Apie

Data: 2022 m. rugsėjo 29–30 d.
Vieta: VDU Didžioji salė, Daukanto g. 28
Registracija čia

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022” kviečia pasaulio litvakus ir istorijos bei kultūros entuziastus į Kauną rugsėjo 29 – 30 dienomis susitikti litvakų kultūros forume bei dalyvauti turtingoje kultūrinėje programoje. Forume numatomos diskusijos su garsiais menininkais, mokslininkais bei kultūros pasaulio atstovais, kurie kels klausimus: ką šiandien reiškia būti litvaku? Kaip menas gali padėti prisiminti?

Programą lydės žydiškąjai atminčiai skirtos parodos, spektakliai ir koncertai, įvyks itin laukiama „Kauno Kantatos“ premjera.

Kelsime klausimus:

  • Ką reiškia būti litvaku?

  • Kaip kultūra ir menas gali padėti suprasti istoriją?

  • Kaip atminties įamžinimas gali padėti kurti geresnę ateitį, skatinti atvirumą bei dialogą?

Renginius pristato „Kaunas 2022“ programa „Atminties biuras“ kartu su pasaulio litvakais, tarp kurių Williamas Kentridge‘as (PAR), Philipas Milleris (PAR), Jenny Kagan (JK), Bruce‘as Clarkas (FR) ir kiti. Forume dalyvaus ir tokie žymūs akademinio pasaulio atstovai kaip prof. James E.Young (JAV), prof. Antony Polonsky (JK), prof. Peter Salovey (JAV) ir kiti.

Pilna forumo pranešimų programa bus paskelbta rugpjūčio mėnesį.

Forumo dienomis dalyviams ir svečiams bus pristatomi specialūs muzikiniai projektai „Žalgirio“ arenoje. Rugsėjo 29 d. – Marijos Krupoves jidiš dainų koncertas, skirtas žydiškai miesto atminčiai ir ypatingai Kauno dvasiai. Rugsėjo 30 d. ir spalio 1 d. – kompozitorius Philipo Millerio ir menininkės Jenny Kagan „Kauno kantata“. „Kantatoje“ muzikos, tekstų ir vaizdų kalba pasakojama sudėtinga istorinių perversmų, Holokausto, trėmimų ir asmeninių traumų istorija bei jos palikti pėdsakai kartų likimuose, atskirų žmonių gyvenimuose. Įspūdingas muzikos ir video vaizdų labirintas sukurtas bendradarbiaujant su įvairių žanrų Lietuvos ir užsienio atlikėjais. „Kantatą“ atliks virš 200 muzikanų, Kauno simfoninis orkestras, chorai ir ansambliai. Ši akistata su istorija tampa kaip niekada aktuali šių dienų kontekste.

Litvakų kultūros forumo programa:

Skelbiami pirmieji programos dalyviai (nuolat atnaujinama)

RUGSĖJO 29 d.
DIENOS TEMA: KĄ REIŠKIA BŪTI LITVAKU? 

Dalyvaujantys pranešėjai ir menininkai:

prof. Antony Polonsky, Brandeis universiteto profesorius emeritas (PAR/UK)
prof. Tsvia Walden, Psicholingvistė, Negevo Ben Guriono universiteto profesorė (IL)
Prof. Robert Kusek,  Jogailos universiteto profesorius (PL)
Dr. Wojciech Szymański, Varšuvos universiteto docentas, meno kritikas ir kuratorius (PL)
Katharina von Schnurbein, Europos Komisijos kovos su antisemitizmu ir žydų gyvenimo skatinimo koordinatorė
Menininkė Marilia Destot (JAV)
Daiva Citvarienė – Price, Kaunas 2022 programos “Atminties biuras” kuratorė (LT)

Akrady Gotesman muzikinis performanas „Pagal Šagalą”

Pianisto Aleksandro Paley ir klarnetininko Karolio Kolakausko klezmerių muzikos pasirodymas

DISKUSIJA: LIETUVOS ŽYDAI – LIETUVOS? BENDROS TAPATYBĖS PAIEŠKOS

Organizatorius: Lietuvos žydų bendruomenė, modertorius prof. Antony Polonsky 

Dalyviai: 

Martynas Užpelkis – Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės paveldo ekspertas
Viktorija Sideraitė Alon – architektė, Lietuvos žydų bendruomenės narė, kūrybinės grupės JUDVI&AŠ narė.
Simas Levinas – Vilniaus žydų religinės bendruomenės pirmininkas
Dr. Ruth Reches - Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorė
Leonidas Melnikas - pianistas, vargonininkas, muzikologas, habil. dr., LMTA katedros vedėjas.

RUGSĖJO 30 d.
DIENOS TEMA: AR MENAS PADEDA PRISIMINTI?

Dalyvaujantys pranešėjai ir menininkai:

prof. James E.Young, Rašytojas, Masačiusetso Amherst universiteto profesorius emeritas, Holokausto, genocido ir atminties studijų instituto įkūrėjas ir direktorius (JAV)
Žurnalistas ir menininkas Michael Shubitz (IL)
Menininkas Bruce Clark (FR)
Menininkė Jyll Bradley (UK)
Menininkė, rašytoja ir meno kuratorė Eglė Paulina Pukytė (LT/UK)
Kompozitorius Philip Miller (PAR) ir menininkė Jenny Kagan (UK)
Menininkas Mindaugas Lukošaitis (LT)
Dailininkė, projekto “Sienos atsimena” iniciatorė Lina Šlipavičiūtė-Černiauskienė (LT)
Rašytoja Aneta Anra (LT)
Rašytoja Daiva Čepauskaitė (LT)
Dailininkė Sigutė Chlebinskaitė ir vertėjas, poetas Antanas A. Jonynas. (LT)
Ir kiti.

19:00 DIDŽIOJI KAUNO KANTATOS PREMJERA

Išsami forumo ir numatomų diskusijų programa bus paskelbta vėliau šį mėnesį.

Litvakų kultūros forumo lydinčioji programa:

Nuo 07 28 Mauša Levis ir Šimonas Bajeras. Tarpukario fotografų palikimas

2022 07 28 - 2022 10 15
Mauša Levis ir Šimonas Bajeras. Tarpukario fotografų palikimas

Maironio lietuvių literatūros muziejuje kviečia į Lietuvos tarpukario fotografų parodą „Mauša Levis ir Šimonas Bajeras. Tarpukario fotografų palikimas“, kuri praturtins Kaunas 2022 programą.
Fotostudija „Baer ir Levi“ buvo įkurta Ukmergėje maždaug 1918 m. Simboliška, kad studijos atidarymas sutapo su Nepriklausomos Lietuvos paskelbimu. Šimonas Bajeras buvo vienas pirmųjų ir geriausiai žinomų fotografijos studijos savininkų Kaune po Pirmojo pasaulinio karo, jo studija „Š. Bajer fotografija“ buvo įsikūrusi Laisvės al. Š. Bajeras organizavo pirmąją Lietuvos komercinių fotografų draugiją, kuri rinkosi jo studijoje.
Mauša Levis, pasak šeimos legendos, šiek tiek patirties įgijo foto studijoje Niujorke. Apie 1923 m. tapo vieninteliu „Baer ir Levi“ foto studijos savininku ir pakeitė pavadinimą į „M. Levi fotografija“.
Bėgant metams, Mauša Levis Ukmergėje ir Šimonas Bajeras Kaune sukūrė nuotraukų galeriją, kurioje vaizduojami Seimo nariai ir valstiečiai, kariuomenė ir dvasininkai, studentai ir paprasti piliečiai, garsūs užsienio lankytojai, rašytojai, menininkai, moderni architektūra ir kasdienis gatvės gyvenimas.
Iš Šiaulių kilusios, šiuo metu Niujorke gyvenančios parodos organizatorės – M. Levio anūkės ir Š. Bajero dukterėčios – Fainos Borovsky pastangomis iš įvairių pasaulio kampelių surinktose fotografijose atsispindi Lietuvos tarpukaris, užfiksuotos to meto ryškios asmenybės, būdingos detalės. Kūriniai išsibarstę labai plačiai ir atrandami net Niujorko muziejuose, todėl šiandien svarbiausia juos vėl atrasti, surinkti ir pasirūpinti, kad niekas neliktų užmiršta.
Anuomet fotografo profesija buvo sudėtinga ir įvairiaplanė. „Neužteko vien fotografuoti – reikėjo būti chemiku, apšvietėju, dailininku, paišyti dekoracijas, spausdinti fotografijas. Tai turėjo būti universalus žmogus – meistras“, – įsitikinusi F. Borovsky. Fotografijos archyvuose atsirenkamos pagal fotostudijai priklausančius antspaudus. Visi surasti vaizdai kelia daug klausimų, tad ypač svarbu sužinoti, kas atrastose nuotraukose pavaizduota. Parodoje eksponuojama daug įdomių fotografijų, kurių kontekstą padėjo iššifruoti istorija besidomintys ir tarpukarį menantys žmonės. Jomis siekiama parodyti, koks buvo Lietuvos ir žydų kultūrinis gyvenimas, prisiminti Holokausto patirtį.
Nuo 09 23 Meninė instaliacija „Ecce homo: tiems, kurie liko, ir tiems, kurie išvyko“

2022 09 23 - 2023 09 01
Ecce homo: tiems, kurie liko, ir tiems, kurie išvyko

Vizualaus meno ir šiuolaikinio šokio projektas IX forte, įgyvendinamas bendradarbiaujant su Liuksemburgo Nacionaliniu Rezistencijos muziejumi. Projekto lankytojai bus kviečiami susipažinti su tragiška Antrojo pasaulinio karo istorija, siekant geriau suprasti mūsų dabartį. Projekte bendradarbiaus dailininkas Bruce‘as Clarke‘as (FR) ir choreografas Tebby W. T. Ramasike (NL).
Kada? Pristatymas ir šokio pasirodymas 09 23–24
Instaliacija veiks iki 2023 09 01
Kur? Kauno IX forto muziejus, Žemaičių pl. 73
09 28 Koncertas-pasakojimas „Muzikinė geldutė“

09 28
Koncertas-pasakojimas „Muzikinė geldutė“

Tarptautinės menininkų grupės „Chromatikon“ netradiciniame koncerte-pasakojime klausytojai išgirs originalią muziką, įkvėptą žydų liaudies dainų, apeiginės muzikos bei profesionaliosios muzikos kūrinių motyvų. Muzikinį kūrinį papildys vizualūs pasakojimai. 
Kada? 2022 09 28 
Kur? LSMU Emanuelio Levino centras, V. Putvinskio g. 14 
09 28 - 11 30 Fotografijų paroda „Sugrąžinti į Kauną“

2022 09 28 - 11 30
Fotografijų paroda „Sugrąžinti į Kauną“

Litvako Michaelo Schubitzo (tėvai gimę Kaune) fotografijų paroda, kurioje – paskutinieji Kauno litvakai. Daugelis fotografijose užfiksuotų žmonių perėjo Holokausto pragarą. Dalis jų iš Kauno į Palestiną išvyko dar prieš Antrąjį pasaulinį karą. „Noriu sugrąžinti juos į Kauną, kurį jie paliko prieš tiek daug metų,“ – sako autorius.
Kada? Atidarymas 2022 09 28. Veiks iki 2022 11 30.
Kur? LSMU Emanuelio Levino centras, V. Putvinskio g. 14.
09 29 Koncertas „Po Šagalo“

Koncertas. Anatolijaus Šenderovo „Po Šagalo“

Kompozitorius Anatolijus Šenderovas apie šį kūrinį sakė: „Prieš beveik 30 metų, pirmą kartą būdamas Jeruzalėje, Hadassah medicinos centre, specialiojoje salėje (sinagogoje) pamačiau ant grindų nepaprastai ryškias spalvas. Tai buvo Marco Šagalo dvylikos vitražų, įmontuotų aukštai prie lubų, atspindys. Juose daug simbolių – trikampių ir apskritimų, paukščių, žuvų, žvėrių įspaudai, menoros ir hebrajiškos raidės. Savotiškas Babilonas. Visgi svarbiausias Šagalo įkvėpimo šaltinis – Biblija ir jo paties patirtis. Vaizdas saulei slenkant nuolat keitėsi.  Mano kūrinyje taip pat apstu simbolių – klarnetas primena  buvusį žydų gyvenimą Europoje, mušamieji ir styginių kvartetas yra lyg biblijinio pasaulio aliuzija.“   
Šenderovo kūrinį atliks styginių kvartetas „Chordos“, klarnetistas Algirdas Žiūra ir perkusininkas Arkadijus Gotesmanas. Šenderovą ir Gotesmaną sieja ilga asmeninė kūrybinė draugystė: specialiai šiam kūriniui Gotesmanas pagamino stovą, galintį išlaikyti skambančius vitražinio stiklo gabaliukus.  
Kada? 2022 05 20 
Kur? VDU Didžioji salė, S. Daukanto g. 28
09 29 Marijos Krupoves jidiš dainų koncertas

09 29

Marijos Krupoves jidiš dainų koncertas 

Marija Krupoves – dainininkė, mokslininkė, folkloristė, jos vardas žinomas daugelyje šalių. Dainuodama jidiš dainas, Krupoves pristato ir garsina pasauliui Lietuvą ir žydų kultūrą.   
„Tai koncertas apie tuos, kurių žvilgsniai užrašinėjo  gyvenimą į nematomą dienyną, tuos, kuriems barako siena buvo maldaknygė, kurie išsaugojo savo smuikus, kurių likimai ilgainiui tapo pasaulio pasididžiavimu. Apie Kauną ir jo ypatingą dvasią“, sako organizatoriai.   
Koncerto metu bus paminėtos iškiliausios asmenybės, kilusios iš Kauno žydų: filosofas Emanuelis Levinas, poetai Lea Goldberg ir Abba Kovner. Koncerte bus prisimintas neeilinis įvykis, kuriame dalyvavo išgyvenę Kauno ir Vilniaus getų muzikantai. Perkeltų asmenų stovykloje Landsberge, Bavarijoje, jie 1946 m. gegužės 7 d. parengė koncertą Niurnbergo Operoje, Niurnbergo proceso, teisiančio nacius, metu. Tai buvo dvasinės rezistencijos triumfas.  
Koncerte daininkei talkina Artūras Anusauskas, smuikininkai Borisas Kirzner, Vytautas Mikeliūnas, kontrabosistas Eugenijus Kanevičius, akordeonistas Darius Bagdonavičius, klarnetistas Haroldas Parulis, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas.   
Kada? 2022 09 29
Kur? „Žalgirio“ arenos amfiteatras, Karaliaus Mindaugo pr. 50
09 30–10 01 DIDŽIOJI PREMJERA! „KAUNO KANTATA“

09 30 – 10 01
„Kauno kantata“

Publikos laukia nepamirštamas įvykis Kauno „Žalgirio“ arenoje. Specialiai Kaunui parašytos kompozitoriaus Philipas Milleris (Pietų Afrikos Respublika) kantatos pasaulinė premjera!
Keletą metų kurta kompozicija yra bendradarbiavimo su menininke Jenny Kagan (Didžioji Britanija) ir vietos muzikos kūrėjais rezultatas. Kūrinys – įtraukianti muzikinė patirtis, kviečianti klausytojus pasinerti į daugiataučio miesto praeitį ir sudėtingas Kauno istorijas. Tai – ir jaudinanti garso ir vaizdo sintezė, apeliuojanti į suvokėjo moralę. Prie šios muzikinės kelionės prisijungė daugiau nei šimtas vietos muzikantų ir dainininkų, chorų, skirtingų žanrų ir kartų atstovų.
Kada? 2022 09 30 – 10 01
Kur? Žalgirio arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50
Organizatoriai: Kaunas 2022
Mokamas
Daugiau apie renginį čia
Iki 10 16 Simono Karczmaro tapybos paroda

Iki 10 16

Simono Karczmaro tapybos paroda 

Iš Dieveniškių kilusio litvako tapybos darbų paroda, atverianti langą į užmirštą žydų štetlo pasaulį. 
Kada? 2022 06 – 09 
Kur? A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64 
Meninė instaliacija viešose erdvėse „Slenkstis“

Nuo 07 18
Meninė instaliacija viešose erdvėse „Slenkstis“ 

Menininkė Jyll Bradley (GB) miesto centre sukurs meninę instaliaciją, simboliškai į Kauno gatves sugrąžinančią žydiškos kultūros simbolį – mezuzą. Šis kūrinys – kartu ir individualios asmeninės šviesos idėjos metafora, prie kurios prisideda kiekvienas, sutikęs suteikti naujajai mezuzai vietą.  
Kada? Pristatymas 2022 07 18, savarankiškai galima aplankyti visus metus. 
Kur? Vienas centrinių Kauno kvartalų 
Williamo Kentridge‘o paroda „Tai, ko nepamename“

iki 11 30
Williamo Kentridge‘o paroda „Tai, ko nepamename“

Pirmą kartą Rytų Europoje vyksta vieno įtakingiausių šiuolaikinių pasaulio menininkų, litvako iš PAR, paroda.
Menininkas kviečia mus į dialogą su savimi ir kalba apie selektyvią žmonijos atmintį. Faktų, istorijų, atsiminimų išstūmimas kaip savisaugos ar propagandos priemonė, būdingas tiek Johanesburgo, tiek Romos, tiek ir Kauno žmonėms, sako menininkas. Visi pasirenkame, ką prisiminti, o ką išstumti iš atminties. Kentridge’as tikisi užpildyti šiuos atminties įtrūkius ir kartu kalbėti su mumis apie tai, ko sąmoningai ar nesąmoningai nepamename.
Kada? Paroda veikia – iki 2022 11 30.
Kur? Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55
Jenny Kagan paroda „Iš tamsos“

2022 08 04 – 10 31
Paroda „Iš tamsos“

Menininkė Jenny Kagan (GB) atgaivina tėvų pasakojimus apie jų išgyvenimus Kaune Holokausto metu. Parodos aplinka – vaizdai, muzika, projekcijos ir kiti elementai – įtraukia žiūrovus į asmenišką ir kartu universalų pasakojimą, kviečiantį tyrinėti savo jausmus ir išgyvenimus atminties, šviesos ir tamsos akivaizdoje.
Kada? 2022 08 04 – 10 31
Kur? Gimnazijos g. 2/4
Daugiau apie renginį čia

„Kaunas 2022“ Litvakų kultūros forumo patariamojo komiteto nariai:

Antony Polonsky

Brandeis universiteto profesorius emeritas, daugelio monografijų autorius (PAR, JK).

Peter Salovey

Socialinės psichologijos profesorius, Jeilio universiteto prezidentas, VDU garbės daktaras (JAV).

James E. Young

Rašytojas, Masačiusetso Amherst universiteto profesorius emeritas, Holokausto, genocido ir atminties studijų instituto įkūrėjas ir direktorius (JAV).

Zev Krengel

Pietų Afrikos žydų deputatų tarybos viceprezidentas (PAR).

Tsvia Walden

Psicholingvistė, Negevo Ben Guriono universiteto profesorė (IL).

Šarūnas Liekis

VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas, profesorius (LT).

Darius Degutis

LR ambasadorius Australijoje (LT).

Miša Jakobas

Vilniaus Šolochomo Aleichemo ORT gimnazijos steigėjas ir buvęs direktorius, Vytauto Didžiojo universiteto licėjaus „Sokratus“ mentorius (LT).

Gercas Žakas

Kauno žydų bendruomenės pirmininkas (LT).

Partneriai

Kontaktai

Kuratorė Daiva Citvarienė – Price

El. paštas: [email protected]

Laisvės al. 36

Kaunas, 44240

Tel.: +370 685 61929