Adresas: Vaidilutės g. 3, Kaunas
Architektas S. Kudokas
Pastatytas 1938 m.
Įvertinimas: Europos paveldo ženklas
Maršrutai: Prabangūs daugiabučiai
Adresas: Vaidilutės g. 3, Kaunas
Architektas S. Kudokas
Pastatytas 1938 m.
Įvertinimas: Europos paveldo ženklas
Maršrutai: Prabangūs daugiabučiai
„Galima šį namą lyginti su senoviniu garvėžiu, galima ir su tarpukariu plaukiojusiais transatlantiniais laineriais. Tačiau aišku viena – nedidelėje Vaidilutės gatvelėje pasislėpęs namas vienareikšmiškai visais laikais žadino kauniečių vaizduotę.“
Antrojo statybų bumo metu, 1938 metais iškilęs namas tituluojamas vienu gražiausių tarpukario Kauno namų, o už tai mes galime dėkoti architektui Stasiui Kudokui. Vienas žymiausių laikinojoje sostinėje kūrusių architektų suprojektavo išraiškingos ir veržlios architektūros pastatą, išsiskiriantį ištįsusiais ir suapvalintų formų balkonais. Įdomu tai, kad architektas, taip pat sukūręs Kauno įgulos karininkų ramovės projektą, iš ten pasiskolino ir kai kuriuos dekoro elementus – panašų, priekinį namo fasadą puošiančių rozečių su gėlėmis motyvą, galimą sutikti ir Karininkų ramovės Prezidento kambario medinių lubų drožiniuose.
E. Šneiderio namas, 1938 m. Šaltinis: Kultūros vertybių registras, E. Šneiderio namo aprašas. Prieiga per internetą.
O ar žinojote, kad šiame name tarnaitės buvo pagerbos kaip reta? Joms skirti kambarėliai turėjo balkonėlius – o dar visai neseniai buvo išleistas nurodymas, kad naujai statomuose namuose tarnaičių kambariai turėtų bent langą! Negana to, čia nėra ūkinės laiptinės – tiek gyventojai, tiek aptarnaujantis personalas naudojosi viena bendra laiptine. Deja, apie pastato šeimininkus ir gyventojus žinome nedaug. Tik tiek, kad naujai pasistatytu būstu jo šeimininkai džiaugėsi neilgai. Remiantis Lietuvos žydų tremtinių sąrašu, namo savininkas Elijas, jo žmona Liuba ir 1938 metais gimusi jų dukrelė Ruta 1941 metais ištremti į Tomsko sritį. 2015 m. Europos Komisijos sprendimu į Europos paveldo ženklo sąrašą įtraukti 44 Kauno tarpukario modernizmo architektūros objektai, tarp kurių – ir šis namas.
Nerijaus Babrausko tekstas
Šaltiniai:
Kaunas 1918–1940. Architektūros gidas. Vilnius, 2015 m.
Lietuvos žydų tremtinių sąrašas
Ar jūs gyvenate šiame name? O gal žinote su juo susijusių istorijų ir turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio, 2019 m. nuotraukos.