremtą dizainerių bei aplinkos specialistų rekomendacijomis. Skatino mokymąsi pritaikyti miestą visiems ir ugdė šiuolaikinį miestietį.
Meninius akcentus programoje sudėjo William Kentridge, Marinos Abramovic, Yoko Ono parodos, Robert Wilson spektaklis. Istorinė atmintis tapo gyva Jenny Kagan parodoje IŠ TAMSOS, “1972: pramušti sieną” parodoje, Philip Miller KAUNO KANTATOS koncerte, Christian Boltanski meninėje instaliacijoje ANIMITAS (KAUNAS) ir daugelyje kitų renginių. Modernistinė architektūra interpretuota Optimizmo muzikos festivalyje, parodoje Modernizmas 365/360, keliuose šimtuose renginių paveldo pastatuose ir įstabiame Aideen Barry filme KLOSTĖS. Kariaujančios ir nuo neteisėtos Rusijos agresijos besiginančios Ukrainos istorija atskleista parodoje ĮGARSINTA UKRAINA (UKRAINE! UNMUTED).
Dar pasirengimo metais Kaunas 2022 inicijuoti tęstiniai tarptautiniai festivaliai 2022-aisiais tapo anšlaginiais renginiais, kurių lankomumas 2023 metais (jau po titulo) dar išaugo: Laimės diena, Literatūros savaitė Kaune, Japonijos dienos Kaune Wa, Kaimynų diena, Šiuolaikinio miesto festivalis AUDRA, Šiuolaikinių scenos menų festivalis CONTEMPO, bendruomenių festivalis FLUXUS, Istorijų festivalis, URBAN DESIGN festivalis, Kauno rajone skirtingose vietovėse vykstantis festivalių ciklas ŠIUOLAIKINĖS SENIŪNIJOS.
Parengėme savo patirčių refleksiją ir metodinius leidinius ateities Europos kultūros sostinių kūrėjams ir tiems, kurie nori išbandyti kultūros jėgą miesto ir miestiečių savivokos pokyčiams sukurti. Ji galinga. Ji veikia. Ji keičia. IŠBANDYKITE!
Leidiniai:
2020 m. video