Vila „Vita“ – gyvenimas. Kiek neįprastas, atimantis žadą ir įkvepiantis vardas namui, prisišliejusiam kažkur čia – pušyne ir įkvėptam taisyklingų miestietiško modernizmo sienų. Tai buvo įsčios, įtraukiančios ramybės ištroškusias ir miesto šurmulio išvargintas asmenybes. Vila „Vita”, pastatyta 1934 metais, buvo pirmoji mūrinė vila Kulautuvoje. Modernios stilistikos, santūraus dekoro dviejų aukštų gyvenamasis namas su pažymėtinais kampiniais antro aukšto langais. Priešais buvo fontanas – „Žvejys su eršketu“.
„Būdavo savaitgaliais tai su mašinom suvažiuoja ponai visokie iš Kauno. Pilna jų būdavo. Būdavo, kad net apie trisdešimt mašinų suvažiuodavo. Karininkai, valdžios žmonės, nu, kaip dabar sako „grietinėlė.“,– kulautuvietis Balys (g. 1920).
Fontanas „Žvejas su erškėtu” prie vilos „Vita”, 1952 m. Iš: B. Jasiukonytės-Adomaitienės archyvo. Prieiga per internetą.
Vila priklausė Romanui Polovinskui. Jis buvo sėkmingai veikiančios statybos bendrovės „Mūras“ bendrasavininkas, dalyvavo Lietuvių Verslininkų sąjungos veikloje, buvo jos valdybos pirmininkas. Polovinskas mėgo ir puoselėjo modernistinę architektūrą. Jam priklausė ir Kaune, Vidūno alėjos pradžioje, 1927 metais pastatyta vila (Vydūno al. 11-13, Antano Breimerio projektas) bei 1932 metais K. Donelaičio ir Gedimino gatvių sankirtoje ištaigingai iškilęs vienas gražiausių architekto Arno Funko modernizmo stiliaus pastatų.
„Vila „Vita” buvo prabangi tuo metu. Viena pirmųjų su išasfaltuotu šaligatviu, vaikams tai buvo stebuklas.“, – kulautuvietė Aldona.
Viloje „Vita“ Polovinskai įrengė kavinę, prie kurios palei pušyną 1938 metais inžinieriaus architekto Antano Varno buvo suprojektuota medinė terasa. Vasaromis po pietų prie kavinės grieždavo styginis orkestras, šokdavo poros. Kulautuvoje Polovinskas skelbėsi teikęs, anot spaudos, „lietuviško malonumo“ paslaugas. Be vilos „Vita“ Romanui Polovinskui taip pat priklausė Poilsio g. pastatytas viešbutis. Pelningas verslas telkdavo Kulautuvoje visą Polovinskų giminę. Polovinskų tėvai buvo kilę iš Kulautuvos apylinkių. Šis kurortas visą laiką buvo savotiškas giminės traukos centras.
Iš: Adomo Miliausko archyvo, 1938 m. Prieiga per internetą.
„Kulautuvoje grodavo karininkų orkestras prie įspūdingos vilos „Vita”. Man ji buvo pati gražiausia čia. Prie pastato buvo fontanas ir teniso aikštelė. Vilos teritorijoje buvo aptvaras, jame lakstė stirnytė.“, – kulautuvietė Albina (g. 1936 m.).
Atėjus Tarybų valdžiai, dar prieš II pasaulinį karą, Romanas Polovinskas su žmona Nina pasitraukė į Ameriką. Vila „Vita“ atiteko tuberkuliozės sanatorijai. Šiandien vilą gaubia tyla, o apie didingą praeitį primena apsamanojęs fontano baseinas. Santūrūs vilos kontūrai leido gyvenimui žydėti, gražiai jį pabrėžė ir išryškino džiaugsmingus momentus. Buvo tikras lietuviškas malonumas!
Ugnės Žukauskaitės tekstas
Šaltiniai:
Vila „Vita“. Atminties vietos: Laisvieji Kauno archyvai [interneto svetainė].
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
L. Mykolaičio nuotraukos, 2018 m.