Lapkričio 4 d. – gruodžio 4 d. Kauno centriniame pašte prasidės penktoji Ukrainos šiuolaikinio meno trienalė „Ukrainian Cross-Section” tema „UKRAINE! UNMUTED“.
Šiais metais 17 meno projektų pristatanti paroda, kurioje – Ukrainos menininkų iš Dnipro, Chersono, Kijevo, Charkivo, Lvivo, Odesos bei Donecko darbai. Ekspozicijoje bus galima išvysti vaizdo kūrinius, instaliacijas bei kitus objektus, tapybos, grafikos, fotografijos darbus bei performansą.
Mėnesį trunkančioje renginių programoje – ne tik šalies kūrėjus pristatanti meno paroda, bet ir performansas, viešos diskusijos bei esė knygos pristatymas. Renginių metu bus bandoma atskleisti, koks Ukrainos menas buvo ir yra, leidžiant kalbėti pačiam menui.
AUTORIAI
Yana Bachynska, Lia Dostlieva ir Andrii Dostliev, Kostiantyn Zorkin, Zhanna Kadyrova, Alevtina Kakhidze, Nikolay Karabinovych, Myro Klochko ir Anatoliy Tatarenko, Sasha Kurmaz, Katya Libkind, Kateryna Lysovenko, Pavlo Makov, Sergiy Petlyuk, Viacheslav Poliakov, Andriy Rachinskiy and Daniil Revkovskiy, Fantastic Little Splash (Lera Malchenko ir Oleksandr Hants), Stanislav Turina, Volodymyr Kaufman (bendradarbiaujant su Maksym Mazur, Serhiy Savchenko, Yana Krykun, Sergiy Radkevych, Natalka Shymin, Natalia Lisova).
KURATORIAI
Volodymyr Kaufman, Serhiy Petlyuk
PARODOS DARBO LAIKAS
II-VII 10-18 val., IV 11-19 val.
Dėl ekskursijų ar kitos, su parodos lankymu susijusios informacijos, kreiptis tel.: +37069095574 arba el. paštu: [email protected]
PARODĄ LYDINČIŲ RENGINIŲ KALENDORIUS:
PERFORMANSAS „KELIAS“
Lapkričio 4 d. 16 val.
Kauno centrinis paštas
Menininkai nagrinėja vidinę žmogaus būseną karo metu. Ukrainiečiai gyvena nuolatinėje laikino perkėlimo būsenoje. Ilgi mėnesiai vidinio nejudrumo išmokė ir toliau daryti viską kaip anksčiau, tačiau stovėjimo vietoje jausmas neišnyko.
Performansą atlieka Ukrainos menininkai: Volodymyr KAUFMAN, Natalija LISOVA, Iurijus ŠTAIDA, Yaryna SHUMSKA, Volodymyr TOPIY.
TURAS SU PARODOS KURATORIAIS
Lapkričio 5 d. 13 val. turas su parodos kuratoriumi Volodymyr Kaufman, ukrainiečių kalba.
Lapkričio 5 d. 16 val. turas su parodos kuratoriumi Serhiy Petlyuk, anglų kalba.
Dalyvavimas yra nemokamas, tačiau dėl riboto dalyvių skaičius būtina iš anksto registruotis užpildant registracijos formą.
DISKUSIJOS
Lapkričio 10, 11, 24 ir 26 d.
Diskusijos vyks anglų kalba, tiesiogiai transliuojamos “Kaunas 2022” Facebook puslapyje.
Dalyvavimas diskusijose yra nemokamas, tačiau prašome iš anksto registruotis užpildant registracijos formą.
Lapkričio 10 d. Pažintis su Ukraina (iš išorės ir iš vidaus)
Lapkričio 10 d., 16 val.
BLC verslo centras, Donelaičio g. 60, korpusas A, fojė
Pažintis su Ukraina (iš išorės ir iš vidaus)
Ukraina daugeliui vis dar yra kažkas, ką reikia paaiškinti, ir nors kaip nepriklausoma šalis ji atsirado žemėlapiuose daugiau nei prieš trisdešimt metų, daugumai prireikė šiek tiek laiko, kad susivoktų, kas yra Ukraina, kai kurie tai suprato anksčiau, kai kurie pažvelgė į ją atidžiau visai neseniai. Dinamiškumas įdomus dalykas, tačiau ne tik užsienyje: daugeliui ukrainiečių taip pat prireikė tam laiko. Ir ukrainiečiams, ir užsieniečiams Ukraina yra idėja, o kartu ir intelektualinis nuotykis. Šios diskusijos pranešėjai atvyko iš labai skirtingų vietų ir jų patirtys, susijusios su Ukraina, labai skirtingos, tačiau kartu turi daug bendra, kad būtų galima ją konceptualizuoti.
Carlas Henrikas Fredrikssonas – švedų rašytojas, redaktorius ir vertėjas, gyvenantis Vienoje, Austrijoje. Vienas iš žurnalo „Eurozine“ įkūrėjų, 2001–2015 m. buvo jo vyriausias redaktorius. Buvęs seniausio Švedijos kultūros žurnalo „Ord&Bild“ vyriausias redaktorius. Daugybės publikacijų apie literatūrą, meną, filosofiją, žiniasklaidą ir politiką autorius. Nuolatinis Žiniasklaidos ir komunikacijos politikos instituto (Institut für Medien- und Kommunikationspolitik) Berlyne mokslinis bendradarbis ir S. Fischerio fondo bei Vokietijos kalbos ir literatūros akademijos bendradarbiavimo programos „Debatai apie Europą“ direktorius.
Vakhtangas Kebuladze – ukrainiečių filosofas, rašytojas ir filosofinių tekstų vertimo ekspertas. Tarp jo į ukrainiečių kalbą išverstų vokiečių filosofų darbų – Husserlio ir Nietzsche‘s knygos. Vakhtangas yra vienas iš Ukrainos fenomenologų draugijos pirmininkų ir Kijevo Ševčenkos universiteto profesorius, Ukrainos ir kitų Europos šalių akademinių žurnalų redkolegijų narys, jo esė tekstai išpopuliarėjo toli už akademinės bendruomenės ribų, o knyga susilaukė PEN-Ukraine apdovanojimo.
Visos diskusijos vyks anglų kalba. Tiesiogiai transliuojamos „Kaunas 2022“ Facebook puslapyje. Dalyvavimas diskusijose yra nemokamas, tačiau dėl riboto vietų skaičiaus reikalinga registracija užpildant šią formą.
Lapkričio 11 d. Šokti su imperija, imperijos žavesys
Lapkričio 11 d., 16 val.
Kauno autobusų stotis, Vytauto pr. 24
Šokti su imperija, imperijos žavesys
Daug kalbėta apie tai, kiek laiko užtrunka ir kaip sunku kolonizuotiesiems susigrąžinti savo veiksnumą ir pakeisti savo požiūrio perspektyvą, ir apie ilgą imperijos metamą šešėlį. Imperijos lieka su mumis net mums išgyvenus ir įveikus jas – ne tik kaip košmarai, bet ir kaip dalis to, kas esame, kaip poskonis – nuodingas ir saldus. Pranešėjai Jacekas Dehnelis ir Iaroslava Strikha tyrinėja šiuo klausimus savo literatūriniuose ir akademiniuose darbuose. Kartu jie pamėgins konceptualizuoti imperijų žavesį ir kaip jis veikia meną mūsų krašte.
Jacekas Dehnelis – lenkų poetas, rašytojas, vertėjas ir dailininkas. Pirmasis jo eilėraščių rinkinys buvo lenkų Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo paskutinė rekomenduota knyga. Itin produktyvus devynių eilėraščių knygų, penkių romanų, kelių trumposios prozos rinkinių, publicistinių rubrikų ir esė autorius, Dehnelis taip pat šalia kitų darbų yra išvertęs Philipo Larkino, Henry Jameso, Edmundo White'o, Franciso Scotto Fitzgeraldo, J. M. Coetzee kūrinius. Jo paties kūryba išversta į keliolika kalbų, anglų kalba išleisti du romanai „Saturnas“ (Saturn) ir „Lialė“ (Lala), du detektyvinės serijos, kurią jis rašo kartu su savo vyru Piotru Tarczynskiu prisidengę Marylos Szymiczkowos slapyvardžiu, tomai – „Ponios Mohr dingimas“ (Mrs Mohr Goes Missing) ir „Karolina arba įplyšusi uždanga“ (Karolina, or the Torn Curtain), ir eilėraščių rinktinė „Apertūra“ (Aperture). „Lialė“ išleista lietuvių kalba, o kartu su knygomis „Saturn“, „Matka Makryna“ ir „Krivoklat“ – ir ukrainietiškai. Dehnelis buvo apdovanotas įvairiais literatūriniais apdovanojimais, tarp kurių Kościelskio premija ir Paszport „Polityki“, taip pat nominuotas daugeliui kitų. Nuo 2020 m. jiedu su vyru gyvena Berlyne.
Iaroslava Strikha – grožinės literatūros vertėja ir literatūrologė. Ji baigė doktorantūrą Harvardo universitete (2017 m.), ten pat 2022 m. parengė ir dėstė kursus apie šiuolaikinę ukrainiečių kultūrą ir Rytų Europos literatūrinį modernizmą. Jos versta Kate Atkinson knyga „Muziejaus užkulisiai“ (Behind the Scenes at the Museum) pelnė Lvovo knygų forumo apdovanojimą, kaip geriausia 2018 m. versta knyga. Jos, kaip literatūrologės, interesai apima XIX a. pabaigos – XX a. pradžios ukrainiečių literatūrą, traumos studijas, modernizmą jidiš literatūroje, grafinius romanus ir intersemiotinius vertimus.
Visos diskusijos vyks anglų kalba. Tiesiogiai transliuojamos „Kaunas 2022“ Facebook puslapyje. Dalyvavimas diskusijose yra nemokamas, tačiau dėl riboto vietų skaičiaus reikalinga registracija užpildant šią formą.
Lapkričio 24 d. Balsai iš pogrindžio: menininkai kitapus geležinės uždangos
Lapkričio 24 d., 15:30 val.
VDU Leonido Donskio biblioteka, V. Putvinskio g. 23, Kaunas
Balsai iš pogrindžio: menininkai kitapus geležinės uždangos
Atrodė, kad terminas „pogrindis“ jau pakeliui į meno istoriją, tačiau 2022 m. jis įgauna naują prasmę. Koncertai ir festivaliai Kijevo, Charkivo ir net Lvivo rūsiuose ir požeminėse metro stotyse taip pat paskatino atsigręžti kelis dešimtmečius atgal: ar pasibaigus Šaltajam karui praeities menininkai sulaukė deramo įvertinimo? Ką jų palikimas šiandien reiškia mūsų kraštui? Diskusijos pranešėjai galbūt padės mums apsibrėžti daugelio būsimų diskusijų lauką – apie laisvę, pasipriešinimą ir ateities geležines uždangas.
Dr. Katherine Younger – Humanitarinių mokslų instituto (IWM, Viena) nuolatinė mokslinė bendradarbė, projektų „Ukraina Europos dialoge“ (Ukraine in European Dialogue) ir „Ukrainos dokumentavimas“ (Documenting Ukraine) vadovė. 2018 m. Jeilio universitete įgijo istorijos mokslų daktaro laipsnį. Mokslinių tyrimų objektas – tarptautinės politikos praktika, imperinio valdymo formos, religijos ir galios sąveika. Neseniai redagavo Myroslavo Marynovychiaus knygą The Universe behind Barbed Wire: Memoirs of a Ukrainian Soviet Dissident (University of Rochester Press, 2021).
Prof. Habil. Dr. Gintautas Mažeikis – VDU Socialinės ir politinės kritikos centro vadovas, filosofas. Mokslinių interesų sritys – kritinė simbolinio mąstymo teorija, apimanti propagandos, okultizmo, kultūros industrijų ir socialinės politikos kritiką.
Diskusiją moderuoja Oksana Forostyna
Visos diskusijos vyks anglų kalba. Tiesiogiai transliuojamos „Kaunas 2022“ Facebook puslapyje. Dalyvavimas diskusijose yra nemokamas, tačiau dėl riboto vietų skaičiaus reikalinga registracija užpildant šią formą.
Lapkričio 26 d. Kaip parodyti nematoma