„Sukonstruok tarpukario modernizmo pastatą“
Rokas Mikšiūnas
Mokslininkas, architektūros ir kultūros paveldo puoselėtojas ir lego modelių kūrėjas. Rokas gimė ir augo Vilniuje, tačiau kiekvieną kartą, apsilankęs Kaune, nepaliaudavo žavėtis Kauno Modernizmo architektūra. Įkvėptas žymių tarpukario architektų – Le Corbusier ir Frank Lloyd Wright – Rokas ėmė fotografuoti modernistinio paveldo perlus Italijoje, Izraelyje, Ispanijoje ir kitose šalyse. Jau dvejus metus iš eilės jis savanoriauja atviros architektūros festivalyje „Open House Vilnius“, kur ruošia ir veda eksursijas. Jaunasis mokslininkas yra kruopštus ir atidus detalėms, todėl greitai įgudo kurti įvairių pastatų lego modelius. Rokas taip pat prisideda prie programos „Modernizmas ateičiai“ inicijuojamos socialinių tinklų rubrikos #KaunasLoksLike, pristatančios bendruosius modernizmo architektūros bruožus Lietuvoje ir pasaulyje.
„Sukonstruok tarpukario modernizmo pastatą“
Projekto „Sukonstruok tarpukario modernizmo pastatą“ idėja Rokui gimė konstruojant lego modelius ir dalyvaujant edukacinėje veikloje. Laisvalaikiu modeliuojami modernistinio stiliaus lego pastatai ir polinkis „siurbti“ informaciją kaip kempinė paskatino Roką dalintis sukauptomis žiniomis ir įgūdžiais. Lietuvoje trūksta lego edukacinių veiklų, o ypač dirbtuvių, skatinančių paveldo puoselėjimą. Projekto „Sukonstruok tarpukario modernizmo pastatą“ siekis – supažindinti vaikus ir jaunimą su Kauno ir Vilniaus modernizmo paveldu per interaktyvias lego dirbtuves. Šiose dirbtuvėse lankytojai gilins žinias apie Kauno tarpukario modernizmo bruožus, bandys juos atkurti naudodamiesi lego modelių programa Studio 2.0. Užsiėmimuose bus akcentuojami tokie modernistinės architektūros elementai: apvalūs langai, suapvalinti kampai, ritminga vertikalių ir horizontalių linijų sąveika, simetriškų ir asimetriškų pastatų fasadų dizaino principai. Dalyviai bus skatinami įgytas žinias pritaikyti ir praktiškai, kartu bus puoselėjamas jų kūrybiškumas, lavinami erdvinio mastymo įgūdžiai. Unikalių „Sukonstruok tarpukario modernizmo pastatą“ dirbtuvių ciklas vyks nuo 2020 lapkričio iki 2021 sausio pabaigos, todėl kviečiame sekti naujienas ir įsitraukti į šią iniciatyvą.
„Lego Ideas“ projektas
Šalia minėtų edukacinių veiklų Rokas taip pat vystys ir „Lego Ideas“ projektą. Lego įmonė turi unikalią „Lego Ideas“ platformą, kurioje galima įkelti savo kurtus modelius. Šioje platformoje vykdomas balsavimas, kur žmonės gali atiduoti savo balsą labiausiai patikusiam modeliui. 10 tūkstančių balsų surinkę modeliai yra peržiūrimi Lego įmonės atstovų, o vienas iš jų yra pasirenkamas gaminti prekybai. Jaunasis lego dizaineris atkurs Kaune, Donelaičio gatvėje, esantį išskirtinės architektūrinės vertės ir dizaino Prano Gudavičiaus bei Aleksandros Iljinienės namą. Toks unikalus, Kauno modernizmo architektūros dvasią atspindintis lego modelis garsins Kauno kaip Europos kultūros sostinės vardą pasaulyje, o galbūt, jei sulauks reikiamo balsų skaičiaus, taps oficialiu lego rinkiniu. Rokas Mikšiūnas nėra oficialus Lego Group partneris – edukacinės dirbtuvės yra vystomos jo paties iniciatyva.
Šis projektas yra skirtas kultūros ar meno kūrėjų individualiai kūrybinei veiklai vystyti ir jį finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Informacinis partneris „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ ir „Vilniaus memorialinių muziejų direkcija Venclovų namai“.