Kaunas 2022 metodologijų trilogija
Penkeri tarptautinio projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendradarbystės metai buvo lydimi nuolatinio mokymo(si) patirčių. Įgūdžių kėlimui projekto rėmuose kurtos specialiosios programos „Kultūros tempo akademijos“ tikslu tapo ne tik specializuoti, bet ir praktiniai mokymai. Jie apėmė kūrybos laisvės, aktyvaus bendruomeniškumo, atviros kultūros tinklaveikos ir tvarių sprendimų miestui temas. Miestiečių įvaldyti įrankiai, įgalino kurti tokį Kauną ir Kauno rajoną, apie kokį svajoja ir kokiu didžiuojasi šimtai žmonių.
Tai – bendruomenės, veiklus jaunimas, senjorai, kultūros įstaigų ir įvairių tautų atstovai, architektūros, dizaino, paveldo profesionalai bei entuziastai. Išmoktos pamokos – asmeniškos ir kolektyvinės – atspindi mūsų bei Europos vertybes, kuriomis jaučiame atsakomybę pasidalinti.
Metodologinių leidinių trilogija reflektuoja per visus šiuos metus įgytas patirtis ir pasiekimus. Leidiniai skirti visiems, siekiantiems teigiamų pokyčių ir neabejingiems savo miestui, bendruomenei ir kaimynui.
sud. Vaiva Marija Bružaitė, Sandra Karnilavičiūtė, Aurelija Prašmuntaitė
Tai parankinė knyga visiems, kam svarbu įgalinti jaunimą įgyvendinti savo svajones, daryti įtaką savo aplinkai, jaustis integralia visuomenės dalimi ir imtis atsakomybės už tai, kas vyksta aplink.
„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ sukurtos jaunimo programos „Kauno iššūkis“ pavyzdžiu, knygoje iliustruojama metodika, kuria jaunimo savirealizacijos poreikis paverčiamas idėjų miestui lietumi, diskusijų ir laisvės svajoti bei veikti erdve, projektų vystymo platforma ir įgyvendintais projektais. Knygoje pristatoma ir pasiūloma darbo su jaunimu metodologija, formatai, konkretūs grupių facilitavimo, veiklų struktūros, komunikacijos patarimai. Visa tai patikrinta, išbandyta jau 6 metus veikiančios ir toliau gyvuojančios programos praktikoje.
Įkvepianti „Kauno iššūkio“ patirtis ir detali programos struktūra – tas knygos turinys, kuris daro šį leidinį nemažiau paveikiu, nei pati programa. Belieka pasiraitoti rankoves ir jūsų mieste, miestelyje, rajone, bendruomenėje jaunimas pats imsis kurti ateitį.
Jurga Knyvienė
Kauno miesto kamerinio teatro direktorė
sud. Marija Pulokaitė
Savanoris yra svarbiausias žmogus masiniuose renginiuose. Kūrybininkai ir vadybininkai gali puikiausiai atlikti savo darbus, tačiau renginio dalyviai juos retai sutinka. Dalyviai sutinka savanorius ir nuo to susitikimo priklauso renginio nuotaika. Savanoris yra pagalbininkas ir vedlys. Ir jis, ji yra vienas, viena mūsų. Tikras žmogus šalia. Būti savanoriu panašu į buvimą tikru patriotu: laisva valia eini ir darai taip, kad kitiems būtų lengviau. Kilnus darbas už kurį didelis dėkui.
Rytis Zemkauskas
TV žurnalistas, filmų prodiuseris, rašytojas
sud. Greta Klimavičiūtė – Minkštimienė, Aistė Ptašinskaitė – Paukštė, Milda Rutkauskaitė
Ši knyga deklaruoja, kad kultūra gali pozityviai paveikti žmonių ir net ištisų visuomenės grupių gyvenimus. Ir tai nėra tuščias pareiškimas. Knyga išsamiai pristato, kaip „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programa sutelkė įvairių Kauno seniūnijų ir aplinkinių miestelių gyventojus bendrai kūrybinei veiklai, siekiant įgalinti juos pasijusti savo vietovės šeimininkais. Dar svarbiau tai, kad knygoje galima rasti kultūrinio darbo su bendruomenėmis pradžiamokslį, parašytą remiantis turtinga kelerius metus trukusio projekto patirtimi. Autoriai dosniai dalijasi bendruomeninę kūrybą grindžiančiomis idėjomis ir vertybėmis, išbandytais metodais ir instrumentais, išmoktomis pamokomis ir praktiniais patarimais, atskleidžia šios srities problemas ir iššūkius. Skaitytoją turėtų įkvėpti ne tik optimistinė retorika, bet ir gausūs įgyvendintų projektų pavyzdžiai, atrodo, iš tiesų išjudinę ne vieną bendruomenę nuo Eigulių mikrorajono iki Kulautuvos kurorto.
Doc. Dr. Linara Dovydaitytė