Modernizmo interpretacijos: dizainas ir vizualieji menai

Kauno modernistinė architektūra – tai svarbi Kaunas 2022 programos ašis. Šis unikalus architektūros paveldas mena laikus, kai Kaunas buvo laikinąja sostine. Kaunas taip pat yra UNESCO Dizaino miestų tinklo narys, o Kauno modernizmas kandidatuoja būti įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Kaunas 2022 vykdo įvairius modernizmo interpretacijų projektus bei kuria naują istorinio paveldo naratyvą, siedamas jį su šiuolaikiškomis ir Europinėmis patirtimis. Pagrindiniai naujojo pasakojimo kūrėjai – vietiniai ir užsienio menininkai, dizaineriai ir aktyvistai. Vieną iš modernizmo interpretacijų iniciatyvų vykdo Kolektiv Cité Radieuse – kuratoriai, įsikūrę UNESCO paveldo sąraše esančiame Le Corbusier pastate Marselyje (Prancūzija). Kolektiv Cité Radieuse pakvietė keturis Europos dizainerius atvykti į Kauną pasidalinti jų sėkmės istorijomis bei patirtimis kaip modernizmo paveldą paversti populiariosios kultūros dalimi, pasitelkiant grafinį dizainą, tekstilės dizainą, fotografiją bei kitas tarpdisciplinines meno praktikas.

Kviečiame prisijungti net 24 dalyvius iš Lietuvos – dizainerius, vaizdo menininkus, architektus – dalyvauti šioje kolektyvinėje rezidencijoje ir pasisemti įkvėpimo saviems darbams. Dalyvauti gali visi, besidomintys Kauno modernizmo paveldu – studentai, grafinio dizaino, produktų dizaino, tekstilės dizaino, interjero dizaino specialistai, vizualiųjų menų praktikai, architektai. Atrinkti dalyviai bus pakviesti sudalyvauti trijų dienų rezidencijos programoje (planuojamas laikas – 2021 m. spalis), kurios metu vyks meistriškumo pamokos apie tai, kaip modernizmo paveldą transformuoti į šiuolaikinio dizaino kūrinius bei patenkinti viešąjį interesą. Dalyviai taip pat išsamiau susipažins su išskirtiniu Kauno modernizmu bei modernizmo interpretacijų iniciatyvomis, įtraukiančiomis interpretuojamų pastatų gyventojus. Galiausiai, užsiėmimų dalyviai grupinių kūrybinių užsiėmimų metu galės sukurti savo individualius dizainus ar vizualines interpretacijas, bei iki 2021 m. gruodžio pateikti savo dizaino prototipus tolimesniems idėjų vystymo procesams.

 

Prototipai bus eksponuojami grupinėje parodoje (atidarymas – drauge su Kaunas 2022 startu – 2022 m. sausio 22 d.). Tarptautinė komisija atrinks iki keturių projektų, kurie bus pagaminti (ribotu tiražu) ir demonstruojami Europos Kultūros Sostinės renginiuose.

 

Meistriškumo pamokos vyks anglų kalba.

Registracija vyksta iki gegužės 31d.

Registracijos forma (anglų k.) – paspaudus šią nuorodą.

 

APIE KURATORIUS:

Kolektiv Cité Radieuse – kuratorių grupė, įsikūrusi UNESCO pasaulio paveldo sąraše esančiame Le Corbusier pastate Marselyje (Prancūzija). 2012 m. įsikūrusi įstaiga dirba su XX a. architektūra ir domisi jos įtaka šiuolaikiniam dizainui bei vizualiesiems menams, ypatingą dėmesį skirdama Baltijos šalių, Vidurio ir Rytų Europos kūrybininkams. Kolektiv Cité Radieuse turi dvi galerijas, skirtas dizainui ir architektūrai, reguliariai rengia parodas Prancūzijoje ir kitose šalyse bei dalyvauja renginiuose, skirtuose dizainui bei modernistinei architektūrai. Šiame projekte dalyvaus Kolektiv Cité Radieuse įkūrėjai Laura Serra, Paris Institut de la Mode et du Design absolventė bei Maxime Forest, Sciences Po Paris Universiteto docentas bei dizaino konsultantas.

      

 

APIE KŪRYBINIŲ UŽSIĖMIMŲ VEDĖJUS:

Alex Bykov – dizaineris, fotografas, modernizmo interpretatorius iš Kijevo (Ukraina). Alex užsiima kruopščiu Ukrainos sovietinio modernizmo dokumentavimu: šiam paveldui ir jo išsaugojimui kyla grėsmė. Alex Bykov prisideda prie modernizmo paveldo saugojimo rašydamas knygas, rengdamas parodas, įvairius renginius ir architektūrines ekskursijas.

Zuzanna Gadomska – grafikos dizainerė, architektė iš Gdansko (Lenkija). Zuzanna interpretuoja tarpukario ir pokario modernistinės architektūros objektus iš viso pasaulio, kurdama galingą ir savitą vizualinę kalbą. Ji darbuojasi su įvairiomis kūrybinėmis studijomis, prekių ženklais, kultūros įstaigomis – kuria plakatus, knygas ir kt. dizaino darbus.

Jan Šrámek Kolouch – skirtingas disciplinas apjungiantis grafikos dizaineris iš Prahos (Čekija). Jo kūryboje modernistinė estetika ir architektūra adaptuojama ir pritaikoma populiariajai kultūrai knygų, plakatų, instaliacijų, animacijos ir kitais formatais.

Izabela Szroka – viena iš Falbanka studijos įkūrėjų iš Varšuvos (Lenkija). Falbanka tyrinėja lokalius lenkiškojo modernizmo bruožus, kurių dažniausiai net nepastebime. Šie bruožai perkeliami ant tekstilės tęsiant Lodzės tekstilės pramonės tradicijas bei grafinėms urbanistinėms formoms suteikiant naują prasmę.